• 3406 marta o'qildi
Yo‘l-qurilish ishlari sifatini nazorat qilish maxsus vakolatli organ – O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi huzuridagi yo‘l-qurilish ishlari sifatini nazorat qilish inspektsiyasi hisoblanadi.
"O‘zyo‘linspektsiya" markaziy apparatining asosiy vazifalari:
• hududiy bo‘linmalar, sinov laboratoriyasi va tarkibidagi tashkilot bilan birgalikda «O‘zyo‘linspektsiya»ga yuklangan vazifa va funktsiyalarning samarali bajarilishini ta’minlash;
• yo‘l qurilishi sohasida shaharsozlik to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishining nazoratini tashkil qilish sohasida texnik jihatdan tartibga solishga oid normativ hujjatlarni takomillashtirishda qatnashish va takliflar kiritish;
• qonun hujjatlariga binoan yo‘l-qurilish materiallari, buyumlari va konstruktsiyalarini standartlashtirish va sertifikatlashtirish ishlarini bajarish;
• avtomobilь yo‘llaridan foydalanuvchilarning murojaatlariga asosan yo‘l ob’ektlarining sifat ko‘rsatkichlarini belgilash.
"O‘zyulinspektsiya" hududiy bo‘linmalarining vazifalari:
• hududiy bo‘linmalarga yuklangan vazifalar va funktsiyalarni samarali bajarish;
• kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha hududiy sektorlar bilan hamkorlik qilish;
• yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan avtomobilь yo‘llari va sun’iy inshootlarni loyihalashtirish, qurish, rekonstruktsiya qilish, ta’mirlash va saqlash, shuningdek, yo‘l-qurilish materiallari, buyumlari va konstruktsiyalarini ishlab chiqarish sohasida texnik jihatdan tartibga solishga oid shaharsozlik to‘g‘risidagi qonun hujjatlari va normativ hujjatlar talablariga rioya etilishini nazorat qilish;
• qurilishi tugallangan yo‘l ob’ektlarini foydalanishga qabul qilish komissiyalarining ishida ishtirok etish;

• 3405 количество просмотров
Контроль за качеством дорожно-строительных работ осуществляется специально уполномоченным органом – Инспекцией по контролю за качеством дорожно-строительных работ при Министерстве транспорта (Уздоринспекия).
Задачи центрального аппарата Уздориспекции:
• обеспечение совместно с территориальными отделениями, испытательной лабораторией и подведомственной организацией эффективного выполнения задач и функций;
• внесение предложений и участие в совершенствовании нормативной документации в области технического регулирования в сфере организации контроля за соблюдением градостроительного законодательства в части дорожного строительства;
• проведение работ по стандартизации и сертификации дорожно-строительных материалов, изделий и конструкций;
• определение качественных показателей дорожных объектов согласно обращениям пользователей автомобильных дорог и др.
Задачи территориальзых отделений Уздоринспекции:
• контроль за соблюдением юридическими и физическими лицами требований нормативных документов в области технического регулирования в сфере проектирования, строительства, реконструкции, ремонта, содержания и эксплуатации, автомобильных дорог и искусственных сооружений, а также производства дорожно-строительных материалов, изделий и конструкций;
• внесение предложений и участие в совершенствовании нормативно-правовых актов в области технического регулирования в сфере организации контроля за соблюдением градостроительного законодательства в части дорожного строительства;
• осуществление работ по стандартизации и сертификации дорожно-строительных материалов, изделий и конструкций;
• определение качественных показателей дорожных объектов согласно обращениям пользователей автомобильных дорог;