• 24199 marta o'qildi
Agar nizo iqtisodiy yoki fuqarolik sudida ko‘rib chiqilyotgan bo‘lib, hali hal qiluv qarori chiqarilmagan bo‘lsa,taraflar hal qiluv qarori qabul qilguniga qadar hakamlik bitimi tuzishlari mumkin.
• da’vo ariza orqali murojaat qilish mumkin.
Hakamlik bitimi mazmuni
• hakamlik bitimi yozma shaklda tuziladi. Hakamlik bitimi shartnomaning tarkibiy qismi bo‘lgan shartnoma sharti yoki alohida bitim tarzida rasmiylashtirilishi mumkin;
• hakamlik bitimi, agar u hakamlik bitimi taraflari tomonidan imzolangan hujjatda ifodalangan bo‘lsa yoki bunday bitimni qayd etishni ta’minlovchi elektron yoxud boshqa aloqa vositalaridan foydalanilgan holda xatlar yoki xabarlar almashish yo‘li bilan tuzilgan bo‘lsa, yozma shaklda tuzilgan hisoblanadi;
• hakamlik bitimida hakamlik bitimi taraflari o‘rtasida kelib chiqqan yoki kelib chiqishi mumkin bo‘lgan barcha yoxud ayrim nizolar hakamlik sudida ko‘rib chiqilishi kerakligi haqidagi qoida, shuningdek agar nizo doimiy faoliyat ko‘rsatuvchi hakamlik sudi hal qiluviga topshiriladigan bo‘lsa, mazkur hakamlik sudining nomi ko‘rsatilishi lozim;
• hakamlik bitimida hakamlik sudьyalarining soni, hakamlik muhokamasi o‘tkaziladigan joy va til, hakamlik muhokamasining qo‘llaniladigan qoidalari, nizoni ko‘rib chiqish muddati haqidagi ma’lumotlar ko‘rsatilishi mumkin.
Yuqoridagi talablarga rioya etilmagan taqdirda, hakamlik bitimi haqiqiy emas deb hisoblanadi.
Da’vo arizasi mazmuni
• da’vo arizasining sanasi;
• hakamlik muhokamasi taraflari bo‘lgan yuridik shaxslarning nomi va joylashgan eri (pochta manzili), jismoniy shaxslarning familiyasi, ismi, otasining ismi, yashash joyi;
• da’vogarning talablari;
• da’vogarning talablariga asos bo‘lgan holatlar;
• da’vo talablarining asoslarini tasdiqlovchi dalillar;
• da’voning bahosi;
• da’vo arizasiga ilova qilinayotgan hujjatlar ro‘yxati.
Da’vo arizasi da’vogar yoki uning vakili tomonidan imzolangan bo‘lishi kerak. Agar da’vo arizasi da’vogarning vakili tomonidan imzolangan bo‘lsa, da’vo arizasiga ishonchnoma yoki vakilning vakolatlarini tasdiqlovchi boshqa hujjat ilova qilinishi lozim.

• 23998 количество просмотров
Третейское соглашение в отношении спора, который находится на разрешении экономического суда или суда по гражданским делам, может быть заключено до принятия судом решения по спору.
• исковое заявление.
Содержание третейского соглашения:
• третейское соглашение заключается в письменной форме;
• третейское соглашение может быть оформлено в виде оговорки в договоре, которая является составной частью договора, или в виде отдельного соглашения;
• третейское соглашение считается заключенным в письменной форме, если оно содержится в документе, подписанном сторонами третейского соглашения, либо заключено путем обмена письмами или сообщениями с использованием средств электронной или иной связи, обеспечивающих фиксацию такого соглашения;
• третейское соглашение должно содержать положение о том, что все или определенные споры, которые возникли или могут возникнуть между сторонами третейского соглашения, подлежат рассмотрению в третейском суде, а также наименование постоянно действующего третейского суда, если спор будет передан на разрешение данного третейского суда.
При несоблюдении вышеупомянутых требований, третейское соглашение считается недействительным.
Содержание искового заявления:
• дата искового заявления;
• наименования и места нахождения (почтовые адреса) юридических лиц, фамилии, имена, отчества, места жительства физических лиц, являющихся сторонами третейского разбирательства;
• требования истца;
• обстоятельства, на которых истец основывает свои требования;
• доказательства, подтверждающие основания исковых требований;
• цена иска;
• перечень прилагаемых к исковому заявлению документов.
Исковое заявление должно быть подписано истцом или его представителем. В случае если исковое заявление подписано представителем истца, к исковому заявлению должна быть приложена доверенность или иной документ, удостоверяющий полномочия представителя.