• 32620 marta o'qildi
Kelishuv bitimini tasdiqlash to‘g‘risidagi masala sud majlisida taraflar ishtirok etgan holda ko‘riladi, bunday kelishuv notarius tomonidan tasdiqlangan hollar bundan mustasno. Ishda ishtirok etuvchi shaxslar sud majlisining vaqti va joyi haqida xabardor qilinadi.
Kelishuv bitimini tasdiqlash to‘g‘risida ajrim chiqariladi, unda ish yuritish tugatilganligi ko‘rsatiladi.
Kelishuv bitimini tasdiqlash to‘g‘risidagi ajrim ustidan shikoyat qilinishi mumkin.
Kelishuv bitimini tasdiqlash oqibatlari
Kelishuv bitimi apellyatsiya yoki kassatsiya instantsiyasi sudi tomonidan tasdiqlangan taqdirda, ish bo‘yicha ilgari qabul qilingan sud hujjatlari bekor qilinishi to‘g‘risida ajrim yoki qaror chiqariladi va ish yuritish tugatiladi.
Kelishuv bitimi sud hujjatini ijro etish bosqichida tuzilgan taqdirda, bitim ishni ko‘rgan birinchi instantsiya sudiga tasdiqlash uchun taqdim etiladi.
Sud hujjatini ijro etish bosqichida tuzilgan kelishuv bitimini tasdiqlash masalasi kelishuv bitimi sudga taqdim etilgan kundan e’tiboran 10 kunlik muddatda (iqtisodiy sudlarga taalluqli masalalarda 15 kunlik muddat) belgilangan tartiblarda ko‘rib chiqiladi.
Sud hujjatini ijro etish bosqichida tuzilgan kelishuv bitimini tasdiqlash to‘g‘risidagi ajrimda kelishuv bitimining shartlari va kelishuv bitimini tasdiqlash haqidagi xulosa bo‘lishi kerak.
Sud tomonidan kelishuv bitimini tasdiqlashni rad etish
• qonun hujjatlariga zid bo‘lsa;
• uchinchi shaxslarning huquqlari va qonuniy manfaatlariga daxldor bo‘lsa.
Kelishuv bitimini tasdiqlashni rad etish to‘g‘risida ajrim chiqariladi, ajrim ustidan shikoyat qilinishi mumkin.
Kelishuv bitimini ijro qilish
Kelishuv bitimini tuzgan shaxslar belgilangan tartibda va muddatlarda ixtiyoriy ravishda ijro etadi.
Sud tomonidan tasdiqlangan kelishuv bitimi ixtiyoriy ravishda ijro etilmagan taqdirda, u kelishuv bitimini tuzgan shaxsning iltimosnomasiga, sud xarajatlarini undirishga taalluqli qismi bo‘yicha sudning tashabbusiga ko‘ra sud tomonidan beriladigan ijro varaqasi asosida, majburiy ijro etilishi lozim.

• 31678 количество просмотров
Вопрос об утверждении мирового соглашения рассматривается в судебном заседании с обязательным участием сторон, за исключением случаев, когда такое соглашение удостоверено нотариусом. Лица, участвующие в деле, извещаются о времени и месте судебного заседания.
Об утверждении мирового соглашения выносится определение, в котором указывается о прекращении производства по делу.
Определение об утверждении мирового соглашения может быть обжаловано.
Последсвия утверждения мирового соглашения:
В случае утверждения мирового соглашения судом апелляционной или кассационной инстанции выносится определение либо постановление, которым отменяются все ранее принятые по делу судебные акты и прекращается производство по делу.
В случае заключения мирового соглашения в стадии исполнения судебного акта оно представляется для утверждения в суд первой инстанции, рассмотревший дело.
Вопрос утверждения мирового соглашения, заключенного в стадии исполнения судебного акта, рассматривается в 10-дневный срок со дня его представления в суд по установленным законом правилам.
Определение об утверждении мирового соглашения, заключенного в стадии исполнения судебного акта, должно содержать условия мирового соглашения и вывод об утверждении мирового соглашения.
Суд отказывает в утверждении мирового соглашения, если его условия:
• противоречат законодательству;
• затрагивают права и законные интересы третьих лиц.
Об отказе в утверждении мирового соглашения выносится определение, которое может быть обжаловано.
Исполнение мирового соглашения:
Мировое соглашение исполняется лицами, его заключившими, добровольно в порядке и в сроки, которые предусмотрены этим соглашением.
В случае неисполнения мирового соглашения, утвержденного судом, добровольно в сроки, предусмотренные этим соглашением, оно подлежит принудительному исполнению на основании исполнительного листа, выдаваемого судом по ходатайству лица, заключившего мировое соглашение, а в части взыскания судебных расходов - по инициативе суда.