• 51071 marta o'qildi
Soliq to‘lovchi tomonidan ortiqcha to‘langan yoki undan ortiqcha undirilgan soliq summasi soliq to‘lovchining qarzi bo‘lmagan taqdirda shu soliq to‘lovchiga qaytarilishi yoxud ushbu soliq bo‘yicha kelgusi to‘lovlar hisobiga hisobga olinishi lozim.
Agar jismoniy shaxs soliq to‘lovini ortiqcha to‘lagan bo‘lsa, u quyidagi huquqlarga ega:
• boshqa soliq to‘lovlari bo‘yicha mavjud qarzdorlikni to‘lashga yo‘naltirish (ortiqcha to‘langan summalarini hisobga olish);
• ortiqcha to‘langan summani qaytarishni talab qilish.
Ortiqcha to‘langan summa quyidagi ketma-ketlikda hisobga olinishi kerak:
• mazkur soliq turining penyasi bo‘yicha qarz hisobiga;
• boshqa soliqlar va ularning penyalari bo‘yicha qarzni uzish hisobiga;
• soliqqa oid huquqbuzarliklar uchun jarimalarni to‘lash hisobiga.
Soliq bo‘yicha qarzini qoplash hisobiga soliq to‘lovchi tomonidan ortiqcha to‘langan summani hisobga olish soliq organlari tomonidan mustaqil ravishda amalga oshiriladi.
• Ortiqcha to‘langan soliq summasini soliq qarzini qoplash hisobiga hisobga olish to‘g‘risidagi qaror soliq organi tomonidan soliqning ortiqcha to‘langanligi fakti aniqlagan kundan e’tiboran yoki agar soliq organi va soliq to‘lovchi tomonidan u to‘lagan soliqlarni birgalikda o‘zaro solishtirish o‘tkazilgan bo‘lsa, bunday birgalikdagi solishtirish dalolatnomasi soliq organi va soliq to‘lovchi tomonidan imzolangan kundan e’tiboran yoxud sudning tegishli qarori qonuniy kuchga kirgan kundan e’tiboran o‘n kun ichida qabul qilinadi.
• Ortiqcha undirilgan soliq summalarini hisobga olish yoki qaytarish to‘g‘risida soliq organiga ariza soliq to‘lovchi tomonidan undan soliq ortiqcha undirilgani fakti o‘ziga ma’lum bo‘lgan kundan yoki sud qarori qonuniy kuchga kirgan kundan e’tiboran besh yil ichida berilishi mumkin.
Soliq to‘lovchining boshqa soliqlardan qarzdorligi mavjud bo‘lmaganda ortiqcha to‘langan soliq summalari qaytariladi.
• Ortiqcha undirilgan soliq summasi soliq organi tomonidan ariza qabul qilingan kundan e’tiboran
• 15 kun ichida, unga hisoblangan foizlar bilan birga qaytarilishi lozim.
• Ariza berish uchun soliq to‘lovchi soliq inspektsiyasiga shaxsan tashrif buyurishi yoki elektron soliq xizmatlari portali orqali amalga oshirishi mumkin.
• Soliq organi ortiqcha to‘langan soliq summasini hisobga olishni yoki qaytarishni rad etish to‘g‘risidagi qabul qilingan qaror haqida soliq to‘lovchiga bunday qaror qabul qilingan kundan e’tiboran 3 kun ichida xabar qilishi shart.

• 51073 количество просмотров
Сумма излишне уплаченного налогоплательщиком или излишне взысканного с него налога при отсутствии у него налоговой задолженности подлежит возврату этому налогоплательщику либо засчитывается в счет предстоящих платежей по тому же налогу.
Если физическое лицо внесло в бюджет сумму налога больше необходимого, то оно имеет право:
• направить излишне оплаченные суммы в счет погашения других налоговых задолженностей (зачет излишне оплаченных сумм налога);
• требовать возврата своих денег.
Сумма излишне оплаченного налога подлежит зачету в счет:
•  в счет задолженности по пени по этому налогу;
•  в счет задолженности по другим налогам и пеням по этим налогам;
•  в счет уплаты штрафов за налоговые правонарушения.
Зачет суммы излишне уплаченного налогоплательщиком налога в счет погашения его налоговой задолженности производится налоговыми органами самостоятельно
• Решение о зачете суммы излишне уплаченного налога в счет погашения налоговой задолженности принимается налоговым органом в течение десяти дней со дня обнаружения им факта излишней уплаты налога или со дня подписания налоговым органом и налогоплательщиком акта совместной сверки уплаченных им налогов, если такая совместная сверка проводилась, либо со дня вступления в законную силу соответствующего решения суда.
• Заявление в налоговый орган о зачете или возврате суммы излишне взысканного налога может быть подано налогоплательщиком в течение 5 лет со дня, когда ему стало известно о факте излишнего взыскания с него налога, или со дня вступления в законную силу решения суда.
Возврат излишне уплаченных сумм налогов осуществляется при отсутствии у налогоплательщика задолженности по другим налогам.
• Сумма излишне взысканного налога подлежит возврату налогоплательщику по его письменному заявлению в течение 15 дней со дня получения налоговым органом такого заявления с начисленными на нее процентами.
• Заявление можно подать лично - посетив налоговую инспекцию, а также электронно - посредством портала электронных налоговых услуг.
• Налоговый орган обязан сообщить налогоплательщику о принятом решении об отказе в осуществлении зачета или возврата в течение 3 дней со дня принятия такого решения.