• 33996 marta o'qildi
Dalolatnoma yozuvlarini tiklash deganda ilgari shunday yozuv bo‘lganligini tasdiqlovchi etarli asoslar bo‘lganida yo‘qolgan yozuvlarni qayta tiklab qo‘yish tushuniladi.
Tug‘ilganlik haqidagi dalolatnoma yozuvini tiklash
Tug‘ilganlik haqidagi dalolatnoma yozuvlari bu yozuvlar kimga nisbatan tuzilgan bo‘lsa faqat ana shu shaxslarning arizasiga ko‘ra tiklanadi.
Agar 16 yoshgacha bo‘lgan bolaning tug‘ilishi haqidagi yozuv yo‘qolgan bo‘lsa yozuv bolaning ota-onasi, vasiysi, homiysi, bolalar muassasasi ma’muriyatining arizasiga binoan tiklanadi.
Agar dalolatnoma yozuvining ikkala nusxasi ham yo‘qolgan bo‘lsa, u holda dalolatnoma yozuvini tiklash 16 yoshga to‘lgan fuqaroning shaxsiy arizasiga ko‘ra uning yashash joyidagi FHDYo organi tomonidan amalga oshiriladi.
Quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
• dalolatnoma yozuvini tiklash to‘g‘risida belgilangan namunadagi ariza;
• Agentlik bboshqarmasi idoraviy FHDYo arxivining ariza beruvchining tug‘ilgan joyi bo‘yicha dalolatnoma yozuvining yo‘qligi yoki yo‘qolganligi (yo‘qolganlik sabalarini ko‘rsatgan holda) haqidagi ma’lumotnomasi;
• ariza beruvchi pasportining nusxasi;
• ota-onasining pasportlari nusxalari, agar ota-onasi vafot etgan bo‘lsa, ularning o‘limi haqidagi ma’lumotnomalar;
• nikoh tuzilganligi haqidagi (ota-onasining va o‘zining) ma’lumotnomalar;
• ota-onalarining hujjatlari bo‘lmaganda, aka-ukalari, opa-singillarining (ular bo‘lsa) tug‘ilganlik to‘g‘risidagi ma’lumotnomalar.
Nikoh tuzilganligi haqidagi dalolatnoma yozuvini tiklash
Nikoh tuzilganligi haqidagi dalolatnoma yozuvlari bu yozuvlar kimga nisbatan tuzilgan bo‘lsa faqat ana shu shaxslarning arizasiga ko‘ra tiklanadi.
• FHDYo arxivining nikoh tuzilganligi haqidagi dalolatnoma yozuvi yo‘qligi yoki yo‘qolganligi (yo‘qolish sabablarini ko‘rsatgan holda) haqidagi ma’lumotnomasi;
• pasportlarning kseronusxalari (nusxalari);
• bolalarining (ular bo‘lsa) tug‘ilganligi haqidagi guvohnomalari;
• nikoh tuzilganligi haqidagi dalolatnoma yozuvi bo‘lganligini tasdiqlovchi boshqa qo‘shimcha hujjatlar.
Dalolatnoma yozuvlarini tiklash uchun etarli asoslar bo‘lmaganda FHDYo organi ariza beruvchiga rad qilinganlik haqidagi asoslangan xulosa beradi. Ushbu xulosa bilan ariza beruvchi masalani mohiyatiga ko‘ra hal etish uchun sudga murojaat qilish huquqiga ega.
Dalolatnoma yozuvini tiklash haqidagi ariza FHDYo organi tomonidan 1 oy mobaynida ko‘rib chiqilishi kerak.
Uzrli sabablar (dalolatnoma yozuvini tiklash uchun asoslanganlikni tasdiqlovchi yozuvlar nusxalari va boshqalar olinmaganligi) mavjud bo‘lganda arizani ko‘rib chiqish muddati FHDYo mudiri tomonidan 1 oydan ko‘p bo‘lmagan muddatga uzaytirilishi mumkin va bu haqda ariza beruvchiga xabar qilinadi.
Yozuvni tiklashdan manfaatdor taraflar o‘rtasida nizo bo‘lsa, yozuvni tiklash sud tartibida amalga oshiriladi.

• 33737 количество просмотров
Под восстановлением записей актов гражданского состояния следует понимать воспроизведение утраченной записи при наличии достаточных оснований полагать, что такая запись имелась ранее.
Восстановление записи акта о рождении:
Восстановление записей актов о рождении производится только по заявлению лиц, в отношении которых эти записи были составлены.
Если запись о рождении ребенка до 16 лет была утрачена, запись восстанавливается по заявлению родителей, опекунов, попечителей ребенка, администрации детских учреждений.
Если были утрачены оба экземпляра записи акта, то восстановление записи акта производится по личному заявлению гражданина, достигшего 16 лет, органом ЗАГС по месту жительства.
Представляются следующие документы:
• заявление установленного образца;
• справка ведомственного архива ЗАГС управления Агентства об отсутствии или утере записи акта (с указанием причин утери) по месту рождения заявителя;
• копии паспортов родителей, если родители умерли, то справки об их смерти;
• справки о заключении брака (родителей и своего);
• при отсутствии документов родителей справки о рождении братьев и сестер (при их наличии).
Восстановление записи акта о заключении брака:
Восстановление записей актов о заключении брака производится только по заявлению лиц, в отношении которых эти записи были составлены.
Если были утрачены оба экземпляра записи акта, то восстановление записи акта производится по личному заявлению гражданина органом ЗАГС по месту жительства.
• заявление установленного образца;
• справка ведомственного архива ЗАГС управления Агентства об отсутствии или утере записи акта о заключении брака (с указанием причин утери);
• ксерокопии (копии) паспортов;
• свидетельства о рождении детей (при их наличии);
• другие дополнительные документы, подтверждающие наличие записи акта о заключении брака.
При отсутствии достаточных оснований для восстановления записи акта орган ЗАГС выдает заявителю обоснованное заключение об отказе.
С этим заключением заявитель имеет право обратиться в суд для решения вопроса по существу.
Заявление о восстановлении записи акта должно быть рассмотрено органом ЗАГС в течение 1 месяца.
При наличии уважительных причин (неполучение копий записей, подтверждающих обоснованность для восстановления записи акта, и других) срок рассмотрения заявления может быть увеличен не более чем на 1 месяц заведующим органом ЗАГС и об этом сообщается заявителю.
При наличии спора между заинтересованными лицами восстановление записи производится в судебном порядке.