• 4949 marta o'qildi
Bolalar uyi etim bolalar, ota-ona qarovisiz qolgan bolalar hamda psixofizik rivojlanishi buzilgan bolalar uchun davlat ta’lim-tarbiya va davolash-sog‘lomlashtirish muassasasi hisoblanadi.
Bolalar uyi kecha-kunduz faoliyat ko‘rsatadi va 2 tipdan iborat bo‘ladi:
1) bolalar 3 yoshgacha bo‘ladigan umumiy tipdagi Bolalar uyi. Zaruriyat bo‘lganda ushbu muassasalarda 4 yoshgacha qabul qilinadigan, ular 7 yosh to‘lgangacha bo‘lishi mumkin bo‘lgan psixofizik rivojlanishi buzilgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan guruhlar tashkil etiladi;
2) 4 yoshgacha qabul qilinadigan, ular bu erda 7 yoshga to‘lgangacha bo‘lishi mumkin bo‘lgan psixofizik rivojlanishi buzilgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan tipdagi Bolalar uyi.
Quyidagilar Bolalar uyiga qabul qilinadi:
• etim bolalar va ota-ona qarovisiz qolgan bolalar:
ota-onalari vafot etgan, ota-onalar ota-ona huquqlaridan mahrum etilgan, ota-onalarning ota-ona huquqlari vaqtincha cheklangan, ota-onalar huquqiy layoqatsiz deb e’tirof etilgan, ota-onalar kasal bo‘lgan, ota-onalar uzoq vaqt (6 oydan ortiq) bo‘lmagan, shu jumladan ota-onalar o‘z bolalarini tibbiyot muassasalaridan olishni rad etgan hollarda, shuningdek ota-ona qarovi mavjud bo‘lmagan boshqa hollarda;
tashlandiq (topilgan) bolalar;
qoldirib ketilgan bolalar (tug‘ruq muassasasidagi yoki statsionardagi hamda tekshirish va davolashning to‘liq kursidan o‘tgan, biroq uzrli sabablarsiz uch kun muddatda ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar tomonidan olinmagan bolalar);
• o‘ziga o‘zi xizmat ko‘rsatish imkoni yo‘qligi tufayli doimiy ravishda yakka tartibda parvarish qilishga muhtoj psixofizik rivojlanishi buzilgan bolalar (ota-onalar roziligi bilan va ota-onalari bor-yo‘qligidan qat’i nazar);
• kam ta’minlangan oilalarning bolalari, shuningdek faqat ota-onasining biriga (ona yoki otaga) ega bo‘lgan bolalar tuman (shahar) hokimining qarori bo‘yicha, bolaning bu erda bo‘lishi muddatini uzaytirish keyinchalik qayta ko‘rib chiqilgan holda 1 yilgacha muddat bilan.
Bolalar uyiga qabul qilishga vaqtinchalik monelik qiladigan holatlar:
• teri va sochning yuqumli kasalliklari;
• o‘tkir, shu jumladan virusli yuqumli kasalliklar;
• markaziy asab tizimining o‘tkir kasalliklari;
• teri-tanosil kasalliklari.
Ko‘rsatib o‘tilgan kasalliklarga chalingan bolalar statsionar davolanish uchun hududiy davolash-profilaktika muassasalariga yuborilishi zarur va davolanish tugallangandan keyin Bolalar uyiga yuboriladi.
Bolalarni Bolalar uyiga qabul qilish uchun hujjatlar ro‘yxati
• bolani Bolalar uyiga joylashtirish zarurligi to‘g‘risida tuman (shahar) hokimining qarori (bola, uning oilasi, turar joyni sotish huquqisiz bolaga biriktirish to‘g‘risidagi aniq ta’rif bilan birga turar joy mavjudligi to‘g‘risidagi dalillangan va to‘liq ma’lumotlar mavjud bo‘lgan qaror);
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, viloyatlar sog‘liqni saqlash boshqarmalari, Toshkent shahar sog‘liqni saqlash bosh boshqarmasi tomonidan berilgan yo‘llanma;
• tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma (guvohnoma mavjud bo‘lsa);
• analizlar natijalari va bola turgan yoki yashagan joy bo‘yicha davolash-profilaktika muassasasining tibbiy komissiyasi xulosasi ilova qilingan holda bolaning sog‘lig‘i va rivojlanishi holati to‘g‘risidagi tibbiy hujjatlar;
• belgilangan tartibda berilgan nogironlik to‘g‘risidagi ma’lumotnoma nusxasi (agar nogironlik mavjud bo‘lsa);
• belgilangan tartibda berilgan nogironni reabilitatsiya qilishning yakka tartibdagi dasturi (agar nogironlik mavjud bo‘lsa);
• ota-onalar yoki ota-onalarning o‘rnini bosuvchi shaxslar to‘g‘risidagi ma’lumotlar (ota-onalarning pasportlari va o‘limi to‘g‘risidagi guvohnomalar nusxalari, sud hukmlari yoki qarorlari, ota-onalarning uzoq vaqt kasalligi to‘g‘risidagi ma’lumotnoma, boladan voz kechilgan taqdirda – ota-onalar yoki ota-onalarning o‘rnini bosuvchi shaxslarning notarial tasdiqlangan arizasi va ota-onalar yo‘qligini yoki ular o‘z bolalarini tarbiyalay olmasligini tasdiqlaydigan boshqa hujjatlar);
• mol-mulk qaerdaligi, uni saqlash ta’minlanishi uchun qanday choralar ko‘rilganligi va ularning saqlanishi uchun javob beradigan shaxslar to‘g‘risidagi ma’lumotlar ko‘rsatilgan holda ota-onalardan keyin qolgan bolaning mol-mulki ro‘yxati (agar u mavjud bo‘lsa);
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri er tuzish va ko‘chmas mulk kadastri davlat korxonasining tegishli tuman (shahar)dagi filialidan turar joy maydoni bolalarga biriktirilganligi to‘g‘risidagi hujjatlar (dalolatnoma, uy daftari, kadastr ishi nusxalari, turar joyning egasi va turar joyni xususiylashtirish fakti to‘g‘risidagi), ular mavjud bo‘lganda;
• boquvchisini yo‘qotganlik bo‘yicha pensiya oluvchi bolaning pensiya daftarchasi, sudning bola foydasiga aliment undirish to‘g‘risidagi qarori nusxasi, jamg‘arma daftarchasi (ular mavjud bo‘lgan taqdirda);
• bolalar uyida rasmiylashtiriladigan bolaning 2 dona fotosurati (6 sm x 4 sm o‘lchamli).
Bolalarni Bolalar uyiga joylashtirish vasiylik va homiylik organlari tomonidan amalga oshiriladi.
Savol: O. ismli shaxs agar bolaning Bolalar uyida bo‘lish muddati tamom bo‘lganidan so‘ng, uni ota-ona uzrli sabablarsiz uni qabul qilishni rad etgan taqdirda, Bolalar uyi ma’muriyati tomonidan ota-onaga nisbatan qanday chora qo‘llanishi mumkinligi haqida tushuntirish berishni so‘radi.
Javob: Tarbiyalanuvchining Bolalar uyida bo‘lish muddati tamom bo‘lgandan keyin ota-onalar uzrli sabablarsiz o‘z bolasini qabul qilishni rad etgan taqdirda bolalarning huquq va manfaatlarini himoya qilish maqsadida muassasa ma’muriyati ularni ota-onalik huquqlaridan mahrum etish to‘g‘risida sudga da’vo arizasi berishga haqlidir.

• 4932 количество просмотров
Дом ребенка является государственным образовательно-воспитательным и лечебно-оздоровительным учреждением для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также детей с нарушениями психофизического развития.
Дома ребенка подразделяются на 2 типа, которые функционируют круглосуточно:
а) дом ребенка общего типа с пребыванием детей до 3-х лет. При необходимости в этих учреждениях организуются специализированные группы для детей с нарушениями психофизического развития, поступивших в возрасте до лет, с возможностью пребывания их до 7-летнего возраста;
б) дом ребенка специализированного типа для детей с нарушениями психофизического развития, поступивших в возрасте до лет, с возможностью пребывания их до 7-летнего возраста.
Приему в Дома ребенка подлежат:
а) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей:
• в случаях смерти родителей, лишения их родительских прав, временного ограничения их в родительских правах, признания родителей недееспособными, болезни родителей, длительного отсутствия родителей (более 6 месяцев), в том числе при отказе родителей взять своих детей из медицинских учреждений, а также в других случаях отсутствия родительского попечения;
• подкинутые (найденные) дети;
• оставленные дети (дети, находящиеся в родильном учреждении или стационаре и закончившие полный курс обследования и лечения, но не взятые без уважительной причины в трехдневный срок родителями или лицами, их заменяющими);
б) дети с нарушениями психофизического развития с согласия и независимо от наличия родителей, нуждающиеся в постоянном индивидуальном уходе из-за невозможности самообслуживания;
в) дети из малообеспеченных семей, а также дети, имеющие только одного родителя (мать или отца), по решению хокима района (города) сроком до 1 года, с последующим рассмотрением продления срока пребывания ребенка.
Временные противопоказания к приему в Дома ребенка:
• туберкулез в активной стадии процесса;
• острые инфекционные заболевания, в том числе вирусные;
• острые заболевания центральной нервной системы;
Дети с указанными заболеваниями подлежат направлению в территориальные лечебно-профилактические учреждения на стационарное лечение и после его завершения направляются в Дом ребенка.
Перечень документов для приема детей в Дома ребенка
• решение хокима района (города) о необходимости определения ребенка в Дом ребенка (решение, аргументированное и содержащее полные сведения о ребенке, его семье, наличии жилого помещения, с точной формулировкой о закреплении его за ребенком, без права продажи жилого помещения);
• направление, выданное Министерством здравоохранения Республики Каракалпакстан, управлениями здравоохранения областей и Главным управлением здравоохранения г.Ташкента;
• свидетельство о рождении (если имеется свидетельства);
• медицинские документы о состоянии здоровья и развития ребенка с приложением результатов анализов и заключения медицинской комиссии лечебно-профилактического учреждения по месту нахождения или месту жительства ребенка;
• копия справки об инвалидности (если имеется инвалидность), выданной в установленном порядке;
• индивидуальная программа реабилитации лица с инвалиднгстью (если имеется инвалидность), выданная в установленном порядке;
• сведения о родителях или лицах, заменяющих родителей (копии паспортов или свидетельства о смерти родителей, приговоры или решения суда, справка о длительной болезни родителей, в случае отказа от ребенка - нотариально заверенное заявление родителей или лиц, заменяющих родителей, и другие документы, подтверждающие отсутствие родителей или невозможность воспитания ими своих детей;
• опись имущества ребенка, оставшегося после родителей (если оно имеется), с указанием, где имущество находится, какие меры приняты к обеспечению его сохранности и сведения о лицах, отвечающих за их сохранность;
• документы о закреплении жилой площади за детьми (копии ордера, домовой книги, кадастрового дела из филиала государственного предприятия землеустройства и кадастра недвижимости Республики Каракалпакстан, областей и г. Ташкента в соответствующем районе (городе) о владельце и факте приватизации жилья), при их наличии;
• пенсионная книжка на ребенка, получающего пенсию по случаю потери кормильца, копия решения суда о взыскании алиментов в пользу ребенка, сберегательная книжка (при их наличии);
• две фотографии ребенка (размером 6 см х 4 см), оформляемого в Дом ребенка.
Координация деятельности Домов ребенка осуществляется Министерством здравоохранения Республики Каракалпакстан, областными управлениями здравоохранения и Главным управлением здравоохранения г. Ташкента.
Устройство детей в Дома ребенка осущетсвляется органами опеки и попечительства.
Для обращения в Министерство здравоохранения перейдите по ссылке или позвоните по телефону доверия "1003".