• 23373 marta o'qildi
Davlat tibbiy-sanitariya xizmatlarining kafolatlangan hajmi doirasida quyidagilarni o‘z ichiga oluvchi bepul tibbiy xizmat ko‘rsatilishini ta’minlaydi:
• shoshilinch, kechiktirib bo‘lmaydigan tibbiy yordam ko‘rsatish;
• sog‘liqni saqlashning birlamchi bo‘g‘inida va qator davlat davolash-profilaktika muassasalarida, avvalo, qishloq joylarda tibbiy xizmat ko‘rsatish;
• qator yuqumli kasalliklarga qarshi aholini immunlashtirish va vaktsinatsiyalash;
• ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan va atrofdagilar uchun xavf tug‘diradigan kasalliklar (sil, onkologik, ruhiy, narkologik, endokrinologik kasalliklarga chalingan bemorlar va kasb kasalliklariga chalingan shaxslar) bo‘yicha ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam;
• bolalarni tekshiruvdan o‘tkazish va davolash (pulli shifoxonalardan tashqari);
• 15-17 yoshli o‘smirlar va chaqiruv komissiyalari yo‘nalishlari bo‘yicha chaqiruv yoshidagi (18-27 yoshli) shaxslarni tekshiruvdan o‘tkazish va davolash;
• tug‘ruq vaqtida yordam beradigan xizmatlarni ko‘rsatish (pulli muassasalardan tashqari);
• imtiyozli toifaga mansub bemorlar (nogironligi bo‘lgan shaxslar, urush faxriylari, to‘liq etimlar)ni davlat davolash-profilaktika muassasalarida davolash.

• 23234 количество просмотров
Государство обеспечивает предоставление бесплатного медицинского обслуживания в рамках гарантированного объема медико-санитарных услуг, включающего:
• оказание экстренной, неотложной медицинской помощи;
• оказание медицинских услуг в первичном звене здравоохранения и ряде государственных лечебно-профилактических учреждений, прежде всего в сельской местности;
• иммунизацию и вакцинацию населения против ряда инфекционных заболеваний;
• специализированную медицинскую помощь по социально значимым заболеваниям и заболеваниям, представляющим опасность для окружающих (туберкулез, онкологические, психиатрические, наркологические, эндокринологические больные и лица с профессиональными заболеваниями);
• обследование и лечение детей (кроме платных больниц);
• обследование и лечение подростков 15 - 17 лет и лиц призывного возраста (18 - 27 лет) по направлениям призывных комиссий;
• оказание родовспомогательных услуг (кроме платных учреждений);
• лечение льготных категорий пациентов (лиц с инвалидностью, ветеранов войны, круглых сирот) в государственных лечебно-профилактических учреждениях.