• 12403 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Meva-sabzavotchilik sohasini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, tarmoqda klaster va kooperatsiya tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi (2021-yil 15-dekabrdagi PQ-52) qarori qabul qilindi.
Farmonga muvofiq, 2022-yil 1 yanvardan:
• fermer, dehqon xo‘jaliklari va boshqa mahsulot etishtiruvchilarga — meva, uzum, sabzavot, kartoshka, poliz ekinlari, gul, ko‘katlar va dorivor o‘simliklar, makkajo‘xori doni, dukkakli, moyli va sholi ekinlarni etishtirish uchun hosil qiymatining 50 foizigacha yillik 14 foiz (shundan 2 foizi bank marjasi) stavkada 6 oylik imtiyozli davr bilan 12 oy muddatga kreditlar ajratiladi.
• meva-sabzavotlarni qayta ishlovchi, saqlovchi va eksport qiluvchilarga — etishtirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini xarid qilishga talab etiladigan aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun yillik 14 foiz (shundan 2 foizi bank marjasi) stavkada 12 oylik «revolьver» kredit ajratiladi. Bunda, ushbu kredit hisobidan klaster va kooperatsiyalarning tijorat banklaridan olingan boshqa kreditlarini so‘ndirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
• «mahalla ettiligi»ning tavsiyasiga asosan shakllantiriladigan ro‘yxatga kiritilgan hamda elektron onlayn-auktsion savdolari orqali dehqon xo‘jaligi yuritish uchun er maydonlarini ijaraga olgan yoshlarga — mini-texnika, urug‘ va ko‘chat xaridi uchun yillik 14 foiz stavkada (shundan 2 foizi bank marjasi), 6 oylik imtiyozli davr bilan 7 yilgacha muddatga 100 million so‘mgacha kreditlar ajratiladi.
Ko‘zda tutilgan tadbirlarni moliyalashtirish uchun Moliya vazirligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan Jamg‘armaga 1,4 trln so‘m byudjet ssudasi ajratiladi.
Belgilansinki, 2022-yil 1-martdan boshlab:
• meva-sabzavotchilik klasterlari (kooperatsiyalar) va fermer xo‘jaliklariga — eksport shartnomasi mavjud bo‘lib, meva-sabzavot hosilini xavf-xatardan sug‘urtalash xizmatidan foydalanganda to‘langan sug‘urta mukofotining 50 foizi, biroq sug‘urta pulining 1 foizdan ortiq bo‘lmagan qismi qoplab beriladi. Bunda, sug‘urta puli xavf-xatardan sug‘urta qilinayotgan hosil qiymatining 70 foizidan kam bo‘lishi mumkin emas;
• meva-sabzavotchilik klasterlariga (kooperatsiyalarga) — xorijdan malakali agronom, entomolog, laboratoriya mutaxassislarini jalb qilish xarajatlarining 50 foizi, biroq bir oyga 1 nafar mutaxassis uchun 1 ming AQSh dollari ekvivalentidan oshmagan qismi Qishloq xo‘jaligi vazirligining tuman bo‘limlari orqali kompensatsiya qilinadi. Bunda, meva-sabzavotchilik klasterlariga o‘ziga biriktirilgan mahsulot etishtiruvchilar uchun bog‘ va tokzorlarni barpo etish, sabzavot, kartoshka, poliz, dukkakli va moyli ekinlarni etishtirish bo‘yicha seminar-treninglar o‘tkazish tavsiya etiladi.

• 12404 количество просмотров
Было принято Постановление Президента (ПП-52 от 15.12.2021 г.) «О мерах по государственной поддержке плодоовощной отрасли, дальнейшему развитию системы кластеризации и кооперации в отрасли».
Согласно Постановлению, с 1 января 2022 года:
• фермерским, дехканским хозяйствам и другим производителям продукции выделяются кредиты для выращивания фруктов, винограда, овощей, картофеля, бахчевых культур, цветов, зелени и лекарственных растений, зерен кукурузы, бобовых, масленичных культур и риса на срок 12 месяцев с льготным периодом 6 месяцев в размере до 50 процентов от стоимости урожая по ставке 14 процентов годовых (в том числе маржа банка — 2 процента).;
• переработчикам, хранителям и экспортерам фруктов и овощей-предоставляется 12 – месячный “револьверный” кредит по ставке 14% годовых на пополнение оборотных средств, необходимых для приобретения выращенной сельскохозяйственной продукции.
• молодым людям, включенным в список, формируемый в соответствии с рекомендацией «махаллинской семерки», а также арендующим земельные участки для ведения дехканского хозяйства посредством электронных онлайн-аукционных торгов, предоставляются кредиты на приобретение мини-техники, семян и рассады на сумму до 100 млн сумов, сроком до 7 лет, включая 6-месячный льготный период, по ставке 14 процентов годовых (из них 2 процента — маржа банка).
Для финансирования этих мероприятий фонду будет выделено 1,4 трлн. сумов бюджетных ссуд.
С 1 марта 2022 года:
• плодоовощным кластерам (кооперативам) и фермерским хозяйствам  покрывается -при наличии экспортного контракта и 50% уплаченной страховой премии, при использовании услуги по страхованию урожая плодоовощной культуры, но не более 1% страховой суммы;
• плодоовощным кластерам  (кооперативам) компенсируется через районные отделы министерства сельского хозяйства – 50% затрат на привлечение квалифицированных агрономов, энтомологов, лабораторных специалистов из-за рубежа, но не более эквивалента 1 тыс. долларов США на 1 специалиста в месяц.