• 21049 marta o'qildi
O‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalar bilan bog‘liq holatlardagi  asosiy muammo nima?
Quyidagilar o‘zgalar parvarishiga muhtoj keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga ijtimoiy xizmatlar va yordam ko‘rsatishning ustuvor yo‘nalishlari etib belgilandi:
• o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz yashovchi hamda yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarni aniqlash tartib-taomillarini optimallashtirish va raqamlashtirish;
• ijtimoiy xizmatlarni mahalla darajasida tashkil etish orqali mazkur xizmatlardan foydalanish qamrovini kengaytirish;
• o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan shaxslarning salomatligi va turmush sifatini yaxshilash orqali ularning ijtimoiylashuvini ta’minlash;
• ijtimoiy himoya tizimida parvarishlash iqtisodiyotini shakllantirish orqali xususiy sektor ishtirokini kengaytirish;
• yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy ahvolidan kelib chiqib tabaqalashtirilgan ijtimoiy xizmatlar va yordam ko‘rsatish tizimini joriy etish.
«Inson» ijtimoiy xizmatlar markazi tomonidan «Yagona milliy ijtimoiy himoya» axborot tizimida o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz yashovchi hamda yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarning reestri yuritiladi.
2024-yil 1 fevraldan boshlab reestrga kiritilgan yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga davlat tomonidan kafolatlangan ijtimoiy xizmatlar va yordam ijtimoiy xizmat ko‘rsatish shartnomasi asosida ko‘rsatiladi
2024-yil 1-martdan boshlab:
• individual ijtimoiy xizmatlar rejasiga muvofiq o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish, mustaqil ravishda harakatlanish va mo‘ljal olish imkoniyati cheklangan yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga ijtimoiy xodimlar assistentlarining «soatbay» asosda haftaning barcha kunlari xizmat ko‘rsatishi uchun qonunchilikka muvofiq moslashuvchan ish tartibi joriy etiladi;
• vasiylikdagi shaxsning mol-mulkini taqsimlash va uning taqdirini hal etishga qaratilgan boshqa bitimlar notarial tasdiqlashdan avval «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlari bilan kelishiladi;
2024-yil 1 apreldan boshlab:
• «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlari hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda — Agentlik) tizimidagi tibbiy-ijtimoiy muassasalarda shartnoma asosida pullik xizmat ko‘rsatish tartibi joriy etiladi. Bunda, «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlari hamda tibbiy-ijtimoiy muassasalarda shartnoma asosida ko‘rsatiladigan pullik xizmatlar ro‘yxati Agentlik tomonidan Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan kelishilgan holda tasdiqlanadi;
• reestrga kiritilgan yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga va ularga bevosita hamrohlik qiluvchi bir nafar shaxsga bir yilda bir marta temir yo‘l yoki shaharlararo avtobus uchun bepul chiptalar (borish va qaytish uchun) ajratiladi.
2024-yil 1 apreldan boshlab Samarqand va Farg‘ona viloyatlari hamda Toshkent shahrida joylashgan ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash markazlarida eksperiment tariqasida:
• ularda joylashtirilgan shaxslarga ularning ehtiyoji hamda xohishiga ko‘ra qisqa va uzoq muddat qolish hamda internat uyidan butunlay chiqish imkoniyati yaratiladi;
• ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash markazlari joylashgan hududdagi o‘zgalar parvarishiga muhtoj keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar, shu jumladan «Ijtimoiy himoya yagona reestri» ATga kiritilgan oilalarning o‘zgalar parvarishiga muhtoj keksalari va nogironligi bo‘lgan shaxslariga shartnoma asosida mobilь, kunduzgi qatnov shaklidagi, qisqa va uzoq muddatli ijtimoiy va reabilitatsiya xizmatlari ko‘rsatiladi.

• 20844 количество просмотров
Приоритетными направлениями оказания социальных услуг и помощи престарелым и лицам с инвалидностью, нуждающимся в постороннем уходе было определено:
• оптимизация и цифровизация процедур определения одиноких и одиноко проживающих престарелых и лиц с инвалидностью, нуждающихся в постороннем уходе;
• расширение масштаба доступа к социальным услугам посредством организации данных услуг на уровне махалли;
• обеспечение социализации лиц, нуждающихся в постороннем уходе, путем улучшения их здоровья и качества жизни;
• расширение участия частного сектора путем формирования экономики ухода в системе социальной защиты;
• внедрение системы дифференцированных социальных услуг и помощи исходя из социального состояния одиноких престарелых и лиц с инвалидностью.
Центр социальных услуг «Инсон» осуществляет ведение Реестра одиноких и одиноко проживающих престарелых и лиц с инвалидностью, нуждающихся в постороннем уходе.
В информационной системе «Единая национальная социальная защита» осуществляется:
• выявление одиноких престарелых и лиц с инвалидностью и принятие их обращений осуществляются на уровне махалли;
• Центр социальных услуг «Инсон» утверждает результаты оценки уровня нуждаемости в постороннем уходе, а также план оказания социальных услуг и помощи в индивидуальном порядке (далее — План оказания индивидуальных социальных услуг);
• замену утерянных биометрических паспортов (идентификационных ID-карт) одиноких престарелых и лиц с инвалидностью осуществляется до включения их в реестр по заявке Центра социальных услуг «Инсон» без взимания государственной пошлины;
• данные об одиноких престарелых и лицах с инвалидностью, включенных в реестр, представляются другим государственным органам для оказания соответствующих социальных услуг и помощи через Межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство»;
• условия проживания одиноких престарелых и лиц с инвалидностью, включенных в реестр, адаптируются в соответствии с планом индивидуальных социальных услуг. Подробно.
С 1 февраля 2024 года гарантированные государством социальные услуги и помощь одиноким престарелым и лицам с инвалидностью, включенным в реестр, оказываются на основе договора оказания социальных услуг.
С 1 марта 2024 года:
• в соответствии с законодательством внедряется гибкий график работы для оказания ассистентами социальных работников услуг одиноким престарелым и лицам с инвалидностью, имеющим ограниченные возможности ухода за собой, самостоятельной мобильности и ориентации, во все дни недели на почасовой основе в соответствии с планом индивидуальных социальных услуг;
• распределение имущества лица, находящегося под опекой, и иные сделки, направленные на решение его судьбы, согласовываются с центрами социальных услуг «Инсон» до нотариального удостоверения.
С 1 апреля 2024 года:
• в центрах социальных услуг «Инсон» и медико-социальных учреждениях системы Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан  внедряется порядок оказания платных услуг на договорной основе. При этом перечень платных услуг, оказываемых в центрах социальных услуг «Инсон» и медико-социальных учреждениях на договорной основе, утверждается Агентством по согласованию с Министерством экономики и финансов;
• одиноким престарелым и лицам с инвалидностью, включенным в реестр, и непосредственно сопровождающему их лицу один раз в год выделяются бесплатные железнодорожные или междугородние автобусные билеты (туда и обратно).
• лицам, размещенным в них, создается возможность для краткосрочного и долгосрочного пребывания и полного отбытия из дома-интерната по их потребности и желанию;
• оказываются краткосрочные и долгосрочные социальные и реабилитационные услуги в мобильной форме и в форме дневных посещений. При этом данными услугами пользуются:
• нуждающиеся в постороннем уходе престарелые и лица с инвалидностью семей, включенных в ИТ «Единый реестр социальной защиты», 1 раз в год на бесплатной основе;
• престарелые и лица с инвалидностью региона, в котором расположены центры социальной поддержки, на договорной основе.