• 18062 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Koronavirus pandemiyasining salbiy ta’sirini kamaytirish uchun turizm sohasini qo‘llab-quvvatlashga doir kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni qabul qilindi.
Farmonga muvofiq quyidagilar belgilandi:
• belgilangan sanitariya-gigiyena me’yorlari va talablariga qat’iy rioya etgan holda 2020-yilning 1-iyunidan “yashil” va “sariq” toifadagi hududlarda ichki turizm qayta yo‘lga qo‘yiladi va yondosh tashkilotlarning (turopyeratorlar, turagentliklar, joylashtirish vositalari, madaniyat va madaniy myeros obyektlari hamda boshqalar) faoliyati boshlandi;
• fuqarolariga O‘zbekistonga kirishga ruxsat etiladigan mamlakatlar ro‘yxatini belgilab olgan holda kirish turizmi bosqichma-bosqich qayta tiklanadi.
Turopyeratorlar, turagentlar, shuningdek, joylashtirish vositalari (mehmonxonalar, dam olish uylari va b.) uchun imtiyozlar:
• 2020-yil 1-iyundan 31 dekabrga qadar foyda solig‘i stavkasi belgilangan stavkaga nisbatan 50 foizga kamaytiriladi;
• 2020 va 2021-yil yakunlari bo‘yicha zararlarni Soliq kodeksida nazarda tutilgan miqdor bilan cheklamagan tarzda o‘tkazish huquqi beriladi;
• 2021-yil 1 yanvargacha bo‘lgan davrda turistik (mehmonxona) yig‘imini hisoblash va to‘lash to‘xtatiladi.
Shuningdek, joylashtirish vositalariga alkogolь mahsulotlari bilan chakana savdo qilish huquqi uchun mahalliy yig‘imni to‘lashni 2021-yil 1 yanvargacha bo‘lgan muddatga davlat soliq xizmati organlarini xabardor qilish va keyinchalik ularni 12 oy mobaynida teng qismlarda to‘lash asosida foizsiz kechiktirish (bo‘lib-bo‘lib to‘lash) huquqi taqdim etiladi.
2020-yil 1-iyundan 2021-yil 31 dekabrga qadar bo‘lgan davrda:
• 12 oy muddatga bir martalik maqsadli foizsiz ssudalar ajratiladi:
turopyeratorlarga 2019-yildagi o‘rtacha oylik ish haqi fondining 3 baravaridan oshmaydigan miqdorda;
joylashtirish vositalariga har bir yotoq o‘rni uchun BHMning 5 baravari miqdorida;
• turizm sohasidagi “startap” loyihalar va innovatsion biznes g‘oyalarni umumiy 1,5 milliard so‘m miqdorida qisman subsidiyalash;
• respublika hududlarida (Toshkent shahri bundan mustasno) xorijiy oshxona yoki alohida yo‘nalish bo‘yicha ixtisoslashgan tematik ovqatlanish shoxobchalari, ovqat va oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib berish, shuningdek, suvenir mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha xizmatlarni tashkil etish bo‘yicha loyiha tashabbuskorlariga loyiha qiymatining 30 foizi, lekin har bir loyiha uchun 100 million so‘mdan ortiq bo‘lmagan miqdorda;
• yangi turizm mahsulotlari va yo‘nalishlarini ishlab chiqish va targ‘ib qilishga gidlar uchun 5 million so‘m, turopyeratorlar uchun 10 million so‘m miqdorida grantlar ajratish orqali qo‘shimcha ko‘mak ko‘rsatiladi.
2022-yil 1 yanvarga qadar yuridik shaxslar belgilangan ro‘yxatlar bo‘yicha O‘zbekistonga olib kiriladigan dezinfeksiya uchun jihozlar, texnikalar, ularning ehtiyot qismlari, bino va inshootlarni qurish, rekonstruksiya qilish va jihozlash uchun aloqasiz boshqariladigan (sensorli) jihozlar, shuningdek, hidsiz dezinfeksiyalovchi vositalar uchun bojxona to‘lovlarini to‘lashdan (bojxona rasmiylashtiruvi uchun yig‘imlar va QQS tashqari) ozod etiladi.

• 18061 количество просмотров
Принят Указ Президента «О неотложных мерах поддержки сферы туризма для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии»
В соответствии с указом принято следующее:
• с 1 июня 2020 года в регионах «зеленой» и «желтой» категорий возобновляется внутренний туризм и деятельности сопутствующих организаций (туроператоры, турагентства, средства размещения, объекты культуры, культурного наследия и другие) при строгом соблюдении установленных санитарно-гигиенических норм и требований;
• поэтапное возобновление въездного туризма с определением перечня стран, гражданам которых разрешается въезд в Республику Узбекистан.
Преференции для туроператоров, турагентов, а также средств размещения:
• в период с 1 июня до 31 декабря 2020 года ставки налога на прибыль снижаются на 50 процентов от установленных ставок;
• предоставляется право переноса убытков по итогам 2020 и 2021 годов без ограничения их размеров, предусмотренных Налоговым кодексом;
• в период до 1 января 2021 года приостанавливается начисление и уплата туристского (гостиничного) сбора.
Также, предоставляется средствам размещения право на беспроцентную отсрочку (рассрочку) уплаты местного сбора за право осуществления розничной торговли алкогольной продукцией сроком до 1 января 2021 года с уведомлением органов государственной налоговой службы и последующей их уплатой равными долями в течение 12 месяцев.
В период с 1 июня 2020 года до 31 декабря 2021 года:
• разовые целевые беспроцентные кредиты сроком на 12 месяцев выделяются на основе следующих критериев:
туроператорам в размере не более трехкратного среднемесячного фонда оплаты труда за 2019 год;
средствам размещения в размере пятикратной БРВ на каждое койко-место;
• путем частичного субсидирования «стартап»-проектов и инновационных бизнес-идей в сфере туризма - в общей сумме 1,5 миллиардов сумов;
• путем выделения грантов инициаторам проектов на организацию в регионах республики (за исключением города Ташкента) тематических пунктов питания, специализирующихся на зарубежной кухне или отдельном направлении, предоставления услуг по доставке еды и продуктов питания, а также доставки сувенирной продукции в размере 30 процентов от стоимости проекта, но не более 100 миллионов сумов на каждый проект;
• путем выделения грантов на разработку и продвижение новых туристических продуктов и маршрутов гидам в размере по 5 миллионов сумов, туроператорам - 10 миллионов сумов.
До 1 января 2022 года юридические лица освобождаются от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление и налога на добавленную стоимость) за ввозимое на территорию Республики Узбекистан оборудование, технику, их комплектующие изделия и запасные части для проведения дезинфекционных работ, бесконтактно управляемое (сенсорное) оборудование для строительства, реконструкции и оснащения зданий и сооружений, а также дезинфицирующих средств без запаха по перечням, формируемым в установленном порядке.