• 43661 marta o'qildi
Avtomobilь transportida yo‘lovchilarni va yuklarni shaharda, shahar atrofida, shaharlararo va xalqaro yo‘nalishlar bo‘yicha tashish faoliyatini litsenziyalash O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi va uning boshqarmalari tomonidan amalga oshiriladi.
Litsenziya quyidagi faoliyat turlari uchun beriladi:
• yo‘lovchilarni shaharda avtobuslarda tashish;
• yo‘lovchilarni shaharda mikroavtobuslarda tashish;
• yo‘lovchilarni shaharda engil avtomobillarda tashish;
• yo‘lovchilarni shahar atrofida avtobuslarda tashish;
• yo‘lovchilarni shahar atrofida mikroavtobuslarda tashish;
• yo‘lovchilarni shahar atrofida engil avtomobillarda tashish;
• yo‘lovchilarni shaharlararo avtobuslarda tashish;
• yo‘lovchilarni shaharlararo mikroavtobuslarda tashish;
• yo‘lovchilarni shaharlararo engil avtomobillarda tashish;
• yo‘lovchilarni xalqaro avtobuslarda tashish;
• yo‘lovchilarni xalqaro mikroavtobuslarda tashish;
• yo‘lovchilarni xalqaro engil avtomobillarda tashish;
• yuklarni avtomobilь transportida shaharda va shahar atrofida tashish;
• yuklarni avtomobilь transportida shaharlararo tashish;
• yuklarni avtomobilь transportida xalqaro tashish.
Litsenziat litsenziyalovchi organga murojaat qilganda bir ariza bilan litsenziyalovchi organ tomonidan beriladigan litsenziya turlarining bir necha qismini olish huquqiga ega.
• Avtomobilь transportida yo‘lovchilarni va yuklarni tashish faoliyatini amalga oshirishda litsenziya talablari va shartlari.
• Litsenziya olish uchun ariza beruvchi davlat xizmatlari markaziga taqdim etadigan ma’lumotlar.
Avtomobilь transportida yo‘lovchilarni va yuklarni shaharda, shahar atrofida, shaharlararo va xalqaro yo‘nalishlar bo‘yicha tashish huquqini beruvchi litsenziya namunasi.
2022-yil 1 sentyabrdan 2024 yil oxiriga qadar shunday tartib joriy etildi:
• yo‘lovchilarni haydovchidan tashqari 4 ortiq bo‘lmagan o‘rindiqlarga ega bo‘lgan engil avtotransport vositalarida tashish faoliyati o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat (ishlar, xizmatlar) turlari ro‘yxatiga kiritildi;
• o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar tomonidan yo‘lovchilarni engil avtotransport vositalarida tashish faoliyati litsenziya varaqasiga asosan amalga oshiriladi;
• litsenziya varaqasi berishda avtomobilning ekspluatatsiya davriga qo‘yilgan talab bekor qilinadi;
• yo‘lovchilarni engil avtotransport vositalarida tashish faoliyati bilan shug‘ullanadigan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar bir yilda bir marotaba transport vositasini texnik ko‘rikdan o‘tkazishi shart;
• o‘zini o‘zi band qilgan tashuvchilar «Uztrans» axborot tizimi bazasiga kiritilgan ko‘p tarmoqli poliklinikalar va xususiy tibbiyot muassasalari orqali bir yilda bir marotaba tibbiy ko‘rikdan o‘tishi shart;
• yo‘nalishsiz taksi faoliyati uchun litsenziya varaqasi berilganligi uchun davlat boji barcha turdagi tashuvchilardan yiliga bazaviy hisoblash miqdorining 1 barobari miqdorida undiriladi. Bunda davlat xizmatlarini ko‘rsatganlik uchun yig‘im undirilmaydi;
• yo‘nalishsiz taksi xizmati faoliyatiga ruxsat beruvchi litsenziya varaqalarida faoliyat hududi aks ettiriladi;
• o‘zini o‘zi band qilgan tashuvchilarning avtomobilь transporti tom qismiga «TAXI» tanish belgili to‘qsariq rangli fonarь o‘rnatiladi;
• boshqa sohalarda mehnat shartnomasiga asosan band bo‘lgan shaxslar bir vaqtning o‘zida yo‘lovchilarni engil avtotransport vositalarida tashish faoliyati bilan o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tgan holda shug‘ullanishlari mumkin

• 42667 количество просмотров
Лицензирование пассажирских и грузовых перевозок автомобильным транспортом по городу, пригородам, междугородним и международным маршрутам осуществляется Министерством транспорта Республики Узбекистан и его территориальными подразделениями.
• автобусные перевозки по городу;
• перевозка пассажиров в микроавтобусах по городу;
• пассажирские перевозки по городу автомобилями;
• автобусные перевозки по пригороду;
• перевозка пассажиров в микроавтобусах по пригороду;
• пассажирские перевозки на автомобиле по пригороду;
• перевозка пассажиров междугородними автобусами;
• перевозка пассажиров в междугородних микроавтобусах;
• пассажирские перевозки на междугородних автомобилях;
• перевозка пассажиров на международных автобусах;
• перевозка пассажиров в международных микроавтобусах;
• международные пассажирские перевозки;
• перевозка грузов автомобильным транспортом по городу и за город;
• перевозки грузов автомобильным транспортом на дальние расстояния;
• международные перевозки грузов автомобильным транспортом.
Лицензиат вправе получить несколько видов лицензий, выданных лицензирующим органом, с одним заявлением при обращении в лицензирующий орган.
Лицензионные требования и условия перевозки пассажиров и грузов автомобильным транспортом.
Необходимая информация предоставляемая заявителем лицензии Центру государственных услуг.
Образец лицензии на право перевозки пассажиров и грузов автомобильным транспортом по городу, пригороду, междугородним и международным маршрутам.
Внедрено порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2022 года до конца 2024 года:
• деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами, в которых кроме места водителя имеется не более 4 посадочных мест, включается в перечень видов деятельности (работ, услуг), которыми могут заниматься самозанятые лица;
• деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами осуществляется самозанятыми лицами на основании лицензионной карточки;
• отменяется требование, предъявляемое к сроку эксплуатации автомобиля, при выдаче лицензионной карточки;
• самозанятые лица, осуществляющие деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами, обязательно проходят технический осмотр транспортных средств один раз в год;
• самозанятые перевозчики обязательно проходят медицинский осмотр в многопрофильных поликлиниках и частных медицинских учреждениях, включенных в базу информационной системы «UzTrans», один раз в год;
• государственная пошлина за выдачу лицензионной карточки на осуществление деятельности линейного такси взимается со всех видов перевозчиков в однократном размере базовой расчетной величины один раз в год. При этом за оказание государственных услуг сбор не взимается;
• в лицензионную карточку, предоставляющую разрешение на осуществление деятельности линейного такси, вносится территория осуществления деятельности;
• на крыше автотранспортных средств самозанятых перевозчиков устанавливается фонарь оранжевого цвета с опознавательным знаком «TAXI»;
• лица, занятые в других сферах на основе трудового договора, могут осуществлять деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами после прохождения регистрации в качестве самозанятого лица.