• 23571 marta o'qildi
• Avtomototransport vositalarini doimiy va vaqtincha saqlash joylarini tashkil etish va ulardan foydalanish tartibi to‘g‘risida nizom:
1. fuqarolarning avtomototransport vositalarini saqlash uchun avtomototransport vositalari egalariga tuman (shahar) hokimining qaroriga muvofiq berilgan ular yashaydigan joylar yaqinidagi er uchastkalarida ularning mablag‘lari hisobiga qurilgan yakka tartibdagi garajlarga — inshootlarga;
2. tashkilotlarga berilgan, avtomototransport vositalari saqlanganligi uchun to‘lov undirilmaydigan er uchastkalarida joylashgan avtomototransport vositalarini saqlash joylariga;
3. qonun hujjatlari buzilganligi uchun ushlangan avtomototransport vositalarining to‘xtash joylariga tatbiq etilmaydi.
Avtomototransport vositalarini doimiy va vaqtincha saqlash joylari quyidagi talablarga javob berishi kerak
1. qattiq qoplama, yoritish, axlatni to‘plash uchun konteynerlar, yong‘inga qarshi vositalar, qattiq shataklar va shatakka oluvchi trosslar mavjudligi;
2. yo‘l harakati xavfsizligi talablarini ta’minlaydigan hududga kirish va undan chiqish uchun maxsus ajratilgan joylarning mavjudligi;
3. hudud to‘silgan bo‘lishi yoxud kirish (chiqish) uchun maxsus ajratilgan joyni aylanib o‘tib hududga erkin kirish (undan chiqish) imkonini bermaydigan boshqa to‘siqlarga ega bo‘lishi;
4. avtomototransport vositalarining erkin kirishi (chiqishi)ni istisno etuvchi shlagbaum (yoki boshqa qurilma) mavjudligi;
5. agar bir necha qatorlarda avtomototransport vositalarini doimiy va vaqtincha saqlash imkoniyati mavjud bo‘lsa, hudud ichida avtomototransport vositalarining harakatlanishi uchun ajratilgan polosalar mavjudligi;
6. kirish (chiqish) uchun ajratilgan joyda nazoratchi-kassirning xonasi (budkasi) bo‘lishi kerak, uning tashqi tomoniga ko‘rinarli joyda avtomototransport vositalarini saqlash xizmatlari ko‘rsatish tariflari va shartlari yirik harflarda yozilgan (harflarning yirikligi kamida 3 sm bo‘lgan) yozuv joylashtiriladi;
7. avtomototransport vositalarini joylashtirish tegishli sxemasining mavjudligi;
8. avtomototransport vositalarini saqlash xizmatlari ko‘rsatuvchi yuridik shaxs, ish rejimi, telefon raqami ko‘rsatilgan «Pulli avtomobillar to‘xtash joyi» lavhasi mavjudligi;
9. nogironlarning avtomototransport vositalari uchun maxsus jihozlangan kamida ikkita joy mavjudligi.
Avtomobilь to‘xtash joylari hududlarida quyidagilar taqiqlanadi
1. avtomobilь to‘xtash joylarini qurish bo‘yicha loyihada nazarda tutilmagan vaqtinchalik va kapital inshootlarni barpo etish va o‘rnatish;
2. avtomototransport vositasini ta’mirlash, yuvish, unga yonilg‘i-moylash materiallari quyish, buning uchun maxsus ajratilgan joydan tashqari;
3. dvigatelь va agregatlar uchun ochiq holdagi olovdan foydalanish;
4. avtomototransport vositasini soatiga 5 km dan ortiq tezlikda boshqarish;
5. tamaki chekish, spirtli ichimliklar ichish;
6. yonilg‘i-moylash materiallarini saqlash uchun joylar barpo etish;
7. avtomototransport vositalarini chorpoyalarga, tagliklarga va shu kabilarga qo‘yish.
Mijoz uchun qulay bo‘lgan kirib kelish joyida quyidagilar osib qo‘yilishi kerak
1. avtomototransport vositalarini saqlash qoidalari;
2. yong‘in xavfsizligi talablari;
3. avtomototransport vositalarini qabul qilib olish va saqlash uchun mas’ul shaxslarning vazifalari;
4. ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun amaldagi tariflar;
5. yuridik shaxsning davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgani to‘g‘risidagi guvohnomaning nusxasi.
Avtomototransport vositalarini uy-joy mavzelarida doimiy saqlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatishni tashkil etish xususiyatlari
• Uylar yonidagi hududda, ushbu hududlarning obodonlashtirish elementlari bilan ta’minlanganlik normativ talablariga rioya etilganda, shuningdek uy-joylarning derazalaridan normativ bo‘yicha uzoqlikka qat’iy rioya qilinganda avtomototransport vositalarini doimiy saqlash uchun yopiq turdagi va ochiq turdagi avtomobilь to‘xtash joylarini joylashtirishga ruxsat etiladi.
• Avtomototransport vositalari egalarining yakka tartibdagi garajlari buzib tashlangan taqdirda ularga avtomobilь vositalarini doimiy saqlash bo‘yicha uy-joy mavzelaridagi buzib tashlangan yakka tartibdagi garajlar o‘rnida tashkil etiladigan avtomobilь to‘xtash joyida doimiy ravishda bepul birkitilgan joy beriladi.
• Avtomototransport vositalarining egalariga doimiy birkitilgan vaqtincha saqlash joylarida avtomototransport vositasi egasining uy manzili va avtomototransport vositasining davlat tartib raqami yozilgan tablichka o‘rnatilgan bo‘lishi kerak.
• Turar joy mavzelaridagi avtomototransport vositalarini doimiy saqlash joylaridagi bo‘sh yotgan yoxud vaqtinchalik foydalanilmayotgan (band bo‘lmagan) joylarda, ushbu joylar birkitilgan avtomototransport vositalari egalari bilan kelishgan holda, fiskal xotirali nazorat-kassa mashinasidan va plastik kartochkalardan to‘lovlarni qabul qilish bo‘yicha hisob-kitob terminalidan majburiy ravishda foydalanilgan taqdirda avtomototransport vositalarini vaqtincha saqlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatishga yo‘l qo‘yiladi.
Avtomototransport vositalarini saqlash xizmatlar ko‘rsatuvchi yuridik shaxslarga soliq solish xususiyatlari
• Avtomototransport vositalarini saqlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatuvchi yuridik shaxslar avtomototransport vositalarini vaqtincha saqlash (avtotransport vositalarining dehqon (oziq-ovqat) bozorlarining avtomobillar to‘xtash joyida vaqtincha to‘xtab turishi bundan mustasno) bo‘yicha pulli xizmatlar ko‘rsatish huquqi uchun O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksida belgilangan tartibda aniq belgilab qo‘yilgan soliq va yig‘im to‘laydilar.
• Avtomototransport vositalarini vaqtincha saqlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish huquqi uchun yig‘im miqdori xalq deputatlari tegishli tuman (shahar) Kengashi tomonidan belgilanadi va u cheklangan stavkalardan ortiq bo‘lishi va qonun hujjatlarida belgilangan miqdorlardan past bo‘lishi mumkin emas.

• 22917 количество просмотров
Порядок организации и эксплуатации мест по постоянному и временному хранению автомототранспортных средств
• Положение о порядке организации и эксплуатации мест по постоянному и временному хранению автомототранспортных средств не распространяется на:
1. индивидуальные гаражи — сооружения для хранения автомототранспортных средств граждан, построенные за счет средств владельцев автомототранспортных средств вблизи мест их проживания на земельных участках, предоставленных им в соответствии с решением хокима района (города);
2. места хранения автомототранспортных средств, расположенные на земельных участках, отведенных организациям, на которых за хранение автомототранспортных средств плата не взимается;
3. места стоянки автомототранспортных средств, задержанных за нарушения законодательства.
Места постоянного и временного хранения автомототранспортных средств должны отвечать следующим требованиям
1. наличие твердого покрытия, освещения, контейнеров для сбора мусора, противопожарных средств, жестких буксиров и буксировочных тросов;
2. наличие специально отведенных мест для въезда на территорию и выезда из нее, обеспечивающих требования безопасности дорожного движения;
3. территория должна быть ограждена либо должна иметь иные препятствия, не позволяющие свободно въезжать на территорию (выезжать из нее) в обход специально отведенного места въезда (выезда);
4. наличие шлагбаума (или другого устройства), исключающего свободный въезд (выезд) автомототранспортных средств;
5. наличие выделенных полос для продвижения автомототранспортных средств внутри территории, если имеется возможность постоянного и временного хранения автомототранспортных средств с расположением в несколько рядов;
6. к отведенному месту въезда (выезда) должно примыкать помещение (будка) контролера-кассира, на видном месте которого с наружной стороны размещается надпись крупным шрифтом (с высотой букв не менее чем 3 см) о тарифах и условиях оказания услуг по хранению автомототранспортных средств;
7. наличие соответствующей схемы размещения автомототранспортных средств;
8. наличие вывески «Платная автостоянка» с указанием юридического лица, оказывающего услуги по хранению автомототранспортных средств, режима работы, номера телефона;
9. наличие не менее двух мест, специально оборудованных для автомототранспортных средств инвалидов.
На территории автостоянки запрещается
1. возводить и устанавливать временные и капитальные сооружения, не предусмотренные проектом по строительству автостоянки;
2. производить ремонт автомототранспортного средства, мойку, заправку горюче-смазочными материалами, кроме как в специально отведенном для этого месте;
3. пользоваться открытым огнем для разогрева двигателя и агрегатов;
4. управлять автомототранспортным средством со скоростью более 5 км в час;
5. курить, распивать спиртные напитки;
6. устанавливать места для хранения горюче-смазочных материалов;
7. ставить автомототранспортные средства на козелки, подставки и т.п.
При въезде в удобном для клиента месте должны быть вывешены
1. правила хранения автомототранспортных средств;
2. требования пожарной безопасности;
3. обязанности лиц, ответственных за приемку и хранение автомототранспортных средств;
4. действующие тарифы на оказываемые услуги;
5. копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица.
Особенности организации оказания услуг по постоянному хранению автомототранспортных средств в жилых массивах
• На придомовой территории разрешается размещение автостоянок закрытого типа и автостоянок открытого типа для постоянного хранения автомототранспортных средств при соблюдении нормативных требований обеспеченности придомовых территорий элементами благоустройства площади, а также при строгом соблюдении нормативных разрывов от окон жилых домов.
• В случае сноса индивидуальных гаражей владельцев автомототранспортных средств им предоставляется на безвозмездной основе постоянное закрепленное место на автостоянке по постоянному хранению автомототранспортных средств, которая создается в жилых массивах на месте снесенных индивидуальных гаражей.
• Постоянно закрепленные за владельцами автомототранспортных средств места должны быть обозначены табличкой с домашним адресом владельца и государственным номером автомототранспортного средства.
• На автостоянках по постоянному хранению автомототранспортных средств, расположенных в жилых массивах, допускается оказание услуг по временному хранению автомототранспортных средств на пустующих местах либо на временно неиспользуемых (незанятых) местах, по согласованию с владельцами автомототранспортных средств, за которыми закреплены данные места, при условии обязательного использования контрольно-кассовой машины с фискальной памятью и расчетного терминала по приему платежей с пластиковых карточек.
Особенности налогообложения юридических лиц, оказывающих услуги по хранению автомототранспортных средств
• Юридические лица, оказывающие услуги по временному хранению автомототранспортных средств, уплачивают фиксированный налог (за исключением временного хранения автотранспортных средств на автостоянках дехканских (продовольственных) рынков) и сбор за право оказания платных услуг по временному хранению автомототранспортных средств в порядке, установленном Налоговым кодексом Республики Узбекистан.
• Размер сбора за право оказания услуг по временному хранению автомототранспортных средств определяется Кенгашем народных депутатов района (города) и не может превышать предельные ставки и быть ниже размеров, установленных законодательством.