• 15422 marta o'qildi
Hukumat qarori (26-son, 17.01.2022-y.) bilan Etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan “Mehr daftari” tizimini joriy etish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi
• Nizomga muvofiq, etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar tuman (shahar) hokimi qarori asosida “Mehr daftari”ga kiritiladi va undan chiqariladi.
• “Mehr daftari” tizimiga kiritishning axborot tizimidan foydalanish va ma’lumotlarni kiritish tartibi Milliy gvardiya tomonidan belgilanadi.
• 2022-yil 1 fevralgacha mazkur axborot tizimi amaliyotga joriy etiladi.
• O‘quv-tarbiya muassasalari hamda tuman (shahar) hokimliklarining Bolalarni himoya qilish shu’balari “Mehr daftari”ni shakllantirishga mas’ul hisoblanadi.
Quyidagilar “Mehr daftari”ga ma’lumotlarning bevosita kiritilishini ta’minlaydi:
1. Xalq ta’limi vazirligi tomonidan uning tizimidagi Mehribonlik uylari, Bolalar shaharchalari, Respublika bolalar o‘quv-tarbiya muassasalari va Oilaviy bolalar uylari;
2. Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan uning tizimidagi Bolalar uylari;
3. SOS – O‘zbekiston bolalar mahallalari” uyushmasi tomonidan uning tizimidagi bolalarni muqobil parvarish qilish xizmatlari, yoshlarga hamrohlik qilish xizmatlari va ijtimoiy etimlikning oldini olish xizmatlari tarbiyalanuvchilari va bitiruvchilari to‘g‘risidagi;
4. tuman (shahar) hokimliklarining Bolalarni himoya qilish shu’balari tomonidan vasiylikka (homiylikka, patronatga) olingan etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar to‘g‘risidagi.
5. Daftarga kiritilgan bolalarning muammo (ehtiyoj, qiziqish)lari tegishli tartibda o‘rganiladi.
6. “Mehr daftari”ga kiritilgan bolalarni qo‘llab-quvvatlash ishlari quyidagilar tomonidan muvofiqlashtiriladi:
7. tuman (shahar) hokimligining Bolalarni himoya qilish shu’basi tomonidan manfaatdor davlat organlari va tashkilotlar bilan birgalikda;
8. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining Bolalarni himoya qilish masalalari kotibiyatlari tomonidan manfaatdor davlat organlari va tashkilotlari bilan birgalikda;
9. Vazirlar Mahkamasining Bolalarni himoya qilish masalalari shu’basi va Milliy gvardiya tomonidan manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda.
Etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar 25 yoshga to‘lganda tegishli qaror asosida “Mehr daftari”dan chiqariladi.
Bunda daftardan chiqarilayotgan shaxslarning bandligi ta’minlangan va uy-joyi mavjud bo‘lishi shart. Bandligi ta’minlanmagan holatlarda, “Mehr daftari” hisobida turish muddati bandligi ta’minlangungacha, biroq 5 yildan ortiq bo‘lmagan muddatga uzaytiriladi.

• 15160 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 26 от 17.01.2022 года) утверждено Положение о порядке внедрения системы «Тетради милосердия», направленной на всестороннюю поддержку детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки.
• В соответствии с Положением, дети-сироты и дети, лишенные родительской опеки, вносятся и удаляются из «Тетради милосердия» на основании решения хокима района (города).
• Порядок использования информационной системы и внесения сведений в систему «Тетради милосердия» определяется Национальной гвардией.
До 1 февраля 2022 года данная информационная система будет внедрена в практику.
Ответственными за формирование «Тетради милосердия» являются секторы по защите детей учебно-воспитательных учреждений и хокимиятов районов (городов).
Воспитанникам следующих организаций обеспечивается непосредственный ввод данных в «Тетрадь милосердия»:
• Детские дома, Детские городки, Республиканские детские образовательные учреждения и Семейные детские дома в системе Министерства народного образования;
• Детские дома в системе Министерства здравоохранения;
• Ассоциация «SOS – детские деревни Узбекистана» - система альтернативного ухода за детьми, службы поддержки молодежи и профилактики социального сиротства - своих воспитанников и выпускников;
• Секторы по защите детей в хокимиятах районов (городов) - детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, принятых под их опеку (попечительство, патронат).
Включенные в тетрадь проблемы (потребности, интересы) детей изучаются в соответствующем порядке.
Работа по поддержке детей, включенных в «Тетрадь милосердия», координируется:
• Сектором по защите детей хокимията района (города) совместно с заинтересованными государственными органами и организациями;
• Секретариатами по вопросам защиты детей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента совместно с заинтересованными государственными органами и организациями;
• Сектором по вопросам защиты детей Кабинета Министров совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами Национальной гвардии.
Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, по достижении 25-летнего возраста исключаются из «Тетради милосердия», на основании соответствующего решения.
При этом лица, исключаемые из тетради, должны быть обеспечены работой и иметь жилье.
В случаях, когда занятость не обеспечена, срок пребывания на учете в «Тетради милосердия» продлевается до обеспечения занятости, но не более чем на 5 лет.