• 85163 marta o'qildi
Mahallalardagi xotin-qizlar faoli ariza beruvchining ijtimoiy toifasi va holatidan kelib chiqib, «mahalla ettiligi»ning kollegial yig‘ilishiga bir martalik moddiy yordam berish bo‘yicha taklif kiritadi.
Bir martalik moddiy yordamni to‘lash uchun
• a) «Mahalla ettiligi» 7 ish kuni ichida «Ayollar daftari» jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan bir martalik moddiy yordam berish bo‘yicha kollegial qaror chiqaradi va «Ayollar daftari»ga kiritilgan xotin-qizlarga mazkur Nizomning 14-bandiga muvofiq bir martalik moddiy yordam berish miqdorlari (summasi) ko‘rsatilgan ro‘yxatni (har bir xotin-qizning familiyasi, ismi, otasining ismi, pasporti seriyasi yoki identifikatsiyalovchi ID-kartasi raqami ko‘rsatilgan holda) Vasiylik Kengashiga yoki tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limiga yuboradi;
• b) tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limi:
1. «Ayollar daftari» jamg‘armasining daromadlari va tushumlari prognozidan kelib chiqib, tuman (shahar) moliya bo‘limi bilan kelishilgan holda, bir martalik moddiy yordamni oyma-oy to‘lash grafigini shakllantiradi hamda Vasiylik kengashiga tasdiqlash uchun kiritadi. Bunda tasdiqlangan oyma-oy to‘lash grafigining nusxasi mahallalardagi xotin-qizlar faollariga ham taqdim etiladi;
2. tasdiqlangan grafikka asosan har oyning 5 — sanasiga qadar mahallalardagi xotin-qizlar faollari tomonidan taqdim etilgan ro‘yxatlar asosida to‘lov vedomostlarini shakllantirib, tumanlar (shaharlar) va xizmat ko‘rsatuvchi tijorat bankining tegishli bo‘limiga (filialiga) taqdim etadi;
• v) tumanlar (shaharlar) hokimliklarining buxgalteriya bo‘limlari tasdiqlangan oyma-oy to‘lash grafigi hamda to‘lov vedomostlari asosida «Ayollar daftari» jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan zarur mablag‘larni xizmat ko‘rsatuvchi tijorat bankining tegishli bo‘limiga (filialiga) ko‘chiradi;
• g) xizmat ko‘rsatuvchi tijorat bankining tegishli bo‘limi (filiali) tomonidan bir martalik moddiy yordam to‘lovlari har oyning 5 — 27-sanalarida amalga oshiriladi. Oyning oxirgi ish kunida vedomostlar yopiladi. Oyning 27 sanasiga qadar tayinlangan, biroq o‘z vaqtida talab qilib olinmagan moddiy yordamga yo‘naltirilgan mablag‘lar «Ayollar daftari» jamg‘armasiga o‘tkaziladi va oluvchining birinchi talabiga ko‘ra to‘lanadi. Yopilgan vedomostning bir nusxasi tuman (shahar) hokimligi hamda oila va xotin-qizlar bo‘limiga taqdim etiladi;
• d) tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limi muhtoj xotin-qizlarga to‘langan bir martalik moddiy yordam to‘g‘risidagi ma’lumotlarni axborot tizimiga kiritadi hamda yopilgan vedomostning nusxasini tegishli mahallalardagi xotin-qizlar faollariga taqdim etadi.
Bir martalik moddiy yordam bir kalendarь yili davomida bir marotaba beriladi.
• Sektor rahbarlari jismoniy va yuridik shaxslarning homiylik xayriyalari va qonunchilik hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan «Ayollar daftari»ga kiritilgan I va II guruh nogironligi bo‘lgan xotin-qizlar, shuningdek, qaramog‘ida nogironligi bo‘lgan farzandi bor yolg‘iz onalarga qo‘shimcha moddiy yordam berish choralarini ko‘rib boradi.

• 84834 количество просмотров
На основании списков, утверждаемых районным (городским) Советом народных депутатов, единовременная материальная помощь оказывается за счет средств Фонда "Женской тетради".
• Единовременная материальная помощь может быть оказана также из Фонда «Саховат ва кўмак» («Щедрость и поддержка») и других источников, не запрещенных законодательством.
Выплата единовременной материальной помощи:
а) женщины-активистки махаллей совместно с руководителями секторов представляют в районный (городской) отдел семьи и женщин список с указанием размера единовременной материальной помощи женщинам, включенным в «Женскую тетрадь» в соответствии с пунктом 14 Положения;
б) районный (городской) отдел семьи и женщин:
1. на основании прогноза доходов и поступлений Фонда "Женской тетради" по согласованию с районным (городским) отделом финансов формирует ежемесячный график единовременной материальной помощи и представляет его на утверждение Попечительскому совету. Копия утвержденного графика ежемесячных платежей также будет предоставлена ​​женщинам-активисткам в махаллях;
2. составляет платежные ведомости на основании списков, представленных женщинами-активистками в махаллях, и представляет их в соответствующий отдел (филиал) района (города) и обслуживающий коммерческий банк до 5 числа каждого месяца согласно утвержденному графику;
в) на основании утвержденного ежемесячного графика платежей и платежных ведомостей бухгалтерии хокимиятов районов (городов) перечисляют необходимые денежные средства из Фонда "Женской тетради" в соответствующее отделение (филиал) коммерческого банка;
ж) единовременные выплаты материальной помощи производятся соответствующим отделением (филиалом) обслуживающего коммерческого банка с 5 по 27 число каждого месяца. Листы закрываются в последний рабочий день месяца. Средства, выделенные на материальную помощь, назначенную до 27 числа месяца, но не истребованную в установленный срок, перечисляются в Фонд "Женской тетради" и выплачиваются по первому требованию получателя. Копия закрытого акта представляется в районный (городской) хокимият и отдел по делам семьи и женщин;
г) районный (городской) отдел семьи и женщин вносит сведения о единовременной материальной помощи, выплаченной нуждающимся женщинам, в информационную систему и предоставляет копию закрытого заявления женщинам-активисткам соответствующих махаллей.
Единовременная материальная помощь предоставляется 1 раз в календарный год.
• Руководители секторов окажут дополнительную материальную помощь женщинам с инвалидностью I и II группы, а также матерям-одиночкам с детьми-инвалидами, состоящим в «Женской тетради», за счет спонсорской помощи физических и юридических лиц и других не запрещенных источников в соответствии с законодательством.