• 27223 marta o'qildi
Mahalladagi ijtimoiy-iqtisodiy holat hamda fuqarolarning muammolari, ehtiyojlari va qiziqishlari «xonadonbay» hamda ularning murojaatlariga asosan o‘tkazilgan o‘rganish natijalari bo‘yicha «mahalla ettiligi» kollegial qarori asosida turar joy uchun ijara kompensatsiyasini to‘lab berish bo‘yicha talabnomalar shakllantiriladi.
«Ayollar daftari»ga kiritilgan xotin-qizlarga turar joy ijara kompensatsiyasi mazkur talabnomalar hamda «mahalla ettiligi» kollegial qarori va xotin-qizlar bo‘limi boshlig‘ining xulosasi asosida belgilangan tartibda to‘lab beriladi.
• turar joy ijarasi to‘g‘risidagi shartnoma uch tomonlama — ijaraga beruvchi, ijaraga oluvchi va tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limi o‘rtasida tegishli yilning so‘nggi kunigacha bo‘lgan muddatga tuziladi;
• turar joy ijarasi uchun to‘lovlarning 50 foizi, lekin ko‘pi bilan 500 ming so‘mgacha bo‘lgan qismi Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlari mablag‘lari hisobidan hamda qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda kambag‘al oila a’zosi bo‘lgan xotin-qizlarga esa «Ayollar daftari» jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan turar joy ijarasi uchun to‘lovlarning 50 foizi, lekin ko‘pi bilan bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravarigacha, Toshkent va Nukus shahri hamda viloyatlar markazlarida BHMning 3 baravarigacha miqdorda qoplab beriladi.
«Ayollar daftari»ga kiritilgan xotin-qizlar va ularning birga yashaydigan oila a’zolari boshqa dasturlar doirasida, homiylik yoki boshqa mablag‘lar hisobidan uy-joy bilan ta’minlangan yoxud uy-joy sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha ijtimoiy yordam (ko‘mak) olgan yoki imtiyozlardan foydalangan xotin-qizlarga  turar joy ijara kompensatsiyasi ajratilmaydi.
Turar joy ijara kompensatsiyasi to‘lab turilgan davrda uy-joy bilan ta’minlangan yoki ijtimoiy uy-joyga joylashtirilgan xotin-qizlarga yangi turar joyga ko‘chib o‘tgan oydan boshlab keyingi oyning birinchi sanasidan turar joy ijara kompensatsiyasi to‘xtatiladi. Mazkur tartib ajratilgan turar joy yashash uchun sharoiti mavjud bo‘lgan holda xotin-qizlar tomonidan ko‘chib o‘tish rad etilgan taqdirda ham qo‘llaniladi.
Ushbu bandda ko‘rsatilgan imtiyozlardan foydalanish uchun xotin-qizlarga ijtimoiy kontrakt asosida kasb o‘rganish, mehnat qilish imkoniga ega bo‘lsa, mustaqil yoki aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari yo‘llanmasi asosida ishga joylashish bo‘yicha ijtimoiy majburiyatlar yuklanadi.

• 27226 количество просмотров
В махалле на основании «поквартирного» изучения социально-экономического положения и проблем, потребностей и интересов граждан, а также их обращений, по коллегиальному решению «махаллинской семёрки» формируются требования о выплате компенсации за аренду жилья.
Женщинам, внесённым в «Женскую тетрадь», компенсация за аренду жилья выплачивается в установленном порядке на основании указанных требований, коллегиального решения «махаллинской семёрки» и заключения начальника отдела по делам женщин.
• договор аренды жилья заключается в трёхстороннем порядке — между арендодателем, арендатором и районным (городским) отделом по делам семьи и женщин на срок до конца соответствующего года;
• 50 процентов арендной платы, но не более 500 тысяч сумов, покрываются за счёт средств бюджета Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского местных бюджетов, а для женщин из малообеспеченных семей — за счёт средств фонда «Женский реестр» в размере 50 процентов арендной платы, но не более чем в двойном размере базовой расчётной величины (БРВ), а в Ташкенте, Нукусе и областных центрах — не более чем в тройном размере БРВ;
• арендная плата перечисляется напрямую арендодателю.
Женщинам, внесённым в «Женскую тетрадь», и их совместно проживающим членам семьи компенсация за аренду жилья не предоставляется, если они уже обеспечены жильём в рамках других программ, за счёт спонсорской помощи или иных средств, либо получили социальную помощь (поддержку) или льготы для улучшения жилищных условий.
Если в период выплаты компенсации женщина обеспечивается жильём или заселяется в социальное жильё, компенсация прекращается начиная с первого числа месяца, следующего за месяцем переезда в новое жильё. Данный порядок применяется и в случае отказа женщины от переезда в предоставленное жильё, пригодное для проживания.
Женщины, внесённые в «Женскую тетрадь», могут быть размещены в социальном жилье на основании договора аренды на срок не более пяти лет с возможностью продления или обеспечены жильём в собственность за счёт спонсоров.
Для пользования указанными льготами на женщин возлагаются социальные обязательства: при наличии возможности — освоить профессию на основе социального контракта, трудиться самостоятельно либо устроиться на работу по направлению центров содействия занятости населения.