• 17433 marta o'qildi
Hukumat qarori (451-son, 16.08.2022-y.) bilan Oilaviy bolalar uylari to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
• Nizomga muvofiq, oilaviy bolalar uyi tuman (shahar) hokimi qarori bilan tashkil etiladi.
• Bolalarni oilaviy tarbiyaga olish istagida bo‘lganlar hokimlikka ariza beradi.
• tibbiyot muassasasining vrachlik-maslahat komissiyasining nomzodlar sog‘lig‘i to‘g‘risidagi xulosasi;
• nomzodlarning tutingan ota-onalarni tayyorlash kursidan o‘tganligi to‘g‘risidagi sertifikat nusxasi.
Arizani topshirish vaqtida nomzodlarning o‘zi va farzandlarining shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarining asli ko‘rsatiladi.
O‘zbekiston Respublikasining nikohdan o‘tgan, 35 yoshdan 60 yoshgacha bo‘lgan fuqarolari tutingan ota-onalar bo‘lishi mumkin.
Quyidagi shaxslar bundan mustasno:
• a) oilaviy bolalar uyiga qabul qilinayotgan etim bo‘lmagan bolalar bilan yaqin (bobo, buvi, tug‘ishgan yoki o‘gay aka, opa) qarindoshligi bo‘lganlar;
• b) sud tomonidan muomalaga layoqatsiz yoki muomala layoqati cheklangan deb topilganlar;
• v) ota-onalik huquqlaridan mahrum etilganlar yoki ota-onalik huquqi cheklanganlar;
• g) o‘zlariga yuklangan majburiyatlarni zarur darajada bajarmaganlik uchun vasiylik (homiylik) majburiyatidan chetlashtirilganlar yoki shu sabab bilan oilaga tarbiya (patronat)ga berish bo‘yicha shartnomasi bir tomonlama bekor qilingan shaxslar;
• d) agar farzandlikka olish ularning aybi bilan sud tomonidan bekor qilingan bo‘lsa, sobiq farzandlikka olganlar;
• e) quyidagi kasalliklardan biri mavjud bo‘lgan shaxslar:
• I, II, V guruh dispanser hisobidagi barcha joylashinuv shaklidagi sil kasalliklari (faol va surunkali);
• barcha joylashinuvli yomon sifatli onkologik kasalliklar;
• narkologik kasalliklar (alkogolizm, narkomaniya, toksikomaniya);
• aqli zaiflikning barcha turlari;
• tanosil kasalliklarining maishiy yo‘l bilan yuquvchi turlari (zaxm, so‘zak);
• mehnatga yaroqlilikni inkor etuvchi I va II guruh nogironligiga olib keluvchi barcha kasalliklar va jarohatlar;
• j) «Temir daftar», «Ayollar daftari»ga kiritilgan, «Ijtimoiy himoya yagona reestri» axborot tizimida ro‘yxatga olingan oilalarning a’zolari;
• z) hayotga, sog‘liqqa qarshi jinoyatlar, hayot yoki sog‘liq uchun xavfli bo‘lgan jinoyatlar, jinsiy erkinlikka, oilaga, yoshlarga va axloqqa qarshi, shaxsning ozodligiga, sha’ni va qadr-qimmatiga qarshi (bundan tuhmat, haqorat qilish mustasno), fuqarolarning konstitutsiyaviy huquq va erkinliklariga qarshi jinoyatlar va boshqalar;
• i) turar joyga nisbatan mulk huquqi yoki turar joydan foydalanish huquqiga ega bo‘lmagan shaxslar.
• Oilaviy tarbiyalash uchun tug‘ilganidan boshlab 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar beriladi.
10 yoshga to‘lgan va undan yuqori yoshdagi bolalarni oilaviy bolalar uyiga faqat ularning roziligi bilan berish mumkin.
• Oilaviy bolalar uyiga tarbiyalash uchun 3 yoshdan kamida 3 nafar, lekin ko‘pi bilan 5 nafar bola beriladi.
• Oilaviy bolalar uyidagi tarbiyalanuvchilarning yashash xarajatlari Davlat byudjetidan qoplanadi.
Tutingan ota-onalarga har bir tarbiyalanuvchi bolaning yashash xarajatlari uchun har oyda 7 yoshgacha bolalarga BHMning 5 baravari8-18 yoshdagilar uchun BHMning 7 baravari miqdorida pul ajratiladi.

• 17052 количество просмотров
Постановлением Правительства (№451 от 16.08.2022 года) утверждено Положение о семейных детских домах
В соответствии с Положением, семейный детский дом создается по решению хокима района (города).
Желающие взять детей на семейное воспитание подают заявление в хокимият.
• заключение врачебно-консультативной комиссии медицинского учреждения о состоянии здоровья кандидатов;
• копия справки о прохождении кандидатами курсов повышения квалификации для родителей.
При подаче заявления предъявляются оригиналы документов, подтверждающих личность самих кандидатов и их детей.
Усыновителями могут быть граждане Республики Узбекистан, состоящие в браке в возрасте от 35 до 60 лет.
Исключаются следующие лица:
• а) находящиеся в близком родстве (дедушки, бабушки, биологические или сводные братья, сестры) детей, не являющихся сиротами, поступивших в семейный детский дом;
• б) признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
• в) лишенные родительских прав или ограниченные в родительских правах;
• г) лица, отстраненные от исполнения обязанностей по опеке (попечительству) за неисполнение возложенных на них обязанностей в необходимом объеме, либо лица, с которыми по этой причине в одностороннем порядке расторгнут договор об обеспечении воспитания (попечительства) семьи;
• д) бывшие усыновленные, если усыновление отменено судом по их вине;
• е) лица с одним из следующих заболеваний:
• I, II, V группы все локализованные формы туберкулеза (активные и хронические) на диспансерном учете;
• недоброкачественные онкологические заболевания всех локализаций;
• наркотические заболевания (алкоголизм, наркомания, токсикомания);
• все виды умственной отсталости;
• венерические заболевания, передающиеся внутри страны (ранения, гонорея);
• все заболевания и травмы, приводящие к инвалидности I и II группы, лишающие трудоспособности;
• ж) члены семей, включенные в «Железный тетрадь», «Женский тетрадь», зарегистрированные в информационной системе «Единого реестра социальной защиты»;
• з) лица, совершившие преступления против жизни и здоровья, против половой свободы, семьи, молодости и нравственности, против свободы, чести и достоинства человека (за исключением клеветы и оскорбления), против конституционных прав и свобод граждан преступления и др.;
• и) лица, не имеющие права собственности или права пользования жилым помещением.
Для воспитания в детский семейный дом предоставляются дети от рождения до 18 лет.
Дети в возрасте 10 лет и старше могут быть переданы в семейный детский дом только с их согласия.
• Для воспитания в семейный детский дом можно взять не менее 3, но не более 5 детей в возрасте старше 3 лет.
• Расходы на проживание воспитанников семейного детского дома покрываются из Государственного бюджета.
Родителям-опекунам на содержание каждого воспитанника до 7 лет каждый месяц выделяются средства в размере 5 БРВ, на воспитанника от 8 до 18 лет - в размере 7 БРВ.