• 35686 marta o'qildi
Birgalikda farzandlar bo‘lgan taqdirda nikohni bekor qilish uchun fuqarolik ishlari bo‘yicha tumanlararo sudga da’vo arizasi bilan murojaat qilish kerak.
Kerakli hujjatlar:
• pasport nusxalari (ID-karta);
• bolalarning tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi (nusxasi);
• nikohni ro‘yxatdan o‘tkazish to‘g‘risidagi guvohnoma (asl nusxasi);
• davlat boji to‘langanligi to‘g‘risidagi kvitantsiya (2 BHM). Takroriy nikoh bekor qilingan taqdirda (4 BHM).
Agar sud er va xotinning bundan buyon birgalikda yashashiga va oilani saqlab qolishga imkoniyat yo‘q deb topsa, ularni nikohdan ajratadi.
Sud ishning ko‘rilishini keyinga qoldirib, er-xotinga yarashish uchun olti oygacha muhlat tayinlashga haqli.
Nikohdan ajralishni sudning qonuniy kuchga kirgan hal qiluv qarori asosida FHDYo organida qayd etish er yoki xotinning yoxud er yoki xotindan birining ishonchnoma asosida harakat qiluvchi vakilining nikohdan ajralishni qayd etish to‘g‘risidagi arizasi asosida amalga oshiriladi. Bunda arizaga sudning hal qiluv qarori ilova qilinadi.
Sud qarori bilan nikohdan ajratish to‘g‘risidagi guvohnomani olish uchun nikohni ro‘yxatdan o‘tkazish joyidagi FHDYo bo‘limiga murojaat qilishingiz kerak.

• 35689 количество просмотров
Для расторжении брака при наличии совместных детей необходимо обратиться с исковым заявлением в межрайонный суд по гражданским делам
• паспорта копии (ID-карта);
• свидетельство о рождении детей (копии);
• свидетельство о регистрации брака (оригинал);
• квитанция об оплате государственной пошлины (2 БРВ). При расторжении повторного брака (4 БРВ).
Брак расторгается, если судом будет установлено, что дальнейшая совместная жизнь супругов и сохранение семьи стали невозможными.
Суд вправе, отложив разбирательство дела, назначить супругам срок в пределах до 6 месяцев для примирения.
Регистрация расторжения брака на основании вступившего в законную силу решения суда в органах ЗАГС производится по заявлению одного из супругов или представителя одного из супругов, действующего на основании доверенности. При этом решение суда прилагается к заявлению.
С решением суда необходимо обратиться в ЗАГС по месту регистрации брака для получения свидетельства о расторжении брака.