• 9332 marta o'qildi
Chet davlatlarda turgan fuqarolar O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida tuzilgan referendum o‘tkazuvchi uchastka komissiyalariga ularni ovoz beruvchi fuqarolar ro‘yxatiga kiritish to‘g‘risida referendumdan 15 kun oldin yozma shaklda yoki O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining rasmiy veb-sayti orqali elektron shaklda murojaat qilishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida tuzilgan referendum o‘tkazuvchi uchastka komissiyalari chet davlatlarda turgan fuqarolarning ularni ovoz beruvchi fuqarolar ro‘yxatiga kiritish to‘g‘risidagi murojaatida ko‘rsatilgan shaxsga doir ma’lumotlarini 3 kun ichida tekshiradi va fuqaroni ovoz beruvchi fuqarolar ro‘yxatiga kiritish haqidagi masalani hal qiladi.
O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida tuzilgan referendum o‘tkazuvchi uchastka komissiyalari ovoz beruvchi fuqarolar ro‘yxatiga kiritilgan fuqarolar haqidagi ma’lumotlarni darhol O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga taqdim etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ovoz beruvchi fuqarolar ro‘yxatiga kiritilgan fuqarolar haqidagi ma’lumotlarni darhol O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat personallashtirish markaziga Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxatiga tegishli tuzatishlar kiritish uchun taqdim etadi.

• 9331 количество просмотров
Граждане, находящиеся в иностранных государствах, могут обратиться в письменной форме в участковые комиссии по проведению референдума, образованные при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, или в электронной форме через официальный веб-сайт Министерства иностранных дел Республики Узбекистан о включении их в список голосующих граждан за 15 дней до референдума.
Участковые комиссии по проведению референдума, образованные при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, в течение 3-х дней проверяют персональные данные, указанные в обращениях граждан, находящихся в иностранных государствах, о включении их в список голосующих граждан и решают вопрос о включении гражданина в список голосующих граждан.
Участковые комиссии по проведению референдума, образованные при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, незамедлительно представляют в Министерство иностранных дел Республики Узбекистан сведения о гражданах, включенных в список голосующих граждан.
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан незамедлительно представляет сведения о гражданах, включенных в список голосующих граждан, в Государственный центр персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан для внесения соответствующих изменений в Единый электронный список избирателей.