• 14006 marta o'qildi
Nogironligi bo‘lgan bolalar uchun «G‘amxo‘rlik» markazlari — ruhiy holati buzilgan 3 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan nogironligi bo‘lgan bolalarga ixtisoslashtirilgan ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatadigan davlat ijtimoiy muassasalaridir.
Markazlarda bolalarni qarab turish va parvarishlash, ularning maishiy, kasbiy va muloqot ko‘nikmalarini shakllantirish, ijtimoiy reabilitatsiya qilish hamda jamiyatga moslashtirish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatiladi.
Qaysi tashxislar bilan qabul qilinadi?
O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashaydigan fuqarolarning nogironligi bo‘lgan bolalari quyidagi tashxislardan biri mavjud bo‘lganda Markazga qabul qilinishi mumkin:
• mo‘’tadil darajadagi aqliy zaiflik — F71;
• og‘ir darajadagi aqliy zaiflik — F72;
• chuqur darajadagi aqliy zaiflik — F73.
Bolalar Markazga psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosasi asosida va bo‘sh o‘rin mavjud bo‘lganda joylashtiriladi.
Qabul qilishga qarshi ko‘rsatmalar
Quyidagi holatlar Markazga qabul qilishga qarshi ko‘rsatmalar hisoblanadi:
• har oyda 5-martadan ko‘p tutqanoq xurujlari sodir bo‘ladigan epilepsiya, seriyali tutqanoq xurujlari, epileptik status, namozshomsimon ong xiralashishi va disforiyalarga moyillik;
• bolaning o‘zi va atrofdagilar uchun xavfli bo‘lgan qo‘pol xulq-atvor buzilishlariga sabab bo‘ladigan ruhiy kasalliklar;
• bolani umumta’lim yoki ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasasida o‘qitish imkonini beradigan ruhiy kasalliklar;
• faol bosqichdagi sil kasalligi;
• og‘ir kechayotgan xavfli o‘sma kasalliklari va ularning qaytalanishi;
Markazga joylashtirish tartibi
Psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya tekshiruv natijalariga ko‘ra bolani Markazga joylashtirish haqida xulosa bersa, uning qonuniy vakiliga SMS-xabarnoma yuboriladi.
Qonuniy vakil SMS-xabarnomani olganidan keyin bolani 15 ish kuni ichida Markazga olib borishi kerak.
Agar bola belgilangan muddatda Markazga joylashtirilmasa, u uchun band qilingan bo‘sh o‘rin avtomatik ravishda bekor qilinadi. Bolaning davolanishi bilan bog‘liq holatlar bundan mustasno.
Bola Markazga olib kelinganda uning sog‘lig‘i Markazdagi ijtimoiy-psixologik komissiya tomonidan bir ish kuni ichida ko‘rikdan o‘tkaziladi.
Qabul qilingan bola ko‘pi bilan 20 kun davomida kuzatuvga olinadi. Shu davrda qabul qilishga qarshi ko‘rsatma aniqlansa, bolani Markazdan chiqarish to‘g‘risida qaror qabul qilinishi mumkin va bu haqda qonuniy vakilga SMS-xabarnoma yuboriladi.
Bolada yuqori harorat yoki toshma aniqlansa
Markazga qabul qilish vaqtida bolada yuqori harorat yoki sababi aniqlanmagan toshma mavjudligi aniqlansa, uni qabul qilishni rad etishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Bolani davolash choralari ko‘riladi va u uchun band qilingan o‘rin davolanish muddati tugagunga qadar saqlab turiladi. Bola davolanganidan keyin Markazga joylashtiriladi.
Markazlarda nogironligi bo‘lgan bolalarga:
• qarab turish va parvarishlash;
• tibbiy yordam va sog‘lomlashtirish;
• oziq-ovqat, dori vositalari, tibbiy buyumlar va kiyim-kechak;
• shaxsiy gigiena vositalari;
• o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish va uy xo‘jaligini yuritish ko‘nikmalari;
• muloqot qilish va jamoat joylarida o‘zini tutish ko‘nikmalari;
• ijtimoiy moslashtirish va kasb-hunarga o‘rgatish;
Bolalarning ijtimoiy-moddiy ta’minoti, tarbiyasi, ta’limi va mehnat ko‘nikmalariga o‘rgatilishi to‘liq davlat ta’minoti asosida amalga oshiriladi.

• 14010 количество просмотров
В центрах оказываются услуги по уходу и присмотру за детьми, формированию бытовых, профессиональных и коммуникативных навыков, социальной реабилитации и адаптации к жизни в обществе.
С какими диагнозами принимают в центр?
В центр могут быть приняты дети с инвалидностью граждан, постоянно проживающих в Республике Узбекистан, при наличии одного из следующих диагнозов:
• умственная отсталость умеренной степени — F71;
• умственная отсталость тяжелой степени — F72;
• умственная отсталость глубокой степени — F73.
Дети размещаются в центре на основании заключения психолого-медико-педагогической комиссии и при наличии свободных мест.
Противопоказания для приема
Противопоказаниями для приема в центр являются:
• эпилепсия с частыми припадками — более 5 раз в месяц, склонность к серийным припадкам, эпилептическому статусу, сумеречным состояниям сознания и дисфориям;
• психические заболевания, вызывающие грубые нарушения поведения, опасные для самого ребенка и окружающих;
• психические заболевания, при которых ребенок может обучаться в общеобразовательном или специализированном образовательном учреждении;
• злокачественные опухолевые заболевания с тяжелым течением и их рецидивы;
Порядок размещения в центре
Если по результатам обследования психолого-медико-педагогическая комиссия выдает заключение о размещении ребенка в центре, его законному представителю направляется СМС-сообщение.
После получения сообщения законный представитель должен доставить ребенка в центр в течение 15 рабочих дней.
Если ребенок не был размещен в установленный срок, зарезервированное для него свободное место автоматически аннулируется. Исключение составляют случаи, связанные с лечением ребенка.
При доставлении ребенка в центр состояние его здоровья проверяется социально-психологической комиссией центра в течение одного рабочего дня.
После приема ребенок находится под наблюдением не более 20 дней. Если в этот период выявляются противопоказания, может быть принято решение о выписке ребенка из центра. Законный представитель уведомляется об этом посредством СМС-сообщения.
Если у ребенка выявлена высокая температура или сыпь
Если при поступлении у ребенка выявлена высокая температура или сыпь неустановленной причины, отказ в приеме в центр не допускается.
Принимаются меры по лечению ребенка, а зарезервированное место сохраняется до окончания лечения. После завершения лечения ребенок размещается в центре.
В центрах детям с инвалидностью обеспечиваются:
• присмотр и уход;
• медицинская помощь и оздоровление;
• питание, лекарственные средства, медицинские изделия и одежда;
• средства личной гигиены;
• обучение навыкам самообслуживания и ведения домашнего хозяйства;
• развитие коммуникативных навыков и навыков поведения в общественных местах;
• социальная адаптация и профессиональное обучение;
Социальное и материальное обеспечение, воспитание, обучение и развитие трудовых навыков детей осуществляются за счет полного государственного обеспечения.