• 13129 marta o'qildi
Harbiy xizmatga chaqirilgan yoki kirgan fuqarolarga ishdan bo‘shatish nafaqasi qonunchilikka muvofiq ish joyida to‘lanadi.
• Fuqarolar harbiy ro‘yxatdan o‘tish, harbiy xizmatga chaqirilishi yoki kirish bilan bog‘liq vazifalarni bajarish uchun zarur vaqt davomida ishdan (o‘qishdan) ozod etiladi, ularning ish (o‘qish) joyidagi o‘rtacha ish haqi (stipendiyasi) saqlanib qoladi.
• Harbiy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirayotgan fuqarolar kirish imtihonlarini topshirish uchun zarur vaqt davomida ishdan ozod etiladi, ish joyidagi lavozimi va o‘rtacha ish haqi saqlanib qoladi.
O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi organlari tomonidan dispanser yoki statsionar tekshiruviga yuborilgan fuqarolarning tibbiy muassasada bo‘lgan butun davri mobaynida ish joyi, egallagan lavozimi, o‘rtacha ish haqi saqlanib qoladi hamda tekshiruv joyiga borish va u erdan qaytib kelishga ketgan xarajatlari ish (o‘qish) joyida qoplanadi. Statsionar davolanishga yuborilganda ularga vaqtincha mehnatga qobiliyatsizlik nafaqasi ish joyida qonunchilikda belgilangan tartibda to‘lanadi.
Muddatli harbiy xizmatga chaqirilgan, shuningdek kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatga kirgan fuqarolarga qonunchilikka muvofiq boshqa imtiyozlar va kafolatlar ham belgilanishi mumkin.

• 12984 количество просмотров
Гражданам, призванным или поступившим на военную службу, выплачивается по месту работы выходное пособие в соответствии с законодательством.
• Граждане освобождаются от работы (учебы) на время, необходимое для выполнения обязанностей, связанных с постановкой на воинский учет, призывом или поступлением на военную службу, с сохранением за ними среднего заработка, стипендии по месту их работы (учебы).
• Граждане, поступающие в высшие военные образовательные учреждения, освобождаются от работы на время, необходимое для сдачи вступительных экзаменов, с сохранением должности и среднего заработка по месту их работы.
За гражданами, направленными органами Министерства обороны Республики Узбекистан на диспансерное или стационарное обследование, на все время пребывания в медицинском учреждении сохраняются место работы, занимаемая должность средний заработок и возмещаются по месту работы (учебы) затраты и проезд к месту обследования и обратно. При определении на стационарное лечение по месту работы выплачивается пособие по временной нетрудоспособности в порядке, установленном законодательством.
Гражданам, призванным на срочную военную службу, а также поступившим на военную службу по контракту, могут быть установлены и иные льготы и гарантии в соответствии с законодательством.