• 1424 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholini hunarmandchilikka jalb qilish va hunarmandchilik faoliyatini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga asosan Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Kasanachilikni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi Hunarmandchilik va kasanachilikni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi etib qayta nomlansin va 2023-yil 15-iyundan boshlab hunarmandchilikni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash choralari Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Kasanachilik asosida uy sharoitida ishlayotgan nogironligi bo‘lgan shaxslarning ish joyini moslashtirish uchun har bir moslashtirilayotgan ish joyi bo‘yicha subsidiya ajratish tartibi hunarmandchilik bilan shug‘ullanayotgan nogironligi bo‘lgan shaxslarga nisbatan ham tatbiq etiladi.
Hunarmandchilik va kasanachilikni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘laridan tadbirkorlik sub’ektlariga quyidagi subsidiyalarni ajratiladi:
• kasanachilikni tashkil etgan mahallalar joylashgan hududdan qat’i nazar, har bir kasanachining dastlabki uch oy davomidagi kasanachilik faoliyati uchun bir oylik o‘rtacha daromadi miqdorida;
• 2025-yil 1 yanvarga qadar kasanachilik bilan shug‘ullanayotgan ishsiz va ish qidirayotgan, shuningdek, «Temir daftar», «Ayollar daftari», «Yoshlar daftari» yoki «Ijtimoiy himoya yagona reestri»ga kiritilgan fuqarolarga asbob-uskunalar va xom ashyo xarid qilish bo‘yicha xarajatlarini qoplash uchun, biroq har bir kasanachi uchun bazaviy hisoblash miqdorining 30 baravarigacha miqdorda;
• kasanachilik yoki hunarmandchilik asosida uy sharoitida ishlayotgan nogironligi bo‘lgan shaxslarning ish joyini moslashtirish uchun har bir moslashtirilayotgan ish joyi bo‘yicha bazaviy hisoblash miqdorining 40 baravarigacha miqdorda;
• kasanachilarni kasb-hunarga o‘qitishga sarflanadigan xarajatlarni uch oygacha bo‘lgan muddatda qoplash uchun, biroq har bir kasanachi uchun har oyda bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravarigacha miqdorda;
• nodavlat ta’lim tashkilotlarida kasanachilik yo‘nalishida o‘quv kurslarini tamomlagan har bir bitiruvchiga kasbga o‘qitish uchun sarflangan xarajatlarning 70 foizi, biroq har bir bitiruvchiga bazaviy hisoblash miqdorining 4 baravaridan oshmagan miqdorda.

Согласно Указу Президента Республики Узбекистан "О мерах по привлечению населения к ремесленничеству и созданию благоприятных условий для развития ремесленнической деятельности", Фонд поддержки ремесленничества и надомничества при министерстве занятости и сокращения бедности и с 15 июня 2023 года осуществляет меры финансовой поддержки ремесленничества за счет средств Фонда.
Порядок выделения субсидий распространится на приспособление рабочих мест лиц с инвалидностью, работающих в домашних условиях на основе надомничества за каждое приспособленное рабочее место также для лиц с инвалидностью, занимающихся ремесленничеством.
Субъектам предпринимательства из средств Фонда поддержки ремесленничества и надомного труда выделяются следующие субсидии:
- в размере среднемесячного дохода каждого надомника от хозяйственной деятельности в течение первых трех месяцев независимо от района расположения;
- до 1 января 2025 года компенсация затрат на приобретение оборудования и сырья для безработных и ищущих работу граждан, а также включенных в «Железную тетрадь», «Женскую тетрадь», «Молодежную тетрадь» или «Единый реестр социальной защиты» на сумму, не превышающей 30-кратного размера базовой расчетной величины на каждого надомника;
- до 40-кратного размера базового расчетной величины за каждое приспособленное рабочее место для лиц с инвалидностью, работающих на основе надомного труда или ремесленничества;
- покрытие расходов на профессиональное обучение надомников на срок до трех месяцев, но за каждого надомника в размере до 2-кратной суммы базовой расчетной величины в месяц;
- 70 процентов расходов на профессиональное обучение затрачивается на каждого выпускника, окончившего курсы надомного труда в негосударственных образовательных организациях, но на сумму не превышающую 4 кратного размера базовой расчетной величины.