• 8594 marta o'qildi
2024-yil yakunigacha “E-anticor.uz” elektron platformasida manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq holatlarni aniqlash va onlayn monitoring qilish imkonini beruvchi elektron modul ishga tushirildi.
Manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq holatlarni aniqlashda jamoatchilik ishtirokini ta’minlash maqsadida quyidagi amaliyotlar joriy etiladi:
• davlat organlari va tashkilotlari xodimlari faoliyatida manfaatlar to‘qnashuvi holatlari bo‘yicha tegishli dalillarni ilova qilgan holda ularni aniqlashda faol yordam bergan shaxslarga undirilgan jarimaning ellik foizi miqdorida mukofot puli berish;
Respublika idoralararo komissiyasining ishchi organlari tomonidan har chorakda davlat organlari va tashkilotlarida manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘yilgan holatlar, ularni bartaraf etish, shuningdek, bunday holatlarning oldini olish bo‘yicha ko‘rilgan choralar haqida jamoatchilikni xabardor qilib borish.
2024-yil 1 oktyabrgacha manfaatlar to‘qnashuvini hisobga olish reestri, mavjud manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi xabarnoma va ehtimoliy manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi deklaratsiyaning namunaviy shakllari tasdiqlanadi.

• 8592 количество просмотров
Согласно Постановлению, до конца 2024 года на электронной платформе «E-anticor.uz» будет запущен электронный модуль, позволяющий выявлять и осуществлять онлайн-мониторинг ситуаций, связанных с конфликтом интересов.
В целях обеспечения участия общественности в выявлении обстоятельств, связанных с конфликтом интересов, вводятся следующие практики:
• предоставление вознаграждения в размере 50 процентов от суммы взысканного штрафа лицам, оказавшим активное содействие в установлении фактов конфликта интересов в деятельности сотрудников государственных органов и организаций с приложением соответствующих доказательств;
• ежеквартальное информирование общественности рабочими органами Республиканской межведомственной комиссии о случаях допущения конфликта интересов в государственных органах и организациях, о принятых мерах по их устранению, а также предупреждению подобных ситуаций.
До 1 октября 2024 года будет утвержден реестр учета конфликтов интересов, образцы форм уведомления о существующем конфликте интересов и декларации о вероятном конфликте интересов.