• 3291 marta o'qildi
Hukumat qarori (457-son, 22.07.2025-y.) bilan “Er qa’ridan foydalanish qoidalarini buzish bilan bog‘liq huquqbuzarliklar haqida xabar bergan jismoniy shaxslarni pul mukofoti bilan rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, shaxslar huquqbuzarlikni videotexnika vositalari orqali qayd etishi hamda “Geomonitoring” tizimi orqali Tog‘-kon sanoati va geologiya sohasini nazorat qilish inspektsiyasiga yuborishi lozim.
Foto va video materiallarda quyidagilar aks ettirilishi kerak:
sodir etilgan huquqbuzarlik;
huquqbuzarlik sodir etgan shaxs to‘g‘risidagi ma’lumotlar (agar mavjud bo‘lsa);
huquqbuzarlik sodir etilgan manzil, sana va vaqt.
Foto va video materiallar 15 ish kunida ko‘rib chiqiladi.
Foto va video materiallarni yuborgan shaxslar quyidagi miqdorlarda pul mukofoti bilan rag‘batlantiriladi:
keng tarqalgan noruda foydali qazilmalarni qonunga xilof ravishda qazib olish yoki boshqa joyga tashish bo‘yicha – huquqbuzardan undirilgan mablag‘lar hisobidan BHMning 1 baravari;

• 3530 количество просмотров
Постановлением Правительства № 457 от 22.07.2025 года утвержден Порядок поощрения физических лиц денежным вознаграждением за сообщение о правонарушениях, связанных с нарушением правил пользования недрами.
Согласно Порядку, граждане должны зафиксировать правонарушение с помощью видеотехники и направить материалы в Инспекцию по контролю в сфере горнодобывающей промышленности и геологии через систему «Геомониторинг».
Фото- и видеоматериалы должны содержать:
• само правонарушение;
• сведения о лице, совершившем правонарушение (если имеются);
• адрес, дата и время совершения правонарушения.
Материалы рассматриваются в течение 15 рабочих дней.
Граждане, направившие фото- и видеодоказательства, поощряются денежным вознаграждением в следующих размерах:
• 1 базовая расчетная величина (БРВ) — за сообщение о незаконной добыче или перемещении распространённых нерудных полезных ископаемых (за счёт средств, взысканных с правонарушителя);
• 5% от суммы взысканного штрафа — за иные правонарушения в сфере добычи полезных ископаемых и переработки минерального сырья.