• 3006 marta o'qildi
Qarorga ko‘ra, 2026-yil 1 fevraldan jismoniy shaxslarga identifikatsiyalovchi ID kartalar 1-marotaba rasmiylashtirilganda uning chipiga kiritiladigan elektron raqamli imzo sertifikati bepul beriladi.
Departament jismoniy shaxslarning quyidagi markaziy ma’lumotlar bazalarini shakllantirish va doimiy yangilab borish bo‘yicha vakolatli organ hisoblanadi:
♦ chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining yashash va turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olingan manzili to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
♦ identifikatsiyalovchi ID karta seriyasi, raqami, berilgan joyi hamda berilgan sanasi va tugash sanasi to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
♦ O‘zbekiston fuqaroligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
♦ O‘zbekiston fuqarolari, O‘zbekistonda doimiy yashovchi chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
♦ O‘zbekistonga taklif qilingan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar haqidagi, shuningdek, ularning viza muddati uzaytirilganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar.
2026-yil 1 sentyabrdan quyidagi davlat xizmatlarini YaIDXP va davlat xizmatlari markazlari orqali ko‘rsatish imkoniyati yaratiladi:
▪️ xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar va ularning oila a’zolarini O‘zbekistonga taklif qilish;
▪️ fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning biometrik harakatlanish hujjatlarini rasmiylashtirish uchun ariza yuborish.
“Aqlli” migratsiya shoxobchalari tashkil etiladi
“Ichki ishlar organlarining migratsiya va personallashtirish sohasidagi faoliyatini raqamlashtirish orqali sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–14-son, 19.01.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2026-yil 1-maydan eksperiment tariqasida Toshkent, Samarqand va Farg‘ona viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 1 tadan tuman (shahar) migratsiya va personallashtirish bo‘linmalarida o‘ziga o‘zi xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratilgan, sun’iy intellekt asosidagi “Aqlli” migratsiya shoxobchalari tashkil etiladi. Bunda:
♦ dastlabki bosqichda “Aqlli” migratsiya shoxobchalarida belgilangan davlat xizmatlari ko‘rsatiladi;
♦ Ichki ishlar vazirligi tomonidan o‘ziga o‘zi ko‘rsatiladigan xizmatlar turlari kengaytirib boriladi.
2026-yil 1-maydan Migratsiya va personallashtirish departamenti va uning hududiy boshqarmalariga O‘zbekistonga elektron kirish vizasi asosida kirib kelgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning elektron vizalari amal qilish muddatini 1 marotaba 30 kungacha uzaytirish huquqi beriladi.
✅ Chet el fuqarolariga O‘zbekiston hududida mehnat faoliyatini amalga oshirish huquqini beradigan tasdiqnomani rasmiylashtirish vakolati Departament va uning hududiy boshqarmalariga ham beriladi.
2026-yil 1 sentyabrdan talabalar yotoqxonasiga joylashish bo‘yicha shartnoma tuzish bilan bir vaqtda talabalarni turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olishning kompozit tartibi joriy etiladi.

• 3033 количество просмотров
Согласно решению, с 1 февраля 2026 года при первичном оформлении идентификационной ID-карты физическим лицам бесплатно выдается сертификат электронной цифровой подписи (ЭЦП), который записывается в чип ID-карты.
Департамент является уполномоченным органом по формированию и постоянному обновлению следующих центральных баз данных физлиц:
• сведения о зарегистрированном адресе по месту жительства и месту пребывания иностранных граждан, лиц без гражданства, а также граждан Республики Узбекистан;
• сведения о серии и номере ID-карты, месте выдачи, дате выдачи и сроке действия;
• сведения о гражданстве Республики Узбекистан;
• сведения о гражданах Узбекистана, а также иностранцах и лицах без гражданства, постоянно проживающих в Узбекистане;
• сведения об иностранцах и лицах без гражданства, приглашенных в Узбекистан, а также о продлении срока их визы.
С 1 сентября 2026 года через ЕПИГУ (ЯИДХП) и Центры госуслуг будет обеспечена возможность оказания следующих услуг:
• приглашение в Узбекистан соотечественников, проживающих за рубежом, и членов их семей;
• подача заявления на оформление биометрического проездного документа лицами без гражданства.
Создаются «умные» миграционные пункты
Принято постановление Президента «О мерах по выводу на качественно новый этап деятельности органов внутренних дел в сфере миграции и персонализации путем цифровизации» (ПҚ–14, 19.01.2026).
Согласно постановлению, с 1 мая 2026 года в экспериментальном порядке в г. Ташкенте, Самаркандской и Ферганской областях, а также в Республике Каракалпакстанпо одному районному (городскому) подразделению миграции и персонализации — будут созданы «умные» миграционные пункты на базе ИИ с возможностью самообслуживания, при этом:
• на первом этапе в «умных» пунктах будут оказываться определенные госуслуги;
• МВД будет поэтапно расширять перечень услуг самообслуживания.
С 1 мая 2026 года Департаменту миграции и персонализации и его территориальным управлениям предоставляется право однократно продлевать до 30 дней срок действия электронных виз иностранцев и лиц без гражданства, въехавших в Узбекистан по электронной въездной визе.
Также Департаменту и его территориальным управлениям передаются полномочия по оформлению разрешительного документа, предоставляющего иностранным гражданам право осуществлять трудовую деятельность на территории Узбекистана.
С 1 сентября 2026 года внедряется композитный порядок: при заключении договора на размещение в студенческом общежитии студент будет одновременно регистрироваться по месту пребывания.