• 2436 marta o'qildi
Hukumat qarori (68-son, 19.02.2026-y.) bilan “Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari” ko‘krak nishoni to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizom “Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari” ko‘krak nishoni  bilan taqdirlash tartibini belgilaydi.
Nizomga ko‘ra, ko‘krak nishoniga nomzodlar ro‘yxati quyidagilarni birlashtiruvchi Iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash hamjamiyati doirasida shakllantiriladi:
▫️ Istiqbolli kadrlarni tayyorlash bo‘yicha “El-yurt umidi” jamg‘armasi stipendiatlari;
▫️ maktablar;
▫️ Prezident maktablari va “Yangi O‘zbekiston” universiteti bitiruvchilari;
▫️ “Prezident iqtidorli farzandlari” tashabbusi va uni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha milliy dasturi ishtirokchilari;
▫️ dunyoning nufuzli oliy ta’lim va boshqa tashkilotlarida bilim va tajriba orttirgan iqtidorli vatandoshlar.
Ishchi guruh taqdimnomalar asosida hujjatlarni umumlashtirib, har yili 25-martga qadar belgilangan talablar asosida eng munosib nomzodlar bo‘yicha xulosa qabul qiladi.
⏭️ Xulosa asosida nomzodlarning hujjatlari “Prezident iqtidorli farzandlari” tashabbusini amalga oshirish hamda ijrosini nazorat qilish bo‘yicha respublika komissiyasiga yuboriladi.
Respublika komissiyasi har yili 20-mayga qadar ko‘krak nishoni bilan taqdirlash to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Ko‘krak nishoni har yili Iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash hamjamiyatining qurultoyida topshiriladi.

• 2437 количество просмотров
Постановлением Правительства №68 от 19.02.2026 г. утверждено Положение о нагрудном знаке «Созидатели Нового Узбекистана».
Положение определяет порядок награждения данным нагрудным знаком.
Согласно документу, список кандидатов на награждение формируется в рамках Сообщества по поддержке талантливой молодежи, объединяющего:
▫️ стипендиатов Фонда «Эл-юрт умиди» по подготовке перспективных кадров;
▫️ школы;
▫️ выпускников Президентских школ и Университета «Новый Узбекистан»;
▫️ участников инициативы «Президентские талантливые дети» и Национальной программы по ее поддержке;
▫️ талантливых соотечественников, получивших образование и опыт в престижных зарубежных вузах и организациях.
Рабочая группа на основе представлений обобщает документы и ежегодно до 25 марта принимает заключение по наиболее достойным кандидатам в соответствии с установленными требованиями.
⏭️ На основании заключения документы кандидатов направляются в Республиканскую комиссию по реализации и контролю исполнения инициативы «Президентские талантливые дети».
Республиканская комиссия ежегодно до 20 мая принимает решение о награждении нагрудным знаком.
Вручение нагрудного знака проводится ежегодно на съезде Сообщества по поддержке талантливой молодежи.