• 1306 marta o'qildi
Adliya vazirligi Xorijiy davlatlarning oynalari tusi o‘zgartirilgan (qoraytirilgan) engil avtotransport vositalarining O‘zbekiston hududiga vaqtincha kirishi va tranzit harakatlanishi uchun yig‘imlarni undirish tartibi to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirishlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3091-1, 04.03.2026-y.).
Unga ko‘ra, xorijiy davlat avtotransportlarini O‘zbekistonga vaqtincha kirishida (tranzit o‘tishida) old, orqa yoki orqa yon oynalari tusini o‘zgartirganlik uchun yig‘im to‘lash bekor qilinib, faqat old yon oynalarining tusi o‘zgartirilganligi uchun yig‘im to‘lanishi belgilandi.
Xorijiy fuqarolarga qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida yig‘imlarni bojxona postidagi bank kassalaridan tashqari “E-tranzit” avtomatlashtirilgan axborot tizimida shakllantiriladigan QR-kod yordamida onlayn to‘lash imkoniyati yaratildi.

• 1581 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало в государственном реестре изменения в Положение о порядке взимания сборов за временный въезд и транзитное передвижение по территории Узбекистана легковых автотранспортных средств иностранных государств с изменённой (затемнённой) тонировкой стекол (регистрационный № 3091-1 от 04.03.2026).
Согласно изменениям, при временном въезде иностранных автотранспортных средств в Узбекистан (или их транзитном проезде) отменена уплата сбора за изменение тонировки переднего, заднего и задних боковых стекол. Теперь сбор взимается только за тонировку передних боковых стекол.
Кроме того, для создания дополнительных удобств иностранным гражданам введена возможность онлайн-оплаты сборов с помощью QR-кода, формируемого в автоматизированной информационной системе «E-tranzit», помимо оплаты через банковские кассы на таможенных постах.