• 2007 marta o'qildi
Hukumat qarori (106-son, 16.03.2026-y.) bilan “O‘zbekiston milliy tabiiy meros ob’ektlari to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizom O‘zbekiston milliy tabiiy meros ob’ektlarining maqomi, turlari, ro‘yxatini shakllantirish hamda hududlarida qurilish ishlarini amalga oshirish tartibini belgilaydi.
Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi mazkur sohada vakolatli organ hisoblanadi.
Nizomga ko‘ra, O‘zbekiston milliy tabiiy meros ob’ektlari quyidagi turlarga bo‘linadi:
▫️ biologik;
▫️ geologik;
▫️ gidrologik;
▫️ paleontologik.
Taklif etuvchi tabiiy ob’ektni O‘zbekiston milliy tabiiy meros ob’ektlari ro‘yxatiga kiritish masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha takliflarni vakolatli organning hududiy bo‘linmasiga taqdim qiladi.
Taklifga quyidagilar ilova qilinadi:
▪️ tabiiy ob’ekt to‘g‘risida ma’lumotnoma;
▪️ uning geolokatsiyasi;
▪️ foto va video tasvirlar.
Taklif 15 ish kuni ichida ko‘rib chiqiladi.
Hududiy bo‘linma tabiiy ob’ektning belgilangan talablarga javob berishini joyiga chiqqan holda o‘rganib chiqib, natijasi bo‘yicha dalolatnoma tuzadi.
✅ Vakolatli organ hududiy bo‘linma tomonidan yuborilgan hujjatlarni 5 ish kuni ichida ko‘rib chiqib, tabiiy ob’ektni vakolatli organning buyrug‘i asosida O‘zbekiston milliy tabiiy meros ob’ektlari ro‘yxatiga kiritadi.

• 2008 количество просмотров
Постановлением Правительства (№106 от 16.03.2026 г.) утверждено Положение «Об объектах национального природного наследия Узбекистана».
Положение определяет статус, виды объектов национального природного наследия Узбекистана, порядок формирования их перечня, а также правила осуществления строительных работ на соответствующих территориях.
Национальный комитет по экологии и изменению климата является уполномоченным органом в данной сфере.
Согласно Положению, объекты национального природного наследия Узбекистана подразделяются на следующие виды:
▫️ биологические;
▫️ геологические;
▫️ гидрологические;
▫️ палеонтологические.
Инициатор вносит предложения о включении природного объекта в перечень объектов национального природного наследия Узбекистана в территориальное подразделение уполномоченного органа.
К предложению прилагаются:
▪️ справка о природном объекте;
▪️ его геолокация;
▪️ фото- и видеоматериалы.
Предложение рассматривается в течение 15 рабочих дней.
Территориальное подразделение выезжает на место, изучает соответствие природного объекта установленным требованиям и по результатам составляет акт.
✅ Уполномоченный орган рассматривает представленные территориальным подразделением документы в течение 5 рабочих дней и на основании своего приказа включает природный объект в перечень объектов национального природного наследия Узбекистана.