Hukumat qarori (140-son, 01.04.2026-y.) bilan “Jismoniy shaxslarni Mediatorlar reestriga kiritish bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatish”ning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Ushbu Reglament jismoniy shaxslarni Mediatorlar reestriga kiritish bilan bog‘liq davlat xizmatini ko‘rsatish tartibini belgilaydi.
Qarorga ko‘ra, maxsus o‘quv kursida o‘qigan, malaka imtihonini topshirmoqchi bo‘lgan va Reestrga kirish istagini bildirgan jismoniy shaxs:
▫️ Davlat xizmatlari markaziga shaxsan kelib murojaat etadi;
▫️ yoki YaIDXP (my.gov.uz) orqali ro‘yxatdan o‘tadi.
✅ Talabgor so‘rovnomani yuborish vaqtida mediatsiya to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlari talablari va mediatorning kasb etikasi qoidalari bilan tanishganini tasdiqlashi lozim.
Talabgorning malaka imtihonidan muvaffaqiyatli o‘tishi (notariuslar va advokatlar bundan mustasno) uni Reestrga kiritish uchun asos bo‘ladi.

• 965 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 140 от 01.04.2026) утверждён административный регламент оказания государственной услуги по внесению физических лиц в Реестр медиаторов.
Данный Регламент определяет порядок оказания государственной услуги, связанной с внесением физических лиц в Реестр медиаторов.
Согласно постановлению, физическое лицо, прошедшее специальный учебный курс, желающее сдать квалификационный экзамен и выразившее намерение быть включённым в Реестр:
▫️ лично обращается в Центр государственных услуг;
▫️ или регистрируется через ЕПИГУ (my.gov.uz).
✅ При подаче запроса заявитель обязан подтвердить, что ознакомлен с требованиями законодательства о медиации и правилами профессиональной этики медиатора.
Успешное прохождение заявителем квалификационного экзамена (за исключением нотариусов и адвокатов) является основанием для его внесения в Реестр.