“Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qoidalarini buzish bilan bog‘liq huquqbuzarliklarning oldini olishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (223-son, 04.05.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2026-yil 1-avgustdan xavfli ishlab chiqarish ob’ektlari va texnik qurilmalaridan foydalanishdagi huquqbuzarliklar haqidagi xabarlarni Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasiga (Qo‘mita) foto va (yoki) videomateriallar ko‘rinishida taqdim qilish hamda taqdim etgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibi joriy etiladi.
Qaror bilan tasdiqlangan nizomga asosan, taqdim etiladigan foto va (yoki) videomateriallarda quyidagilar aniq aks etgan bo‘lishi lozim:
▫️ sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qoidalarini buzish bilan bog‘liq huquqbuzarlik mohiyati;
▫️ huquqbuzarlik sodir etilgan manzil (geolokatsiya), sana va vaqt.
Axborot tizimi orqali kelib tushgan materiallar hamda “E-ma'muriy ish” uchun zarur ma’lumotlar to‘plami Qo‘mitaning hududiy boshqarmasi (bo‘limi) mas’ul xodimi tomonidan 3 ish kuni mobaynida joyiga chiqqan holda ko‘rib chiqiladi.
Mas’ul xodim qonunchilikka muvofiq ma’muriy ish qo‘zg‘atadi, dalillarni rasmiylashtiradi va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks talablariga binoan qaror qabul qiladi.
Foto va (yoki) videomateriallarni taqdim etgan shaxs huquqbuzarlik bo‘yicha undirilgan jarimaning Qo‘mitaga o‘tkazilgan qismidan 20 foizi miqdorida pul mukofoti bilan rag‘batlantiriladi.

• 924 количество просмотров
Принято постановление Правительства «О дополнительных мерах по предупреждению правонарушений, связанных с нарушением правил промышленной, радиационной и ядерной безопасности» (№223 от 04.05.2026 г.).
Согласно постановлению, с 1 августа 2026 года вводится порядок представления в Комитет по промышленной, радиационной и ядерной безопасности (Комитет) сообщений о правонарушениях при эксплуатации опасных производственных объектов и технических устройств в виде фото- и (или) видеоматериалов, а также порядок поощрения лиц, предоставивших такие материалы.
В соответствии с положением, утверждённым постановлением, в представляемых фото- и (или) видеоматериалах должны чётко отражаться:
▫️ суть правонарушения, связанного с нарушением правил промышленной, радиационной и ядерной безопасности;
▫️ место совершения правонарушения (геолокация), дата и время.
Материалы, поступившие через информационную систему, а также необходимый набор данных для «E-административного дела» в течение 3 рабочих дней рассматриваются ответственным сотрудником территориального управления (отдела) Комитета с выездом на место.
Ответственный сотрудник в установленном законодательством порядке возбуждает административное дело, оформляет доказательства и принимает решение в соответствии с требованиями Кодекса об административной ответственности.
Лицо, предоставившее фото- и (или) видеоматериалы, поощряется денежным вознаграждением в размере 20% от части штрафа, перечисленной в Комитет по данному правонарушению.