Qonun (O‘RQ–1144-son, 07.05.2026-y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, kompleks ekspertizadan o‘tkazilishi lozim bo‘lgan davlat xaridlarini amalga oshirish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalarning kompleks ekspertizadan o‘tkazilishini ta’minlamaganlik uchun ma’muriy javobgarlik belgilandi.
Tovar belgisiga doir guvohnomaning amal qilishi huquq egasi bo‘lgan yuridik shaxs tugatilganda, huquq egasi bo‘lgan jismoniy shaxs vafot etib, uning vasiyatnoma yoki qonun bo‘yicha merosxo‘rlari mavjud bo‘lmaganda manfaatdor shaxsning arizasiga binoan sud qarori asosida muddatidan oldin tugatilishi mumkin.
“Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonunga ishonch telefoni tushunchasi kiritildi.
Unga ko‘ra, ishonch telefoni – jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini qabul qilish uchun mo‘ljallangan maxsus telefon aloqa tizimi hisoblanadi.
Bunda ishonch telefoni orqali kelib tushadigan murojaatlarni markazlashtirilgan holda qabul qilish hamda ularni ishlovdan o‘tkazish maqsadida davlat organlari va tashkilotlarida kerakli texnik resurslarga ega bo‘lgan bo‘linmalar (koll-markazlar) faoliyati yo‘lga qo‘yilishi mumkinligi belgilandi.

• 782 количество просмотров
Законом (№ ЗРУ–1144 от 07.05.2026 г.) внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты.
Согласно внесённым дополнениям, установлена административная ответственность за необеспечение проведения комплексной экспертизы прямых договоров по государственным закупкам, которые подлежат обязательной комплексной экспертизе.
Действие свидетельства на товарный знак может быть прекращено досрочно на основании решения суда по заявлению заинтересованного лица в случаях:
• ликвидации юридического лица — правообладателя;
• смерти физического лица — правообладателя при отсутствии наследников по завещанию или по закону.
В Закон «Об обращениях физических и юридических лиц» введено понятие телефона доверия.
Согласно этому, телефон доверия — это специальная система телефонной связи, предназначенная для приёма обращений физических и юридических лиц.
Также установлено, что для централизованного приёма и обработки обращений, поступающих через телефон доверия, в государственных органах и организациях могут создаваться подразделения (колл-центры), оснащённые необходимыми техническими ресурсами.