Soliq sohasida malakali kadrlar tayyorlanadi
▪️ Oliy maktab tarkibida Malaka oshirish va kompetentsiyalarni rivojlantirish markazi hamda Soliqqa oid tadqiqotlar markazi tashkil etilgan.
Qarorga ko‘ra, Oliy maktabda:
♦ 2026/2027 o‘quv yilidan o‘qish davomiyligi kamida 3 yil bo‘lgan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga talabgorlar o‘qishga qabul qilinadi;
♦ 2027/2028 o‘quv yilidan magistratura va oliy ta’limdan keyingi ta’lim bosqichi joriy etiladi.
Oliy maktabda soliqlar va soliqqa tortish, raqamli soliq ma’murchiligi, soliq huquqi va moliyaviy nazorat kabi yo‘nalishlarda kadrlarni tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
Oliy maktab bitiruvchilariga davlat namunasidagi diplom bilan birga soliq maslahatchisi va auditor malaka sertifikatini olish uchun o‘quv kurslarini o‘taganligi to‘g‘risidagi hujjat beriladi.
Buxgalteriya hisobi va audit sohasidagi xalqaro tashkilotlarning sertifikatlarini (ACCA, DipIFR, CAP/CIPA, CIA, ASA) olgan Oliy maktab talabalariga ushbu sertifikatlarni olish bo‘yicha o‘qish xarajatlari Oliy maktab tomonidan qoplanadi.
Maktab o‘quvchilari o‘rtasida “Soliq bilimdonlari” ko‘rik-tanlovi o‘tkaziladi
Qarorga ko‘ra, Soliqqa oid tadqiqotlar markazida:
♦ sun’iy intellekt yo‘nalishi bo‘yicha raqamli soliq ma’murchiligi innovatsion laboratoriyasi tashkil etiladi;
♦ soliq sohasidagi ilmiy izlanishlarni umumiy muvofiqlashtirish, soliq islohotlarining iqtisodiyotga ta’sirini baholash hamda “aql markazlari” bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.
2026 yil 1 avgustdan Oliy maktabda soliq organlari xodimlarining 3 yilda kamida 1-marta malaka oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Soliq organlariga 1-marta ishga qabul qilingan (bundan Oliy maktab bitiruvchilari mustasno) mansabdor shaxslar soliq qonunchiligi va ma’murchiligi, shuningdek, ish yuritishni tashkil etish asoslari bo‘yicha davomiyligi 3 oygacha bo‘lgan maxsus moslashishga ko‘maklashish (onboarding) o‘quv kursida o‘qitiladi.
Maktab, o‘rta maxsus va kasbiy ta’lim muassasalari o‘quvchilari hamda oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida har yili “Soliq bilimdonlari” ko‘rik-tanlovlari o‘tkaziladi.
“Soliq bilimdonlari” ko‘rik-tanlovining respublika bosqichi g‘oliblari ularning ixtiyoriga ko‘ra Oliy maktabga imtiyozli yo‘llanma asosida o‘qishga qabul qilinadi.

• 507 количество просмотров
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере налогообложения» (ПП–227 от 16.06.2026 г.).
Для справки: в соответствии с Указом Президента № ПФ–95 от 19 мая 2026 года созданы:
▪️ Высшая школа налогообложения при Налоговом комитете;
▪️ в структуре Высшей школы — Центр повышения квалификации и развития компетенций и Центр налоговых исследований.
Согласно постановлению, в Высшей школе:
♦ с 2026/2027 учебного года будет осуществляться прием на программы бакалавриата со сроком обучения не менее 3 лет;
♦ с 2027/2028 учебного года будут внедрены программы магистратуры и послевузовского образования.
Подготовка специалистов будет осуществляться по направлениям:
• налоги и налогообложение;
• цифровое налоговое администрирование;
• налоговое право;
• финансовый контроль.
Выпускникам Высшей школы наряду с дипломом государственного образца будет выдаваться документ о прохождении учебных курсов, необходимый для получения квалификационных сертификатов налогового консультанта и аудитора.
Студентам Высшей школы, получившим международные сертификаты в области бухгалтерского учета и аудита (ACCA, DipIFR, CAP/CIPA, CIA, ACA), расходы на обучение для получения этих сертификатов будут возмещаться Высшей школой.
Среди школьников будет проводиться конкурс «Знатоки налогов».
Согласно постановлению, в Центре налоговых исследований:
♦ будет создана инновационная лаборатория цифрового налогового администрирования по направлению искусственного интеллекта;
♦ будет организована координация научных исследований в налоговой сфере, оценка влияния налоговых реформ на экономику, а также сотрудничество с аналитическими центрами («think tanks»).
С 1 августа 2026 года в Высшей школе будет внедрена система повышения квалификации сотрудников налоговых органов не реже одного раза в три года.
Лица, впервые принятые на работу в налоговые органы (за исключением выпускников Высшей школы), будут проходить специальный адаптационный учебный курс (onboarding) продолжительностью до 3 месяцев по вопросам налогового законодательства, налогового администрирования и организации делопроизводства.
Ежегодно среди учащихся школ, учреждений среднего специального и профессионального образования, а также студентов высших учебных заведений будут проводиться конкурсы «Знатоки налогов».
Победители республиканского этапа конкурса «Знатоки налогов» смогут по своему выбору поступить в Высшую школу на основании льготного направления.