• 26828 marta o'qildi
• gumon qilinuvchi, ayblanuvchi, sudlanuvchi o‘zi sodir etgan qilmishning oqibatlarini anglaganligini va etkazilgan zararni bartaraf etish choralarini ko‘rgan-ko‘rmaganligini;
• jabrlanuvchiga (fuqaroviy da’vogarga) yoki gumon qilinuvchi, ayblanuvchi, sudlanuvchiga biron-bir tazyiq bo‘lgan-bo‘lmaganligini;
• etkazilgan zararning o‘rnini qoplash bilan bog‘liq masalalarni;
• gumon qilinuvchi, ayblanuvchi, sudlanuvchi, ularning qonuniy vakillari yarashuvga roziliklarini aniqlaydi.
Jabrlanuvchi Jinoyat kodeksining 661-moddasida nazarda tutilgan jinoyatlar to‘g‘risidagi ishlar bo‘yicha gumon qilinuvchi, ayblanuvchi, sudlanuvchi bilan yarashgan taqdirda jinoyat ishi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining 62-bobida belgilangan tartibda sud tomonidan ayblilik haqidagi masala hal qilinmasdan tugatiladi.

• 26827 количество просмотров
• осознал ли подозреваемый, обвиняемый, подсудимый последствие совершенного им деяния и принял ли меры к заглаживанию причиненного вреда;
• не оказывалось ли на потерпевшего (гражданского истца) или подозреваемого, обвиняемого, подсудимого какое-либо давление;
• вопросы, связанные с возмещением причиненного вреда;
• согласие подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, их законных представителей на примирение.
Уголовное дело в случае примирения потерпевшего с подозреваемым, обвиняемым, подсудимым по делам о преступлениях, предусмотренных статьей 661 Уголовного кодекса, может быть прекращено судом без решения вопроса о виновности в порядке, установленном главой 62 Уголовно-процессуального кодекса.