• 35413 marta o'qildi
Fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) saylovida O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining ishtirok etishi ixtiyoriy va erkindir. Fuqarolarni saylovda ishtirok etishga yoki ishtirok etmaslikka majbur qilish maqsadida ularga ta’sir ko‘rsatishga, shuningdek ularning o‘z xohish-irodasini erkin bildirishiga ta’sir ko‘rsatishga hech kim haqli emas.
Fuqarolar yig‘ini raisini (oqsoqolini) saylash huquqiga saylov kuni 18 yoshga to‘lgan hamda shaharcha, qishloq, ovul, shuningdek shahardagi, shaharchadagi, qishloqdagi, ovuldagi mahalla hududida (bundan buyon matnda tegishli hudud deb yuritiladi) doimiy yashovchi fuqarolar ega bo‘ladi.
Sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolar fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) saylovida ishtirok etishi mumkin emas.
Fuqarolar yig‘ini raisi saylovini tashkil etish va o‘tkazishda oshkoralik:
Fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) saylovi tashkil etilayotganda hamda o‘tkazilayotganda fuqarolar yig‘ini (fuqarolar vakillarining yig‘ilishi) o‘tkaziladigan sana, vaqt va joy to‘g‘risida fuqarolar voqif etiladi, fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) lavozimiga nomzodlar haqida, ovoz berish yakunlari to‘g‘risida xabardor qilinadi.
Fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) saylovini tashkil etish va o‘tkazish, fuqarolar yig‘ini (fuqarolar vakillarining yig‘ilishi) o‘tkaziladigan sana, vaqt va joy, fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) lavozimiga nomzodlar to‘g‘risidagi axborot Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha kengashlarning rasmiy veb-saytlariga saylov o‘tkazilishidan kamida 5 kun oldin joylashtiriladi.
Fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) saylovini tashkil etish va o‘tkazish jarayoni ommaviy axborot vositalari tomonidan yoritib boriladi.
Fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) lavozimiga nomzodlar ko‘rsatish tegishli hududda doimiy yashovchi fuqarolarning fikri inobatga olingan holda ishchi guruh tomonidan amalga oshiriladi.
Tuman yoki shahar hokimi fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) lavozimiga taqdim etilgan nomzodlarning hujjatlarini ko‘rib chiqadi va o‘zining ushbu nomzodlar bo‘yicha asoslantirilgan xulosalarini keyinchalik ishchi guruhlarga topshirish uchun tegishli komissiyalarga yuboradi.
Ovoz berishni o‘tkazish tartibi
Fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) saylovi bo‘yicha ovoz berish o‘tkazilayotganda fuqarolar yig‘ini (fuqarolar vakillarining yig‘ilishi) ishtirokchilariga saylov byulletenlari sanoq komissiyasi tomonidan beriladi.
Byulletenga fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) lavozimiga nomzodlarning familiyasi, ismi, otasining ismi alifbo tartibida kiritiladi.
Fuqarolar yig‘ini raisini (oqsoqolini) saylashda byulletenlarni berish bevosita ovoz berishdan oldin boshlanadi.
• Byulletenь ovoz beruvchi tomonidan yashirin ovoz berish kabinasida yoki xonasida to‘ldiriladi.
• Ovoz beruvchi to‘ldirilgan byulletenni saylov qutisiga tashlaydi.
• Saylov qutilari ovoz berish tugaganidan keyin sanoq komissiyasi tomonidan ochiladi.
• Ovozlarni sanash natijalari bo‘yicha sanoq komissiyasi tomonidan bayonnoma tuziladi va bayonnoma sanoq komissiyasining raisi hamda a’zolari tomonidan imzolanadi.
Ovoz berishda ishtirok etgan fuqarolarning yarmidan ko‘prog‘ining ovozini olgan nomzod fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) lavozimiga saylangan deb hisoblanadi.
• Fuqarolar yig‘ini (fuqarolar vakillarining yig‘ilishi) saylov yakunlari bo‘yicha qaror qabul qiladi, bu qaror fuqarolar yig‘inida (fuqarolar vakillarining yig‘ilishida) raislik qiluvchi tomonidan o‘qib eshittiriladi.

• 35247 количество просмотров
• Участие граждан Республики Узбекистан в выборах председателя (аксакала) схода граждан является добровольным и свободным. Никто не вправе оказывать воздействие на граждан с целью принудить их к участию или неучастию в выборах, а также на их свободное волеизъявление.
• Право избирать председателя (аксакала) схода граждан имеют граждане, достигшие 18 лет ко дню выборов и постоянно проживающие на территории поселка, кишлака, аула, а также махалли города, поселка, кишлака, аула.
• Не могут участвовать в выборах председателя (аксакала) схода граждан граждане, признанные судом недееспособными.
Гласность в организации и проведении выборов председателя
Граждане при организации и проведении выборов председателя (аксакала) схода граждан извещаются о дате, времени и месте проведения схода граждан, информируются о кандидатах на должность председателя схода граждан, об итогах голосования.
Информация об организации и проведении выборов председателя схода граждан, дате, времени и месте проведения схода граждан, кандидатах на должность председателя (аксакала) схода граждан размещается на официальных веб-сайтах советов по координации деятельности органов самоуправления граждан Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента не позднее чем за 5 дней до проведения выборов.
Ход организации и проведения выборов председателя схода граждан освещается средствами массовой информации.
• Выдвижение кандидатов на должность председателя схода граждан производится рабочей группой с учетом мнения граждан, постоянно проживающих на соответствующей территории.
• Хоким района или города рассматривает документы представленных кандидатов на должность председателя схода граждан и направляет соответствующим комиссиям свои обоснованные заключения по этим кандидатам для последующей передачи рабочим группам.
Порядок проведения голосования
При проведении голосования по выборам председателя схода граждан счетной комиссией участникам схода граждан выдаются избирательные бюллетени.
В бюллетень в алфавитном порядке вносятся фамилии, имена, отчества кандидатов на должность председателя схода граждан.
Выдача бюллетеней при избрании председателя схода граждан начинается непосредственно перед началом голосования.
• Бюллетень заполняется голосующим в кабине или комнате для тайного голосования.
• Заполненный бюллетень голосующий опускает в избирательный ящик.
• Избирательные ящики вскрываются счетной комиссией по окончании голосования.
• По результатам подсчета голосов счетной комиссией составляется протокол и подписывается председателем и членами счетной комиссии.
Избранным на должность председателя схода граждан считается кандидат, получивший более половины голосов граждан, принявших участие в голосовании.
• По итогам выборов сходом граждан принимается решение, которое оглашается председательствующим на сходе граждан.