• 8898 marta o'qildi
Turistik industriya ob’ektlari, madaniyat tashkilotlari va madaniy meros ob’ektlarida, shu jumladan muzeylar, teatrlar va joylashtirish vositalarida nogironligi bo‘lgan shaxslarning erkin va to‘siqsiz harakatlanishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratiladi.
Turizm sohasida nogironligi bo‘lgan shaxslarga xizmat ko‘rsatuvchi turoperatorlar, turagentlar, joylashtirish vositalari egalari, transport xizmati ko‘rsatuvchi tadbirkorlik sub’ektlari hamda sayohat davomida ularga hamrohlik qiluvchi fuqarolarni rag‘batlantirish choralari ko‘riladi.
Madaniy meros ob’ektlaridagi qulayliklar
Madaniy meros ob’ektlarini restavratsiya qilish va tiklashda ularga shikast etkazmagan holda:
• panduslar;
• plintuslar;
• liftlar;
• ko‘zi ojiz shaxslar uchun madaniy meros ob’ektlarining kichraytirilgan maketlari
o‘rnatiladi.
Shuningdek, ob’ektlar haqidagi ma’lumotlar Braylь alifbosida joylashtiriladi.
Aeroport, vokzal va avtoshohbekatlardagi shart-sharoitlar
Temir yo‘l va jamoat transportlarida, shuningdek barcha aeroport, vokzal va avtoshohbekatlarda ularga egalik qiluvchi tashkilotlarning o‘z mablag‘lari hisobidan nogironligi bo‘lgan va jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslar uchun:
• maxsus ko‘tarilish panduslari;
• qulay zina tutqichlari;
• maxsus aravachalar
bilan ta’minlash choralari ko‘riladi.
Sayohat xarajatlarining bir qismini qoplash
2027-yil 1 yanvarga qadar Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi 1 000 nafar I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxsga O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qilish xarajatlarining:
• 50 foizi;
• biroq 500 ming so‘mdan oshmagan qismi
qoplab beriladi.
Surdogidlar tayyorlash xarajatlarini qoplash
2027-yil 1 yanvarga qadar eshitish qobiliyatini yo‘qotgan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun surdogidlar tayyorlash kurslari xarajatlarining 50 foizi qoplab beriladi.
Axborot va bilet xarid qilish platformalarining qulayligi
Avia, temir yo‘l va avtobus biletlarini xarid qilishga mo‘ljallangan onlayn platformalar eshitish va ko‘rish bo‘yicha nogironligi bo‘lgan shaxslarning ehtiyojlariga moslashtiriladi.
Bunda e’lonlar va axborotlarni qabul qilish uchun taktil hamda ovozli funktsiyalarga ega vositalarni joriy etish nazarda tutiladi.

• 8903 количество просмотров
На объектах туристской индустрии, в организациях культуры и на объектах культурного наследия, включая музеи, театры и средства размещения, создаются необходимые условия для свободного и беспрепятственного передвижения лиц с инвалидностью.
Предусматриваются меры по стимулированию туроператоров, турагентов, владельцев средств размещения, субъектов предпринимательства, оказывающих транспортные услуги, а также граждан, сопровождающих лиц с инвалидностью во время путешествия.
Условия на объектах культурного наследия
При реставрации и восстановлении объектов культурного наследия без нанесения им повреждений устанавливаются:
• пандусы;
• плинтусы;
• лифты;
• уменьшенные макеты объектов культурного наследия для незрячих лиц.
Информация об объектах также размещается шрифтом Брайля.
Условия в аэропортах, на вокзалах и автостанциях
На железнодорожном и общественном транспорте, а также во всех аэропортах, на вокзалах и автостанциях за счет собственных средств организаций, которым принадлежат данные объекты, для лиц с инвалидностью и ограниченными физическими возможностями предусматриваются:
• специальные подъемные пандусы;
• удобные лестничные поручни;
• специальные кресла-коляски.
Возмещение части расходов на путешествие
До 1 января 2027 года за счет средств Фонда поддержки туризма 1 000 лицам с инвалидностью I и II групп в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте возмещается:
• 50 процентов расходов на путешествие по Узбекистану;
• но не более 500 тысяч сумов.
Возмещение расходов на подготовку сурдогидов
До 1 января 2027 года возмещается 50 процентов расходов на курсы подготовки сурдогидов для лиц с инвалидностью, утративших слух.
Доступность информационных платформ и сервисов покупки билетов
Онлайн-платформы для приобретения авиационных, железнодорожных и автобусных билетов адаптируются с учетом потребностей лиц с инвалидностью по слуху и зрению.
Предусматривается внедрение средств с тактильными и голосовыми функциями для получения объявлений и иной информации.