Жисмоний шахслар томонидан шахсий истеъмол учун мўлжалланган кўчар мол-мулкларни (ашёларни) ломбардда гаровга қўйиш, сақлаш, ломбарддан талаб қилиб олинмаган ашёларни сотиш ҳамда ундирувни гаровга қўйилган мол-мулкка қаратиш Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси, «Гаров тўғрисида»ги Қонуни ва мазкур Низомга мувофиқ амалга оширилади.
Ломбард шахсни тасдиқловчи ҳужжат (паспорт ёки идентификацияловчи ID-карта ёхуд миллий ҳайдовчилик гувоҳномаси, чет эл фуқароларининг ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг яшаш гувоҳномаси ёки ID-картаси, ҳарбий хизматчининг шахсий гувоҳномаси) тақдим этилганида, жисмоний шахслар билан шартномалар тузади.
• Ломбард, зарур ҳолларда, гаровга ёки вақтинчалик сақлашга топширилаётган мол-мулкка (ашёга) эгалик ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатларни ёки бошқа далилларни талаб қилишга ҳақли.
• Ломбардлар томонидан микроқарзларни расмийлаштириш ва бериш тартиби
• Гаров асосида микроқарзнинг берилиши ломбард билан жисмоний шахс ўртасида тузиладиган микроқарз шартномаси ва гаров шартномаси асосида амалга оширилади.
Ломбардда мол-мулкларни гаровга қўйиш ҳақидаги шартнома ломбард томонидан мазкур Низомнинг 1-иловасига мувофиқ шаклдаги гаров паттасини бериш йўли билан расмийлаштирилади.
Микроқарз олиш учун ломбардга гаровга топшириладиган мол-мулк томонлар келишувига асосан баҳоланади.
Ломбард қуйидагиларни бажариши шарт:
• гаров нарсасини хавфсиз сақлаш учун чоралар кўриши;
• гаров нарсаси йўқолиши хавф-хатари пайдо бўлганлиги ёки шикаст етказилганлиги тўғрисида гаровга қўювчига дарҳол хабар бериши;
• микроқарз шартномасининг шартлари бажарилганида гаров нарсасини мулк эгасига ёки учинчи шахсга белгиланган тартибда расмийлаштирилган мулк эгасининг ишончномаси асосида дарҳол қайтариши;
• гаровга қабул қилинган ашёларни гаровга қабул қилиш пайтида шунга ўхшаш ва шундай сифатли ашёларнинг нархларига мос баҳодаги тўлиқ суммасида ўз ҳисобидан гаровга қўювчи фойдасига суғурталаши;
• гаровга қўювчининг талабига асосан микроқарз шартномасидан келиб чиққан мажбуриятларнинг гаровга қўювчи ёки учинчи шахс томонидан қисман ёки тўлиқ бажарилганлигини тасдиқловчи маълумотнома бериши.
Гаровга қўйилган ашёларни сотишдан тушган сумма, агар шартномада бошқа ҳоллар кўзда тутилмаган бўлса, микроқарз, у бўйича ҳисобланган фоизлар, неустойка, ижро муддати ўтганлиги натижасида юзага келган зарарларни қоплаш, шунингдек, сақлаш ва суғурта учун тўлов, гаровга олинган мол-мулкни сотиш бўйича харажатларни қоплашга қаратилади. Агар гаровга қўйилган мол-мулкнинг сотилишидан тушган сумма ломбарднинг талаблари миқдоридан ошса, тафовути гаровга қўювчига қайтарилади.
Ломбардда мол-мулкларни вақтинча сақлаш
• Ломбардда ашёларни вақтинча сақлаш шартномаси ломбард томонидан юк топширувчига (мижозга) Низомнинг 2-иловасига мувофиқ шаклдаги эгасининг номи ёзилган сақлов паттаси бериш йўли билан расмийлаштирилади.
• Агар мижоз тез алангаланадиган, портлаш хавфи бўлган ёки ўзи табиатан хавфли ашёларни сақлашга топшириш вақтида уларнинг хусусиятлари тўғрисида ломбардни огоҳлантирмаган бўлса, ломбард ашёларни топширган мижозга кўрилган зарарларни қопламаган ҳолда, уларни хоҳлаган вақтда хавфсизлантириши ёки йўқ қилиши мумкин. Ушбу ашёларни сақлаш натижасида ломбардга ва (ёки) учинчи шахсларга етказилган зарарларни қоплаш мижознинг зиммасига юклатилади.
• Ломбардга гаровга ёки сақлаш учун топширилган ашёлар йўқолганда ёки шикастланганда, агар ломбард йўқотиш ёки шикастланиш енгиб бўлмас куч оқибатида юз берганлигини исботлай олмаса, етказилган мулкий зарар ашёлар эгасига томонлар келишувига кўра қоплаб берилади. Томонлар келишувга эришмаганда мулкий зарарни қоплаш суд тартибида амалга оширилади.

• 8798 количество просмотров
Физическими лицами залог, хранение, продажа невостребованных вещей и обращение взыскания на движимое имущество (вещи), предназначенные для личного потребления, в ломбарде осуществляются в соответствии с Гражданским кодексом Республики Узбекистан, Законом «О залоге» и настоящим Положением.
• Ломбард заключает договоры с физическими лицами при предъявлении документа, удостоверяющего личность (паспорт или идентификационная ID-карта, либо национальное водительское удостоверение, вид на жительство или ID-карта иностранного гражданина или лица без гражданства, личное удостоверение военнослужащего).
• Предоставление микрозайма на основании залога осуществляется на основании договора микрозайма и договора залога, заключаемых между ломбардом и физическим лицом.
• Договор о передаче имущества в залог оформляется ломбардом посредством выдачи залогового билета, форма которого установлена в приложении №1 к настоящему Положению.
Имущество, передаваемое в залог в ломбард для получения микрозайма, оценивается по соглашению сторон.
Ломбард обязан:
• – принимать меры по обеспечению сохранности заложенного имущества;
• – немедленно уведомить залогодателя в случае возникновения угрозы утраты или повреждения предмета залога;
• – возвратить предмет залога собственнику или третьему лицу на основании надлежаще оформленной доверенности собственника немедленно после исполнения условий договора микрозайма;
• – застраховать за свой счёт, в полном объёме, в пользу залогодателя имущество, принимаемое в залог, исходя из стоимости аналогичных по качеству предметов на момент приёма;
• – по требованию залогодателя выдать справку, подтверждающую полное или частичное исполнение обязательств по договору микрозайма залогодателем или третьим лицом.
Если иное не предусмотрено договором, сумма, вырученная от продажи заложенного имущества, направляется на погашение микрозайма, начисленных процентов, неустойки, убытков, возникших в связи с просрочкой исполнения, а также на оплату хранения, страхования и расходов, связанных с реализацией заложенного имущества. Если сумма от продажи имущества превышает требования ломбарда, разница возвращается залогодателю.
Договор временного хранения вещей в ломбарде оформляется путём выдачи клиенту (грузоотправителю) ломбарда хранительного билета с указанием имени владельца, форма которого установлена в приложении №2 к настоящему Положению.
Если клиент при сдаче на хранение легковоспламеняющихся, взрывоопасных или по своей природе опасных предметов не предупредил ломбард об их свойствах, ломбард вправе в любое время обезвредить или уничтожить такие предметы без возмещения причинённого ущерба клиенту. Ущерб, причинённый ломбарду и/или третьим лицам в результате хранения таких предметов, возмещается за счёт клиента.
При утрате или повреждении имущества, переданного в залог или на хранение в ломбард, если ломбард не сможет доказать, что утрата или повреждение произошли вследствие непреодолимой силы, причинённый имущественный ущерб возмещается владельцу имущества по соглашению сторон. При недостижении соглашения ущерб возмещается в судебном порядке.
Ломбард вправе в необходимых случаях требовать документы или иные доказательства, подтверждающие право собственности на имущество (вещи), передаваемое в залог или на временное хранение.