• 21656 марта ўқилди
Қишлоқ жойларда тасдиқланган намунавий лойиҳалар бўйича қуриладиган турар-жойни сотиб олиш учун имтиёзли ипотека кредитлари ажратилади. Бунда гаров сифатида қуриладиган уй-жой қўйилади.
• Арзон уй-жой — 0,02 га ўлчамли ер участкаларида жойлаштириладиган бир қаватли 3 хонали (ёнма-ён қуриладиган) арзон уйлар ва тўрт қаватли арзон кўп квартирали (2 ва 3 хонали) уйлар.
• Тасдиқланган намунавий лойиҳа бўйича қурилаётган уй-жой ёки арзон уй-жой қиймати банкнинг имтиёзли ипотека кредитлари ҳисобига якка тартибдаги қурувчи томонидан якка тартибдаги қурувчининг ўз маблағлари, якка тартибдаги қурувчининг иш берувчиси ҳисобланган юридик шахсларнинг маблағларидан ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалардан тўланади.
• Бошланғич бадал —арзон уй-жойлар смета қийматининг камида 10 фоизи миқдорида тўланади.
• Банкнинг кредит комиссияси қарори асосида қарз олувчининг мулкида ёки юридик ва жисмоний шахсларнинг кафиллигида бўлган бошқа кўчмас мулк ҳам ипотека кредитини қўшимча таъминлаш сифатида қабул қилиниши мумкин.
Имтиёзли ипотека кредитини олиш учун қуйидаги банкларга мурожаат қилинади
Имтиёзли ипотека кредитини олиш учун банкка қуйидаги ҳужжатларни тақдим этилади
• комиссиянинг ёзма тавсияси (туман ҳокимлиги ҳузурида ташкил этиладиган);
• талабгор (биргаликда қарз олувчи)нинг паспорти нусхаси;
• талабгор (биргаликда қарз олувчи)нинг молиявий аҳволини тасдиқловчи ҳужжатлар;
Аризани кўриб чиқиш муддати – 15 банк куни.
• Ижобий қарор қабул қилинганда банк ва қарз олувчи ўртасида ипотека шартномаси тузилади.
Кредит олишда қарз олувчи қуйидаги харажатларни қоплаши керак
• ипотека шартномасини нотариал тасдиқлаш учун давлат божини тўлаш;
• мулкнинг қийматини аниқлаш бўйича баҳоловчи ташкилот хизматларига ҳақ тўлаш.
2020 йил 1 майдан бошлаб 2022 йил 1 январга қадар жисмоний шахсларга хусусий пудрат ташкилотлари томонидан тайёр ҳолда топшириш шартисиз (пардоз ишларини амалга оширмасдан) қурилган квартираларни бирламчи уй-жой бозорида сотиб олиш учун ипотека кредитларини ажратишга рухсат берилди.

• 21337 количество просмотров
Льготные ипотечные кредиты предоставляются для покупки доступного жилого дома по утвержденным типовым проектам в сельской местности под залог возводимого жилого дома.
Доступный жилой дом — одноэтажные 3-комнатные (сблокированные) доступные жилые дома, размещаемые на земельных участках размером 0,02 га, и четырехэтажные доступные многоквартирные (2- и 3-комнатные) дома.
Стоимость строящегося по утвержденному типовому проекту жилого дома или доступного жилого дома оплачивается индивидуальным застройщиком за счет льготных ипотечных кредитов банка, собственных средств индивидуального застройщика, средств юридического лица, являющегося работодателем индивидуального застройщика, и других источников, не запрещенных законодательством.
Первоначальный взнос уплачивается в размере не менее 10 процентов от сметной стоимости строящегося доступного жилого дома.
На основании решения кредитной комиссии банка в качестве дополнительного обеспечения ипотечного кредита может быть принята также другая недвижимость, имеющаяся в собственности заемщика или поручительство юридических и физических лиц.
Для получения льготного ипотечного кредита гражданин обращается в следующие банки:
Для получения льготного ипотечного кредита гражданином в банк представляются следующие документы:
• письменная рекомендация комиссии (постоянно действующая комиссия по отбору претендентов, создаваемая при хокимияте соответствующего района);
• заявление на получение ипотечного кредита с указанием цели, обеспечения, срока и суммы кредита;
• копиюя паспорта претендента (созаемщиков);
• документ, подтверждающий финансовое состояние претендента (созаемщиков);
• справка о размещении первоначального взноса на сберегательном вкладном счете;
• копия предварительного договора, заключенного с филиалом инжиниринговой компании.
После принятия положительного решения заключается договор об ипотеке между банком и заемщиком.
С 1 мая 2020 года по 1 января 2022 года было разрешено выделить физическим лицам ипотечные кредиты на приобретение на первичном рынке жилья квартир в домах, построенных частными подрядными организациями, без условия сдачи "под ключ"