• 24372 марта ўқилди
Агар низо иқтисодий ёки фуқаролик судида кўриб чиқилётган бўлиб, ҳали ҳал қилув қарори чиқарилмаган бўлса,тарафлар ҳал қилув қарори қабул қилгунига қадар ҳакамлик битими тузишлари мумкин.
• даъво ариза орқали мурожаат қилиш мумкин.
Ҳакамлик битими мазмуни
• ҳакамлик битими ёзма шаклда тузилади. Ҳакамлик битими шартноманинг таркибий қисми бўлган шартнома шарти ёки алоҳида битим тарзида расмийлаштирилиши мумкин;
• ҳакамлик битими, агар у ҳакамлик битими тарафлари томонидан имзоланган ҳужжатда ифодаланган бўлса ёки бундай битимни қайд этишни таъминловчи электрон ёхуд бошқа алоқа воситаларидан фойдаланилган ҳолда хатлар ёки хабарлар алмашиш йўли билан тузилган бўлса, ёзма шаклда тузилган ҳисобланади;
• ҳакамлик битимида ҳакамлик битими тарафлари ўртасида келиб чиққан ёки келиб чиқиши мумкин бўлган барча ёхуд айрим низолар ҳакамлик судида кўриб чиқилиши кераклиги ҳақидаги қоида, шунингдек агар низо доимий фаолият кўрсатувчи ҳакамлик суди ҳал қилувига топшириладиган бўлса, мазкур ҳакамлик судининг номи кўрсатилиши лозим;
• ҳакамлик битимида ҳакамлик судьяларининг сони, ҳакамлик муҳокамаси ўтказиладиган жой ва тил, ҳакамлик муҳокамасининг қўлланиладиган қоидалари, низони кўриб чиқиш муддати ҳақидаги маълумотлар кўрсатилиши мумкин.
Юқоридаги талабларга риоя этилмаган тақдирда, ҳакамлик битими ҳақиқий эмас деб ҳисобланади.
Даъво аризаси мазмуни
• даъво аризасининг санаси;
• ҳакамлик муҳокамаси тарафлари бўлган юридик шахсларнинг номи ва жойлашган ери (почта манзили), жисмоний шахсларнинг фамилияси, исми, отасининг исми, яшаш жойи;
• даъвогарнинг талаблари;
• даъвогарнинг талабларига асос бўлган ҳолатлар;
• даъво талабларининг асосларини тасдиқловчи далиллар;
• даъвонинг баҳоси;
• даъво аризасига илова қилинаётган ҳужжатлар рўйхати.
Даъво аризаси даъвогар ёки унинг вакили томонидан имзоланган бўлиши керак. Агар даъво аризаси даъвогарнинг вакили томонидан имзоланган бўлса, даъво аризасига ишончнома ёки вакилнинг ваколатларини тасдиқловчи бошқа ҳужжат илова қилиниши лозим.

• 24195 количество просмотров
Третейское соглашение в отношении спора, который находится на разрешении экономического суда или суда по гражданским делам, может быть заключено до принятия судом решения по спору.
• исковое заявление.
Содержание третейского соглашения:
• третейское соглашение заключается в письменной форме;
• третейское соглашение может быть оформлено в виде оговорки в договоре, которая является составной частью договора, или в виде отдельного соглашения;
• третейское соглашение считается заключенным в письменной форме, если оно содержится в документе, подписанном сторонами третейского соглашения, либо заключено путем обмена письмами или сообщениями с использованием средств электронной или иной связи, обеспечивающих фиксацию такого соглашения;
• третейское соглашение должно содержать положение о том, что все или определенные споры, которые возникли или могут возникнуть между сторонами третейского соглашения, подлежат рассмотрению в третейском суде, а также наименование постоянно действующего третейского суда, если спор будет передан на разрешение данного третейского суда.
При несоблюдении вышеупомянутых требований, третейское соглашение считается недействительным.
Содержание искового заявления:
• дата искового заявления;
• наименования и места нахождения (почтовые адреса) юридических лиц, фамилии, имена, отчества, места жительства физических лиц, являющихся сторонами третейского разбирательства;
• требования истца;
• обстоятельства, на которых истец основывает свои требования;
• доказательства, подтверждающие основания исковых требований;
• цена иска;
• перечень прилагаемых к исковому заявлению документов.
Исковое заявление должно быть подписано истцом или его представителем. В случае если исковое заявление подписано представителем истца, к исковому заявлению должна быть приложена доверенность или иной документ, удостоверяющий полномочия представителя.