• 21445 марта ўқилди
Чакана савдо ва хизмат кўрсатиш соҳасида ҳисоб-китобларни амалга ошириш тартибини такомиллаштириш, замонавий ахборот ечимларини жорий этиш, иқтисодиётда хуфиёна айланмани қисқартириш, шунингдек, ушбу соҳада таъсирчан жамоатчилик назоратини амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
Қуйидагилар белгиланмоқда:
а) 2022 йил 1 январдан бошлаб:
чакана савдо, умумий овқатланиш ва аҳолига маиший хизмат кўрсатиш объектларида харидни амалга оширган ва ушбу харидни солиқ органларининг махсус мобиль иловасида харид чекининг фискал белгисини матрицали штрих код (QR-код) ёрдамида сканерлаш орқали рўйхатдан ўтказган жисмоний шахсларга уларнинг банк карталарига ой якуни билан харид суммасининг 1 фоизи республика бюджетидан қайтарилади, бундан автомобиль сотиб олганлик учун, темир йўл ва авиа чипта хариди, коммунал ва алоқа хизмати учун тўлов, шунингдек, тўлов тизими операторлари орқали тўловни амалга оширганда олинган харид чеклари мустасно;
сотиб олувчига чекларни ёки уларга тенглаштирилган ҳужжатларни бермасдан товарларни реализация қилганлик ва хизматлар кўрсатганлик, шунингдек, идентификация қилиш воситалари билан мажбурий рақамли маркировка қилиш назарда тутилган маҳсулотларда қалбаки маркировка қўлланилганлиги ёки маркировка мавжуд эмаслиги тўғрисида солиқ органларига махсус дастур орқали хабар берган жисмоний шахсларга, ҳуқуқбузарлардан ундирилган жарима суммаси ҳисобидан қонунчилик ҳужжатларида назорат-касса техникасини ва ҳисоб-китоб терминалларини қўллаш тартибининг бузилиши бўйича белгиланган жариманинг 20 фоизи миқдорида мукофот тўланади. Бунда, жариманинг қолган ундириладиган қисми белгиланган тартибда тақсимланади;
б) тўлов тизимлари операторлари ўз тўлов тизимларини онлайн назорат-касса машиналарига мажбурий равишда улаш ва шу орқали солиқ органларининг ахборот тизимларига интеграциялашни таъминлаш талаби ўрнатилади.
Қуйидагилар тақиқланмоқда:
а) 2022 йил 1 январдан бошлаб маҳсулотлар (товарлар ва хизматлар) ягона электрон миллий каталоги идентификациялаш кодлари акс эттирилмайдиган онлайн назорат-касса машинаси ва виртуал касса чеклари тақдим этилади.
б) 2022 йил 1 январдан бошлаб қуйидаги имкониятларга эга бўлмаган онлайн назорат-касса техникаларини давлат реестрига киритилади ҳамда солиқ органларида рўйхатга олиш, 2023 йил 1 январдан бошлаб эса улардан аҳоли билан пулли ҳисоб-китобларни амалга оширишда фойдаланилади:
• банк карталари орқали тўловларни қабул қилиш;
• онлайн назорат-касса машинасининг жойлашган жойи тўғрисидаги маълумотни солиқ органларига тақдим этиш (виртуал кассалар ва онлайн назорат-касса машинаси сифатида фойдаланилаётган банк карталарини қабул қилувчи терминаллар бундан мустасно);
• штрих-кодлар ва рақамли маркировка кодларини эркин ўқиш ва аниқлаш.
2022 йил 1 январдан бошлаб рақамли маркировкаланган маҳсулотлар чакана савдосини амалга оширувчи тадбиркорлик субъектлари учун онлайн назорат-касса машинаси ва виртуал кассага уланган, штрих-кодлар ва рақамли маркировка кодларини тўғри ўқишни ва аниқлашни таъминловчи махсус қурилмалардан (2D-сканерлар, маълумотларни йиғувчи терминаллар ёки бошқа турдаги махсус қурилмалар) мажбурий фойдаланиш талаби ўрнатилади.

• 21448 количество просмотров
В целях совершенствования порядка расчетов в сфере розничной торговли и оказания услуг, внедрения современных информационных подходов, сокращения теневого оборота в экономике, а также создания условий для осуществления эффективного общественного контроля в данной сфере:
Было установлено, что:
а) начиная с 1 января 2022 года физическим лицам:
• осуществившим покупки в объектах розничной торговли, общественного питания и оказания бытовых услуг населению и зарегистрировавшим эти покупки в специальном мобильном приложении налоговых органов путем сканирования фискальной отметки чеков покупки с помощью матричного штрихового кода (QR-кода), возвращается 1 процент от суммы покупок на их банковские карты за счет средств республиканского бюджета по итогам месяца, за исключением чеков покупки автомобилей, авиа- и железнодорожных билетов, оплаты коммунальных услуг и услуг связи, а также при осуществлении оплаты через операторов платежных систем;
• известившим через специальную программу налоговые органы о фактах реализации товаров и оказания услуг без выдачи покупателям чека или приравненного к нему документа, а также использования поддельной маркировки или отсутствия маркировки на продукции, подлежащей обязательной цифровой маркировке посредством средств идентификации, выплачивается вознаграждение за счет суммы штрафов, взысканной с правонарушителей в размере 20 процентов штрафа, установленного актами законодательства за нарушение порядка применения контрольно-кассовой техники и расчетных терминалов. При этом оставшаяся и подлежащая взысканию часть штрафа распределяется в установленном порядке;
б) к операторам платежных систем устанавливается требование об обязательном их подключении к онлайн контрольно-кассовым машинам с обеспечением интеграции к информационным системам налоговых органов.
Было запрещено:
а) начиная с 1 января 2022 года — выдачу чеков онлайн контрольно-кассовых машин и виртуальных касс, в которых не отображены идентификационные коды Единого электронного национального каталога продукции (товаров и услуг).
б) начиная с 1 января 2022 года — включение в Государственный реестр и регистрацию в налоговых органах, а начиная с 1 января 2023 года — использование в расчетах с населением онлайн контрольно-кассовой техники, не обладающей возможностями:
• приема платежей с банковских карт;
• представления налоговым органам информации о местонахождении онлайн контрольно-кассовых машин (за исключением терминалов по приему банковских карт, используемых в качестве виртуальных касс и онлайн контрольно-кассовых машин);
• самостоятельного считывания и идентификации штрих-кодов и кодов цифровой маркировки.
С 1 января 2022 года для субъектов предпринимательства, осуществляющих розничную продажу продукции с цифровой маркировкой, требуется обязательное использование специальных устройств (2D-сканеров, терминалов сбора данных либо специальных устройств иного типа), подключенных к онлайн контрольно-кассовым машинам и виртуальным кассам, обеспечивающих правильное считывание и идентификацию штрих-кодов и кодов цифровой маркировки.