• 19493 марта ўқилди
• болаликдан ногирон бўлиб қолган 16 ёшгача ёки болаликдан I ва II гуруҳ ногирони бўлиб қолган болалари бўлган оилалар.
Ташкилотларда ишлаётган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож бўлган фуқароларни ҳисобга олиш уларнинг иш жойида ёки истагига кўра яшаш жойида фуқаро томонидан тегишли туман (шаҳар) ҳокими номига (идоравий уй-жой фондида мазкур ташкилотнинг раҳбари номига) ариза бериш йўли билан амалга оширилади.
Ариза ва зарур бўлган ҳужжатлар жойлардаги маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ёки ташкилотларнинг тегишли комиссияси томонидан кўриб чиқилади.
Фуқароларнинг уй-жой шароитини яхшилашга муҳтожлиги тўғрисидаги нотўғри маълумотларни тақдим этганлиги, бошқа фуқароларнинг уй-жойга бўлган ҳуқуқлари бузилганлиги ва уй-жойни тақдим этиш бўйича масалани ҳал этишда мансабдор шахсларнинг ноқонуний ҳаракатлари аниқланганлиги уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож бўлганлар ҳисобига киритишни рад этишга асос бўлади.
Фуқаролар уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож бўлганлар ҳисобига киритиш рад этилганлигидан норози бўлган тақдирда тегишли маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ёки ташкилотларнинг юқори турувчи органларига, шунингдек, судга шикоят қилиши мумкин.
Муниципал, идоравий коммунал уй-жой фондларидаги уйларни ижарага олувчи, унинг оила аъзолари ёки ижарага олувчи билан доимий яшаётган фуқаролар вақтинча ўша уйда яшамаганида турар жой 6 ой муддат давомида уларнинг ҳисобида сақланиб туради.
Вақтинча яшамаган фуқароларнинг турар жойи қуйидаги ҳолларда 6 ойдан ортиқ муддатга сақланиб туради.
Навбатдан ташқари уй-жой қуйидагилар учун берилади:
Уй-жой фондига эга бўлган ташкилотлар уларнинг касаба уюшмаси билан биргаликда уй-жойларни тақсимлайди.
Фуқароларга яшаш учун тақдим этиладиган уй-жой белгиланган санитария, ёнғинга қарши ва техник талабларга жавоб бериши зарур.
Фуқароларни бўшаган уй-жой сифатида авария ҳолатидаги ва нураган уйлар, ертўлалар, барак ва яшаш учун мос бўлмаган бошқа биноларга, шунингдек бузиш, капитал таъмирлаш ёки нотурар уйлар тоифасига киритилиши лозим бўлган турар жойларга жойлаштирилишига йўл қўйилмайди.
Турар жойларни тақдим этишда эр ва хотиндан ташқари битта хонага ёки бир хонали квартирага турли жинсдаги шахсларни жойлаштириш тақиқланади.
Ногиронлиги бўлган шахслар, қариялар, юрак-қон томир ва бошқа оғир касалликлар билан хасталанган фуқароларга турар жой уларнинг истагига кўра кўп қаватли уйларнинг биринчи қаватидан ёки лифт билан жиҳозланган уйлардаги квартира берилади.
Тақдим этиладиган уй-жойнинг ўлчамини белгилашда, оилада ҳомиладор аёлнинг борлиги эътиборга олиниши лозим.
Турар жойга ордер бериш тартиби.
Қуйидаги ҳолларда фуқаролар давлат уй-жой фондидаги уйлардан бошқа турар жой бермасдан чиқариб юборилади:

• 19499 количество просмотров
Категории граждан, имеющих право на получение жилых помещений в коммунальном жилищном фонде целевого назначения:
Учет граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий:
Учет граждан, работающих в организациях и нуждающихся в улучшении жилищных условий, осуществляется по месту работы или по усмотрению гражданина путём подачи заявления по месту жительства на имя хокима соответствующего района (города) на имя (руководителя организации жилищного фонда).
Заявление и необходимые документы рассматриваются органами местного управления или соответствующей комиссией организации на местах.
Предоставление недостоверной информации о необходимости улучшения условий жизни граждан, а также о нарушении прав других граждан на жильё и выявление незаконных действий должностных лиц при предоставлении жилья является основанием для отказа в учете тех, кто нуждается в улучшении жилищных условий.
Граждане могут подавать жалобы в соответствующие местные органы власти или на вышестоящие организации, а также в суды, в случае отказа внесения граждан в учет для тех, кто нуждается в улучшении жилищных условий.
Сохранение жилого помещения за временно отсутствующими гражданами:
При временном отсутствии нанимателя, членов его семьи или граждан, постоянно проживающих с нанимателем, в домах муниципального, ведомственного жилищного фонда и коммунального жилищного фонда целевого назначения за ними сохраняется жилое помещение в течение 6 месяцев.
Жилое помещение сохраняется за временно отсутствующими гражданами на срок свыше 6 месяцев в случаях.
Внеочередное жилье предоставляется:
Порядок распределения жилья:
Организации, имеющие жилищные фонды, распределяют своё жильё со своими профсоюзами.
Жилье, которое предоставляется для граждан должно соответствовать указанным санитарным, пожарным и техническим требованиям.
Граждане не могут быть вселены как в жилой  дом в помещения, которые находятся в аварийных и непригодных для жизни домах, подвалах, бараках и других нежилых помещениях, а также в домах, подлежащих сносу, капитальному ремонту или использованию как нежилого помещения.
При предоставлении жилья запрещается размещение и проживание в одной комнате или однокомнатной квартире разнополых лиц, кроме супругов.
Гражданам с ограниченными возможностями, пожилым, сердечно-сосудистым и другим серьезным заболеваниям по их желанию, предоставляется возможность проживания на первом этаже многоэтажной квартиры или квартира в домах с лифтовым оборудованием.
При определении размера жилого помещения, необходимо учесть присутствие беременной женщины.
Порядок выдачи ордера на жилое помещение.
Граждане, проживающие в жилом помещении, выделенном из государственного жилищнего фонда, выселяются без предоставления другого жилого помещения, если они: