• 32078 марта ўқилди
Кундузги таълим шаклида давлат гранти асосида таҳсил олаётган талабаларга стипендия республика бюджети маблағлари ҳисобидан тўланади.
Биринчи курс талабасига биринчи семестр натижалари маълум бўлгунига қадар базавий стипендия тайинланади.
Кейинги семестрларда:
— барча фанлардан фақат «аъло» — 86 балл ва ундан юқори натижа кўрсатган талабага базавий стипендиядан 20 фоиз юқори стипендия;
— фанларнинг 30 фоизидан кам қисми «қониқарли» бўлса — базавий стипендия;
— фанларнинг 30 фоизи ёки ундан кўпи «қониқарли» бўлса, айрим ижтимоий тоифалардан ташқари, кейинги семестр учун стипендия тайинланмайди.
Янги таълим гранти тизими
Иккинчи ва кейинги курсларда:
тўлиқ таълим гранти соҳиби ўқиш харажати тўлиқ қопланиши билан бирга умумий тартибда стипендия олади;
тўлиқ бўлмаган таълим гранти соҳиби учун контрактнинг 50 фоизи давлат томонидан қопланади, аммо умумий тартибдаги стипендия берилмайди.
Эслатма: тўлиқ бўлмаган таълим гранти — стипендияли грант эмас. Унда давлат контрактнинг 50 фоизини қоплайди, лекин оддий стипендия тўланмайди.
Контрактда ўқиётган талабалар
Тўлов-контракт асосида ўқиётган талаба ўз хоҳишига кўра:
стипендияли контракт;
стипендиясиз контракт шаклини танлаши мумкин.
Стипендияли контракт таркибига базавий стипендиянинг йиллик суммаси киритилади ва стипендия йил давомида ҳар ой тўланади.
Стипендияли контракт асосида ўқиётган талабага семестр натижаларидан қатъи назар базавий миқдордаги стипендия берилади. Стипендия контракт бўйича белгиланган тўлов амалга оширилгандан кейин тўланади.
Айрим талабалар учун алоҳида кафолатлар
I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган талабаларга, жумладан контрактда ўқиётган бўлса ҳам, стипендия республика бюджети маблағлари ҳисобидан тўланади.
Уларга ўзлаштириш натижаларидан қатъи назар базавий стипендиядан 50 фоиз юқори миқдорда стипендия тайинланади.
Президент ва номли давлат стипендиялари ҳам талаба грант ёки контрактда ўқиётганидан қатъи назар белгиланган махсус тартибда тўланади.
Академик таътил даврида
Академик таътил даврида талабага стипендия тўланмайди.
Академик таътилдан қайтгандан кейин, стипендиясиз контрактда ўқиётган талабадан ташқари, стипендия тўлаш жорий семестр охирига қадар базавий миқдорда тикланади.

• 29874 количество просмотров
Студентам первого курса назначается и выплачивается стипендия в базовом размере основного размера стипендии до конца 1 семестра учебного года до тех пор, пока не станут известны показатели (оценки) освоения дисциплин.
По результатам предыдущего учебного семестра стипендии назначаются и выплачиваются в следующем порядке:
• для студентов с оценками только на «отлично» по всем предметам (рейтинг - 86 баллов и выше) с увеличением базовой суммы стипендии на 20%;
• для студентов, освоивших менее 30% предметов по «удовлетворительной» оценке (рейтинг - менее 71 балла) - в базовом размере стипендии;
• стипендии не будут предоставляться студентам с «удовлетворительной» оценкой (рейтинговый балл - менее 71 балла) по 30% и более предметам (кроме дете-сирот, детей лишенных родительской опеки и учащихся с ограниченными возможностями 1 и 2 групп) в следующем академическом семестре.
С 1 февраля 2020 г
• cтудентам, обучающимся по государственной стипендии, а также по стипендиально-контрактной форме обучения в децентрализованной форме производства предоставляется фиксированная стипендия (за исключением аспирантов, обучающихся по государственной стипендии в 2019/2020 учебном году);
• стипендии студентов, по итогам семестра освоивших предметы только на отлично (86 баллов и выше), будут увеличены на 20% по сравнению с базовой стипендией;
• стипендии не будут выплачиваться в следующем семестре студентам, обучающимся на основе государственного гранта с удовлетворительным результатом по 30% и более предметам в конце семестра (рейтинг - менее 71 балла) (за исключением аспирантов, обучающихся по государственному гранту в 2019/2020 учебном году).
Для присуждения стипендий студентам высших учебных заведений каждый учебный год создается стипендиальная комиссия под председательством проректора по учебной работе.
• Список студентов, рекомендованных стипендиальной комиссией, утверждается приказом ректора университета.
• Чтобы ознакомиться с указанными суммами стипендий, перейдите по ссылке.
• Чтобы ознакомиться с размером стипендий, выплачиваемых аспирантам, обучающимся на основе государственных грантов в 2019/2020 учебном году, перейдите по ссылке.