• 42742 марта ўқилди
• умумий ўрта ва ўрта таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатларни тан олиш — Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, вилоятлар халқ таълими бошқармалари ва Тошкент шаҳар халқ таълими бош бошқармаси томонидан;
• ўрта махсус, касб-ҳунар, олий таълим, кадрларни қайта тайёрлаш ва малака ошириш таълими олганлик тўғрисидаги ҳужжатларни тан олиш — Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси томонидан амалга оширилади.
Хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатларни тан олиш бўйича давлат хизматини кўрсатганлик учун қуйидаги миқдорда йиғим ундирилади
• ўрта махсус ва касб-ҳунар (профессионал) таълими бўйича — базавий ҳисоблаш миқдорининг икки баравари;
• олий таълим, кадрларни қайта тайёрлаш ва малака ошириш таълими бўйича — базавий ҳисоблаш миқдорининг уч баравари;
Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимида рўйхатга олинган шахсларга, шунингдек, I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга белгиланган йиғимнинг 50 фоиз миқдорида чегирма қўлланилади;
Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилинганда йиғим давлат хизматини кўрсатганлик учун белгиланган йиғимнинг 90 фоизи миқдорида ундирилади.
Қуйидагиларнинг ҳужжатлари тўғридан-тўғри (махсус синовларсиз) тан олинади
• хорижий давлатларда умумий ўрта, ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва малака ошириш таълими олган талабгорларнинг хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатлари;
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудида алоҳида бўлинмалари (филиаллари) ва қўшма таълим муассасалари фаолият юритаётган хорижий таълим муассасаларида таълим олган талабгорларнинг ҳужжатлари;
• Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Давлат инспекциясининг қўшма қарори билан рўйхати ҳар йили тасдиқланадиган халқаро эътироф этилган ташкилотларнинг (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Нigher Education, Academic Ranking of World Universities) рейтингида олий таълим муассасалари орасида биринчи 1 000 ўринни эгаллаган хорижий олий таълим муассасаларида таълим олган талабгорларнинг ҳужжатлари;
• тизимида олий таълим муассасалари бўлган Ўзбекистон Республикаси вазирликлари ва идораларининг йўлланмалари асосида мутахассисларни мақсадли тайёрлаш учун хорижий давлатлар томонидан ажратилган квоталар (грантлар) ҳисобидан таълим олган талабгорларнинг ҳужжатлари;
• 1992 йил 1 январгача хорижий таълим муассасаларига ўқишга кирган талабгорларнинг ҳужжатлари;
• Олий таълимда сифатни кафолатлаш Европа ассоциациясининг (European Association for Quality Assurance in Нigher Education) тўлақонли аъзолари — ваколатли ташкилотлар томонидан аккредитация қилинган таълим муассасаларида таълим олган талабгорларнинг ҳужжатлари, рўйхати Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган йўналишлар, мутахассисликлар ва касблар бундан мустасно;
• Америка Қўшма Штатлари, Австралия Иттифоқи, Исроил Давлати, Канада, Сингапур Республикаси, Корея Республикаси, Япония давлатларининг ушбу давлатлар ваколатли ташкилотлари томонидан аккредитация қилинган таълим муассасаларида таълим олган талабгорларнинг ҳужжатлари, рўйхати Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган йўналишлар, мутахассисликлар ва касблар бундан мустасно;
• хорижий олий таълим муассасаларида мутахассисларни мақсадли тайёрлаш учун Ўзбекистон Республикаси вазирликлари ва идоралари томонидан ажратилган маблағлар ҳисобига таълим олган талабгорларнинг ҳужжатлари;
• Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари, Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарорларида назарда тутилган ҳолларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатлар.
Хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатни тан олиш талаблари
Ҳужжатларни тан олиш учун сўровномага қуйидаги ҳужжатлар илова қилинади:
• хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжат ва унга илованинг сканер қилиниб, pdf форматида сақланган нусхаси;
• хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжат ва унга илованинг Ўзбекистон Республикаси давлат тилига таржима қилинган нотариал тасдиқланган ҳамда сканер қилиниб, рdf форматида сақланган нусхаси.
Давлат хизматлари марказлари орқали мурожаат қилинганда талабгорнинг шахсини тасдиқловчи ҳужжат, хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжат ва унга илованинг асл нусхаси Ўзбекистон Республикаси давлат тилига таржима қилинган нотариал тасдиқланган нусхаси билан бирга давлат хизматлари маркази ходимига тақдим этилади.
• хорижий таълим тўғрисидаги ҳужжатни берган таълим муассасаси ва ушбу муассаса томонидан берилган ҳужжатнинг ўша давлат томонидан тан олинган бўлиши;
• хорижий таълим тўғрисидаги ҳужжат беришга асос бўлган таълим стандартларининг ёки таълим дастурларининг Ўзбекистон Республикасида амалда бўлган давлат таълим стандартлари ва таълим дастурларига мувофиқлиги;
• Ўзбекистон Республикаси ва хорижий таълим тўғрисида ҳужжатни берган давлатнинг таълим тизимига қўйилган умумий талабларнинг мослиги.
Хорижий таълим тўғрисидаги ҳужжатларни тан олиш қуйидаги ҳолларда рад этилади
а) хорижий давлатларда касбий маълумот тўғрисида ҳужжат берадиган таълимнинг умумий меъёрий даври (тўлиқ умумий ўрта ёки ўрта маълумот олингандан кейин) Ўзбекистон Республикаси таълим стандартларида назарда тутилган даврдан 2 йилдан кам бўлса;
б) хорижий таълим тўғрисидаги ҳужжат берилган давлатда унинг эгасига Ўзбекистон Республикасидагига қараганда таълим олиш ва (ёки) касбий фаолият билан шуғулланиш учун кам ҳуқуқлар берилган бўлса (ҳужжат эгаси таълимнинг кейинги босқичида ўқишни давом эттириш, касбий фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқига эга бўлмаса);
в) маълумот Ўзбекистон Республикаси қонунчилигида назарда тутилмаган таълим шаклида олинган бўлса;
г) олий таълим босқичларида:
•  бакалавриат бўйича ўқиш муддати 3 йилдан кам бўлса ёки Европа таълим тизими асосида ўқиш давомида 240 дан кам кредит тўплаган бўлса;
• магистратура бўйича ўқиш муддати 1 йилдан кам бўлса;
• бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари қўшиб ўқитиладиган таълим дастурлари бўйича таълим олганда умумий ўқиш даври 3 йилдан кам бўлса;
д) тўғридан-тўғри (синовларсиз) тан олинадиган хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатлар кўрсатилган талабларга тўғри келмаса.
Махсус синовлар ўтказиш
Ижобий хулоса берилган хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатлари тан олиш учун топширилган талабгорлар учун Давлат инспекцияси томонидан тест синовлари ташкил этилади (хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатлар тўғридан-тўғри (синовларсиз) тан олинадиган ҳолатлар бундан мустасно).
Тест синовларининг ўтказилиш вақтлари ҳақидаги маълумот синовлар бошланишидан камида 10 кун олдин Давлат инспекциясининг Интернет жаҳон ахборот тармоғидаги расмий веб-сайтига жойлаштирилади.
Талабгор веб-сайтига жойлаштирилган пайтдан бошлаб кўпи билан 6 ой давомида тест синовларида иштирок этмаса, тест синовларини топшириш учун сўровнома тўлдирган ҳолда белгиланган тартибда қайтадан мурожаат қилади.
Тест синовлари талабгорларнинг таълим олган таълим йўналишлари ва мутахассисликлари бўйича мутахассислик фанларидан ўтказилади.
Тест синовлари натижаларига кўра 54 ва ундан кам балл тўплаган талабгорларнинг таълим тўғрисидаги ҳужжатлари тан олинмайди.
• Гувоҳномалар тайёрланганидан кейин Давлат инспекцияси масъул ходими томонидан электрон рақамли имзо билан тасдиқланиб, 3 иш куни ичида тегишлилигига кўра давлат хизматлари марказларига ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали талабгорларга юборилади.
• Хорижий таълим тўғрисидаги ҳужжат гувоҳнома билан биргаликда тақдим этилганда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида қонуний кучга эга бўлади.

• 42744 количество просмотров
• в общеобразовательном и среднем образовании - Министерством народного образования Республики Каракалпакстан, региональными отделами народного образования и Ташкентским городским управлением народного образования;
• в среднем специальном, профессиональном, высшем образовании, переподготовке и повышении квалификации осуществляется Государственной инспекцией по контролю качества образования при Кабинете Министров.
За оказание государственной услуги по признанию документов об образовании в иностранных государствах взимаются следующие сборы
• для среднего специального и профессионального (профессионального) образования - двукратный размер БРВ;
• в высшем образовании, переподготовке и повышении квалификации - трехкратный размер БРВ;
Лицам, зарегистрированным в информационной системе «Единый реестр социальной защиты», а также инвалидам I и II групп предоставляется скидка в размере 50 процентов от размера оплаты;
При обращении через Единый портал интерактивный  государственных услуг взимается плата в размере 90% от размера платы за оказание государственных услуг.
Нострификация без специальных испытаний
Следующие документы принимаются напрямую (без специальных испытаний):
• документы заявителей, которые получили общеобразовательное, среднее, среднее специальное, профессиональное и прошли повышение квалификации за рубежом;
• документы претендентов, прошедших обучение в зарубежных учебных заведениях, подразделения (филиалы) и совместные учебные заведения которых имеются на территории Республики Узбекистан;
• документы претендентов, обучившихся в иностранных учебных заведениях,  входящих в число 1000 лучших ВУЗов по рейтингу международно признанных организаций (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Нigher Education, Academic Ranking of World Universities), список которых ежегодно утверждается приказом Министерства высшего и среднего специального образования совместно с Государственной инспекцией;
• документы соискателей, прошедших обучение по квотам (грантам), выделенным зарубежными странами для целевой подготовки специалистов по направлениям из министерств и ведомств Республики Узбекистан, имеющих высшие учебные заведения;
• документы заявителей, поступивших в зарубежные учебные заведения до 1 января 1992 года;
• полноправные члены Европейской ассоциации обеспечения качества в сфере образования - документы кандидатов, прошедших обучение в учебных заведениях, аккредитованных уполномоченными организациями, за исключением направлений, специальностей и профессий, определенных Кабинетом Министров;
• документы заявителей, прошедших обучение в учебных заведениях, аккредитованных уполномоченными организациями США, Австралии, Израиля, Канады, Сингапура, Республики Корея, Японии, за исключением направлений, специальностей и профессий, указанных Кабинетом Министров;
• документы абитуриентов, прошедших обучение за счет средств, выделенных министерствами и ведомствами Республики Узбекистан для целенаправленной подготовки специалистов в зарубежных вузах;
• документы об образовании в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Узбекистан, решениями Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров.
Подача заявления
Заявления подается через центры государственных услуг вместе с документом, удостоверяющим личность заявителя.
К заявлению о признании нострификации также прилагаются следующие документы:
• копия свидетельства об образовании в зарубежных странах и копия приложения к нему, отсканированные и сохраненные в формате pdf;
• нотариально заверенная копия свидетельства об образовании в зарубежных странах и приложения к нему на государственном языке Республики Узбекистан, отсканированные и сохраненные в формате pdf;
Отказ в признании нострификации
В признании иностранных документов об образовании может быть отказано в следующих случаях:
а) общий стандартный срок обучения в иностранных государствах (после получения общего среднего или среднего образования) составляет менее 2 лет в соответствии с образовательными стандартами Республики Узбекистан;
б) заявитель с иностранным свидетельством об образовании имеет меньше прав на занятие профессиональной деятельностью, чем в Республике Узбекистан (заявитель не имеет права продолжать образование или заниматься профессиональной деятельностью на следующем уровне образования);
в) информация получена в форме обучения, не предусмотренной законодательством Республики Узбекистан;
г) на уровне высшего образования:
• срок обучения в бакалавре менее 3 лет или же по европейским стандартам обучения за время обучения набрал менее 240 кредита;
• степень магистра менее 1 года;
• период общего образования составляет менее 3 лет, когда предлагаются программы бакалавриата и магистратуры;
д) документы об образовании в зарубежных странах, признанные напрямую (без тестов), не соответствуют указанным требованиям.
Проведение специальных испытаний
Претенденты на поступление в зарубежные страны, получившие положительные сертификаты об образовании, будут проверены Государственной инспекцией по контролю качества образования (за исключением случаев, когда иностранные исследования признаются напрямую (без испытаний)).
Информация о времени проведения теста размещается на официальном сайте Государственной инспекции не менее чем за 10 дней до проведения теста.
Если заявитель не принимает участие в тестировании в течение 6 месяцев с даты размещения на веб-сайте, он / она снова подают заявку в установленном порядке, заполнив форму заявки на тестирование.
Тестирование проводится по специализированным предметам претендента, которому он обучился в данном направлении и специальности.
Кандидаты, набравшие 54 или менее баллов по результатам теста, не допускаются к обучению.
После выдачи сертификата уполномоченный сотрудник Государственной инспекцией по контролю качества образования должен подтвердить электронную цифровую подпись и отправить ее заявителям в течение 3 рабочих дней или через Единый портал интерактивных государственных услуг.
Документ об иностранном образовании действителен на территории Республики Узбекистан при предъявлении вместе с аттестатом.