• 23788 марта ўқилди
Божхона назорати - Ўзбекистон божхона чегаралари орқали товарларни, нақд хорижий валютани, дори ва тиббиёт буюмларини, маданий бойликларни ҳамда нотижорат мақсадлар учун транспорт воситасини олиб кириш ва олиб чиқиш тартибини, шунингдек, божхона назорати, декларация тўлдириш ҳамда йўловчилар ва юкни текшириш ўрнатилган тартибда икки йўлакли тизимни қўллаш тартибини белгилайди.
Божхона органи божхона назоратини ўтказаётганда заруратда қуйидагиларни амалга ошириши мумкин:
• товар ва транспорт воситалари, шунингдек, зарур ҳужжатларни текшириш учун тақдим этишни талаб қилиш;
• товар ва транспорт воситаларини текширувини, қонунчилик томонидан кўзда тутилган  холатларда эса жисмоний шахсни шахсан текширишни олиб бориш;
• божхона назорати мақсадларида товарлар ва бошқа предметлар пробалари ва намуналарини олиб қўйиш;
• божхона қонунчилиги бузилишлари тўғрисидаги материалларни ўрнатилган тартибда кўриб чиқади ва жисмоний ва юридик шахсларни қонунчиликка мувофиқ жавобгарликка тортиш;
• қонунчиликда белгиланган  тартиб ва  ҳолатларда божхона қонун бузилишининг бевосита предмети ҳисобланган товар ва транспорт воситаларини олиб қўйиш ва мусодара қилиш;
• терговни олиб бориш ва тезкор қидирув фаолиятни амалга ошириш;
• божхона қонун бузилишлари фош бўлишида техник ва махсус воситаларни қўллаш.
Божхона назоратида икки йўлакли тизим
• Автомобиль йўллари, темир йўллар ва авиация ўтказиш пунктларида божхона назорати, декларация тўлдириш ҳамда йўловчилар ва юкни текшириш ўрнатилган тартибда икки йўлакли тизимни қўллаш билан амалга оширилади.
• «яшил» йўлак — кириб келиш ва чиқиб кетиш жойларида махсус белгиланган, жисмоний шахсларнинг кўл юки ва кузатиб борилаётган багаждаги товарларни божхона чегарасидан олиб ўтиши учун мўлжалланган жой.
• «қизил» йўлак — кириб келиш ва чиқиб кетиш жойларида махсус белгиланган, жисмоний шахсларнинг ёзма шаклда декларацияланиши лозим бўлган қўл юки ва кузатиб борилаётган багаждаги товарларни, шунингдек декларацияланиши жисмоний шахснинг ихтиёрига кўра амалга ошириладиган товарларни божхона чегарасидан олиб ўтиши учун мўлжалланган жой.
• «Яшил» йўлак бўйича божхона чегараси орқали олиб кириш/олиб чиқиш тақиқланган ёки чекланган ёхуд қиймати ва (ёки) миқдори нормасидан, божхона тўловлари солинмайдиган товарларни олиб киришнинг чекланган нормаларидан ёки божхона декларациясини тақдим этмасдан товарларни олиб чиқишнинг чекланган нормаларидан ортадиган товарларни олиб ўтаётгани гумон қилинганда ёхуд бу ҳақида ахборот мавжуд бўлса, божхона органининг мансабдор шахси бундай шахсга нисбатан божхона қонунчилигига риоя этилишини таъминлайдиган божхона назорати шаклини қўллаш ҳуқуқига эга.
Ўзбекистон божхона чегералари орқали нақд хорижий валютани олиб кириш ва олиб чиқиш
• Жисмоний шахслар томонидан олиб кирилаётган ва олиб чиқиб кетилаётган 70 000 000 (етмиш миллион) сўм эквивалентидан ортиқ миқдордаги Ўзбекистон Республикасининг нақд валютаси ва (ёки) нақд чет эл валютаси йўловчи божхона декларациясини тўлдириш ва божхона органи ходимига тақдим этиш йўли билан божхона назоратидан ўтказилади.
• Жисмоний шахснинг хоҳишига кўра эквиваленти 70 000 000 (етмиш миллион) сўмга тенг ёки ундан ошмайдиган миқдордаги нақд валюта маблағлари ҳам декларация қилиниши мумкин.
• Жисмоний шахслар томонидан Ўзбекистон Республикаси ҳудудига божхона назорати қоидаларига риоя қилган ҳолда, нақд валюта маблағларини олиб кириш чекланмаган миқдорда амалга оширилади.
• Жисмоний шахслар томонидан эквиваленти 100 000 000 (юз миллион) сўмга тенг ёки ундан ошмайдиган миқдордаги нақд валюта маблағларини Ўзбекистон Республикасидан ташқарига божхона назорати қоидаларига риоя этилган ҳолда чекловларсиз олиб чиқилади.
• Жисмоний шахслар томонидан эквиваленти 100 000 000 (юз миллион) сўмдан ортиқ миқдордаги нақд валюта маблағларини Ўзбекистон Республикасидан ташқарига олиб чиқиб кетишга қуйидаги ҳолатларда йўл қўйилади.
Ўзбекистондан маданий бойликларни олиб чиқиш ва олиб кириш тартиби
• Хорижий фуқаролар томонидан Ўзбекистонга вақтинчалик олиб кириладиган маданий бойликлар (шу жумладан, хорижий дипломатик ва консуллик ваколатхоналар раҳбарлари томонидан), тегишли божхона ҳужжатларида кўрсатилиши зарур.
• Божхона ҳужжати мазкур маданий бойликларни қайтариб олиб кетиш учун асос ҳисобланади.
• Мусиқа асбоблари паспорти ва божхона органларининг қайд ёзувли камонлар ҳам шунингдек, уларнинг Ўзбекистондан тўсиқларсиз олиб чиқиш учун асос бўлади.
• Маданий бойликлар ўзида миллий, тарихий, бадиий, илмий-ақлий, маънавий-ахлоқий ва бошқа маданий аҳамиятни ифодалайдиган моддий дунё предмети ҳисобланади.
• гиламлар, гилам маҳсулотлари, каштадўзлик, сўзана (барча тикув машина ишлаб чиқаришлари);
• электрмусиқа асбоблари;
• расмлар репродукцияси, иконлар, санъатга оид албомлар, пластинкалар;
• сопол, чинни, биллур, ойна, ёғоч, оммавий фабрика ишлаб чиқариш металлидан қилинган предметлар, сувенир буюмлар;
• 1 ёки 2 томдан ташкил топган бадиий, болалар, оммабоп адабиётлар, нота нашрлари;
• Ўзбекистонда ўқиётган хорижий фуқаролар билан илмий-техник алмашиш бўйича Ўзбекистонда бўлиб турган хориж олимлари ва илмий, ўқув адабиётлари;
• давлат пробасига эга қимматбаҳо металл ва қимматбаҳо тошлардан қилинган замонавий заргарлик буюмлари;
• орден китобчаси ёки мукофот гувоҳномасига эга тақиладиган шахсий мукофотлар;
• халқ бадиий ҳунармандчилик ва декоратив-амалий санъат маҳсулотлари (жадвал);
• аудивизуал ва фонограмма асарлари.
• ёзма ариза;
• олиб кетиладиган предметлар  рўйхати;
• ўша предметлар.
• 50 ва ундан ортиқ йил аввал яратилган;
• давлат томонидан қўриқланадиган рўйхат ва реестрга киритилган;
• музей, ахборот-кутубхона муассасалари, архивлар, идора архивлари бошқа сақланадиган жойларда мунтазам сақланадиган.
Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини олиб кириш
Дори воситаларини ва тиббий буюмларни қуйидаги ҳолларда давлат рўйхатидан ўтказмасдан ҳамда божхона расмийлаштирувисиз олиб кириш ва олиб чиқишга рухсат берилади, агар улар:
• мамлакатда бўлиш даврида жисмоний шахслар томонидан шахсий фойдаланиш учун мўлжалланган бўлса;
• Ўзбекистон ҳудудида яшаб турган беморни даволаш-профилактика муассасаси томонидан тасдиқланган тиббий кўрсатма асосида, даволаш курси доирасида даволаш учун мўлжалланган бўлса;
• Ўзбекистонда ўтказиладиган халқаро илмий, маданий, спорт тадбирлари иштирокчиларини ҳамда халқаро экспедициялар иштирокчиларини даволаш учун мўлжалланган бўлса;
• Ўзбекистон ҳудудига кириб келаётган транспорт воситасининг тиббий дорилар қутичаси таркибига киритилган бўлса.
• турли номдаги 10 тагача дори препаратларидан иборат дори воситалари ва уларнинг ҳар бири учун 5 ўрамдан ортиқ бўлмаган дори воситалари;
• 5 бирликдан ортиқ бўлмаган тиббий буюмлар.
• қаттиқ (таблеткалар, дражелар, гранулалар, кукунлар, капсулалар) дори шакллари учун - 100 бирликдан ортиқ эмас;
• эритма тайёрлаш учун қўлланиладиган кукунлар учун - 500 граммдан ортиқ эмас;
• гранула шаклдаги гомеопатик дори воситалари учун - 50 граммдан ортиқ эмас;
• инфузион эритмалар ва орал (оғиз орқали) қўлланиладиган эритмалар учун - 500 миллилитрдан ортиқ эмас;
• инъекциялар учун эритмалар - 10 ампуладан ёки 10 флакондан ортиқ эмас;
• ташқи дорилар учун - 200 миллилитрдан ёки 200 граммдан ортиқ эмас. Батафсил ҳаволада.
Хорижий жисмоний шахслар томонидан нотижорат мақсадлар учун транспорт воситасини вақтинчалик олиб кириш
Ўзбекистонга хорижий автотранспортни олиб киришда божхона пости ходими томонидан кириш “автотранспорт воситасини қайтариб олиб чиқиш тўғрисидаги мажбуриятлар”махсус  икки нусхадаги бланка расмийлаштирилади.
• фуқаролик паспорти;
• автотранспорт  воситасини  рўйхатдан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳнома;
• бошқа оғзаки маълумотлар.
• Ўзбекистон ҳудудида хорижий автотранспорт воситасидан фойдаланганда  унинг эгаси (ҳайдовчи)  ёнида ҳар доим “автотранспорт  воситасини  қайтариб олиб чиқиш тўғрисидаги мажбуриятлари” олиб юриши мажбур.
• Мазкур транспорт воситаси божхона ҳудудида бўлишининг умумий муддати жами календар йили мобайнида  90 календар кундан ошиши мумкин эмас.
• Транспорт воситасини мазкур санадан ошган даврга олиб кириш кунига мотор ҳажмининг ҳар бир куб сантиметри учун 0,01 АҚШ доллари миқдоридаги йиғим ҳар бир кечиктирилган кун учун тўлаш шартида рухсат берилади.

• 23786 количество просмотров
Таможенный контроль определяет порядок ввоза и вывоза товаров, наличной иностранной валюты, лекарственных средств и медицинских изделий, культурных ценностей, транспортных средств через таможенную границу Республики Узбекистан, а также применения системы двойного коридора при таможенном контроле.
Таможенные органы при проведении таможенного контроля при необходимости могут осуществлять следующие действия
• требовать предъявление для досмотра товары и транспортные средства, а также необходимые документы;
• производить досмотр товаров и транспортных средств, а в случаях, предусмотренных законодательством, личный досмотр физических лиц;
• изымать пробы и образцы товаров и иных предметов в целях таможенного контроля;
• рассматривать в установленном порядке материалы о нарушениях таможенного законодательства и привлекать физических и юридических лиц к ответственности в соответствии с законодательством;
• задерживать и изымать в предусмотренных законодательством случаях и порядке товары и транспортные средства, являющиеся непосредственными предметами таможенных правонарушений;
• вести дознание и осуществлять оперативно-розыскной деятельность;
• применять технические и специальные средства обнаружения таможенных правонарушений и другое.
• осуществляется при следовании их через таможенную границу одновременно с представлением товаров;
• в случае перемещения лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста, декларируются лицом, его сопровождающим;
• могут декларироваться лицом, перемещающим товары, или любым другим лицом, действующим по доверенности.
Ответственность за достоверность сведений, заявляемых таможенному органу, несет лицо, декларирующее товары.
В целях декларирования перемещаемых товаров может применяться система двойного коридора.
Система двойного коридора при таможенном контроле
• В автодорожных, железнодорожных и авиационных пунктах пропуска таможенный контроль, декларирование и досмотр пассажиров и багажа осуществляются с применением системы двойного коридора в установленном порядке:
• «Зеленый» коридор - специально обозначенное в местах прибытия или убытия место, предназначенное для перемещения физическими лицами через таможенную границу товаров для некоммерческих целей в ручной клади и сопровождаемом багаже.
• «Красный» коридор - специально обозначенное в местах прибытия или убытия место, предназначенное для перемещения физическими лицами через таможенную границу товаров, подлежащих декларированию в письменной форме, а также товаров, в отношении которых осуществляется декларирование по желанию физического лица, в ручной клади и сопровождаемом багаже.
• В случае обнаружения или наличия информации о проведении через «зеленый» коридор товаров, ввоз или вывоз которых запрещен или ограничен, а стоимость и (или) количество превышает предельные нормы ввоза, не подлежащих обложению таможенными платежами, таможенному декларированию, (ссылка) должностное лицо таможенного органа вправе применить в отношении данного лица форму таможенного контроля по обеспечению соблюдения им таможенного законодательства. Подробно по ссылке.
Ввоз и вывоз наличной иностранной валюты через таможенные границы Узбекистана
• Ввозимая и вывозимая физическими лицами наличная валюта Республики Узбекистан или наличная иностранная валюта свыше суммы, эквивалентной 70 000 000 (семьдесят миллионов) сумов, подлежит таможенному контролю путем ее декларирования и предъявления сотруднику таможенного органа.
• Наличные валютные средства в сумме, равной или не превышающей в эквиваленте 70 млн. сум, могут также быть задекларированы по желанию физического лица.
Запрещается ввозить на территорию Узбекистана
а) наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры (за исключением случаев, предусмотренных законодательством);
Порядок ввоза и вывоза культурных ценностей из Узбекистана
• Культурные ценности, временно ввозимые в Узбекистан иностранными гражданами (в том числе главами иностранных дипломатических и консульских представительств), должны указываться в соответствующих таможенных документах.
• Таможенный документ является основанием для обратного вывоза данных культурных ценностей.
• Паспорта на музыкальные инструменты и смычки с отметками таможенных органов также являются основанием для их беспрепятственного вывоза из Узбекистана.
• Культурными ценностями являются движимые предметы материального мира, представляющие собой национальную, историческую, художественную, научно-познавательную, духовно-нравственную и иную культурную значимость.
Для следующих культурных ценностей, созданных за последние 50 лет, не требуется разрешений на вывоз
• ковры, ковровые изделия, вышивка, сюзане (все машинного производства);
• электромузыкальные инструменты;
• репродукции картин, икон, альбомы по искусству, пластинки;
• сувенирные изделия, предметы из керамики, фарфора, хрусталя, стекла, дерева, металла массового фабричного производства (за исключением предметов зарубежного производства);
• художественная, детская, популярная литература, состоящая из 1 или 2 томов, нотные издания;
• научная, учебная литература, приобретенная зарубежными учеными и специалистами, находящимися в Узбекистане по научно-техническому обмену, иностранными гражданами, обучающимися в Узбекистане, а также учеными, специалистами, студентами, учащимися в Узбекистане, командируемыми за границу;
• современные ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней, имеющие государственные пробы;
• личные награды, на ношение которых имеются орденские книжки или наградные удостоверения,
• изделия народных художественных промыслов и декоративно-прикладного искусства (таблица).
• аудиовизуальные произведения и фонограммы.
Культурные ценности, требующие разрешения для вывоза и порядок их получения:
Для вывоза из Узбекистана культурных ценностей, созданных за последние 50 лет и не указанных выше, необходимо получить сертификат на право вывоза культурных ценностей из Узбекистана.
Для получения соответствующего сертификата их владелец обязан представить в Министерство культуры Узбекистана:
• письменное заявление,
• список заявленных к вывозу предметов,
Для вывоза произведений печати представляется два экземпляра списка.
Срок рассмотрения заявления: 10 дней.
Срок действия: в течение 3 месяца со дня выдачи.
Культурные ценности, категорически не подлежащие вывозу
• созданные 50 и более лет тому назад;
• внесенные государством в охранные списки и реестры;
• постоянно хранящиеся в музеях, информационно-библиотечных учреждениях, архивах, ведомственных архивах и иных хранилищах.
Ввоз лекарственных средств и медицинских изделий
Разрешается ввоз лекарственных средств и медицинских изделий без государственной регистрации и без таможенного оформления в случаях
• лечения больного, проживающего в Узбекистане, на основании медицинского показания, подтвержденного медицинским учреждением, в пределах курса лечения;
• лечения участников международных научных, культурных, спортивных мероприятий, проводимых в Узбекистане, участников международных экспедиций;
• включения в состав медицинской аптечки транспортного средства, прибывающего на территорию Узбекистана.
Без представления документа, выданного медицинским учреждением страны проживания или пребывания, разрешается для личного пользования ввоз и вывоз
• лекарственных средств в количестве до 10 лекарственных препаратов различного наименования и не более 5 упаковок лекарственных средств каждого из них;
• изделий медицинского назначения в количестве не более 5 единиц.
При этом одна упаковка должна содержать
• для твердых (таблетки, драже, гранулы, порошки, капсулы) лекарственных форм – не более 100 единиц;
• для порошков, применяемых для приготовления раствора, – не более 500 г;
• для гомеопатических лекарственных средств в форме гранул – не более 50 г;
• для инфузионных растворов и растворов, принимаемых орально, – не более 500 мл;
• растворы для инъекций — не более 10 ампул или не более 10 флаконов;
• для наружных лекарств — не более 200мл или 200г. Подробно по ссылке.
Временный ввоз транспортного средства иностранными физическими лицами для некоммерческих целей
При ввозе иностранного автотранспортного средства в Узбекистан сотрудником таможенного поста въезда в двух экземплярах оформляется специальный бланк «Обязательство об обратном вывозе автотранспортного средства».
Для оформления бланка владельцем (водителем) иностранного автотранспортного средства необходимо представить