• 19209 марта ўқилди
• давлат органлари ва бошқа шахслар юридик шахслар ва фуқароларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонун билан қўриқланадиган манфаатларини, жамият ва давлат манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида қонун бўйича судга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга бўлган ҳолларда, шу давлат органларининг ва бошқа шахсларнинг аризалари бўйича.
Иқтисодий судга мурожаат қилиш учун ҳавола орқали зарур бўлган ариза турини танлаш ва керакли маълумотларни қайд қилган ҳолда ариза наъмуналарини олиш мумкин.
Даъвогар даъво тақдим этганда жавобгарга ва учинчи шахсларга даъво аризасининг ва унга илова қилинган, ушбу шахсларда мавжуд бўлмаган ҳужжатларнинг кўчирма нусхаларини юбориши шарт.
Даъво аризасининг ва унга илова қилинган ҳужжатларнинг кўчирма нусхалари жавобгарга ҳамда учинчи шахсларга ахборот тизими орқали электрон тарзда юборилиши мумкин.
Судья даъво аризасини иш юритишга қабул қилиш тўғрисидаги, қабул қилишни рад этиш ёхуд қайтариш ҳақидаги масалани даъво аризаси судга келиб тушган кундан эътиборан 5 кундан кечиктирмай якка тартибда ҳал қилади.
Даъво аризасини иш юритишга қабул қилиш, қабул қилишни рад этиш ёки қайтариш тўғрисида ажрим чиқарилади, унинг кўчирма нусхалари ишда иштирок этувчи шахсларга у чиқарилганидан кейинги кундан кечиктирмасдан юборилади.

• 19207 количество просмотров
• государственных органов и иных лиц в случаях, когда по закону они имеют право на обращение в суд в защиту прав и охраняемых законом интересов юридических лиц, граждан, интересов общества и государства.
Форма и содержание искового заявления.
Истец при предъявлении иска обязан направить ответчику и третьим лицам копии искового заявления и приложенных к нему документов, которые у них отсутствуют.
Копии искового заявления и приложенных к нему документов могут быть направлены ответчику и третьим лицам в электронном виде через информационную систему.
Документы, прилагаемые к исковому заявлению.
Судья единолично не позднее 5 дней со дня поступления искового заявления в суд разрешает вопрос о принятии его к производству, об отказе в принятии либо возвращении.
О принятии, отказе в принятии искового заявления к производству либо возвращении искового заявления выносится определение, копии которого не позднее следующего дня со дня его вынесения направляются лицам, участвующим в деле.