• 35064 марта ўқилди
Қозоғистон Республикаси давлат чегарасини кесиб ўтиш учун амалдаги миллий паспорт (ID) талаб қилинади, сўнг Давлат чегарасини кесиб ўтишда чегара хизмати паспортга муҳр қўяди.
• Кейинги барча тартиблар, жумладан, вақтинчалик прописка олиш, СТИР (зарурат туғилганда) бериш ва жисмоний шахсдан ишлаш учун рухсатнома олиш Давлат хизматлари марказида (ДХМ) амалга оширилади.
Вақтинчалик яшаш учун рухсатнома бериш
• Қозоғистонга келган хорижликлар вақтинчалик яшаш учун рухсатнома олмасдан 30 кунгача қолиш ҳуқуқига эга.
• 30 кунда ортиқ муддатга (иш, ўқиш, даволаниш, бизнес муҳожирлари, шунингдек, оилани бирлаштириш ва миссионерлик фаолияти учун) вақтинчалик яшаш учун рухсатнома берилади.
Вақтинчалик яшаш учун рухсатнома олиш учун қабул қилувчи шахс Қозоғистон Республикаси фуқароси, Қозоғистон Республикасида доимий яшовчи чет эллик ва фуқаролиги бўлмаган шахс ёки Қозоғистон Республикасидан рўйхатдан отган юридик шахс, муҳожирларни Қозоғистон Республикасига вақтинча яшаш таклиф қилиш ва (ёки) яшаш жойини тақдим этиш учун ариза берувчилар ҳудудий ички ишлар органларига мурожаат қиладилар.
Давлат божини тўлаш учун СТИРни рўйхатдан ўтказиш
• Ишга рухсат олиш учун Қозоғистон Республикаси ҳудудида иш берувчини топиш ва меҳнат шартномасини тузиш керак. Ўзбекистон, Тожикистон, Озарбайжон, Молдова, Грузия ва Украина республикалари фуқаролари фойда олмасдан жисмоний шахсларда ишлаш ҳуқуқига эга. ЕОИИ фуқаролари (Россия, Қирғизистон, Беларусия, Арманистон) Қозоғистон Республикаси ҳудудида меҳнат шартномаси асосида рухсатнома олмасдан меҳнат фаолиятини амалга оширадилар.
• Давлат божини тўлаш учун Ўзбекистон, Тожикистон, Озарбайжон, Молдова, Грузия ва Украина фуқаролари СТИР (солиқ тўловчининг идентификация рақами) олишлари керак.
• Бунинг учун сиз ДХМга мурожаат қилишингиз керак, шу билан бирга муҳожир ўзи билан миллий паспорт бўлиши керак.
Ишга рухсат олиш учун яшаш жойидаги ДХМга қуйдагиларни тақдим этишингиз керак
1. Меҳнат муҳожирига рухсат олиш учун ариза
2. Жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини олдиндан тўлаш тўғрисидаги квитанциялар (сканердан ўтказилгандан сўнг у хизматни олувчига қайтарилади)
3. Давлат чегарасини кесиб ўтганлиги тўғрисидаги белгиси бўлган паспорт (сканердан ўтказилгандан сўнг у хизматни олувчига қайтарилади)
4. Танланган мутахассислик бўйича меҳнат фаолиятига тўсқинлик қиладиган касалликлар ёқлигини тасдиқловчи чет эл фуқаросининг тиббий кўрикдан ўтганлиги тўғрисидаги гувоҳнома (075 /у шаклдаги тиббий маълумотнома)
5. Бармоқ излари ва суратга олиш сертификати (агар ўтган календарь йилда муҳожир томонидан меҳнатга рухсатнома олганлиги тўғрисида маълумот мавжуд бўлса, бармоқ излари ва суратга олиш амалга оширилмайди)
6. Тиббий суғурта (сканердан ўтказилгандан сўнг у хизматни олувчига қайтарилади)
7. “Қозоғистон Республикасида вақтинча бўлган чет элликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга вақтинчалик яшаш учун рухсатнома бериш” проактив давлат хизмати кўрсатилган тақдирда, Қозоғистон Республикаси Меҳнат кодексига мувофиқ иш берувчи ва хизматни олувчи ўртасида тузилган меҳнат шартномаси (сканердан ўтказилгандан сўнг у хизматни олувчига қайтарилади).
• Фото, видео, бармоқ изини қайд этиш давлат хизматлари марказида ёки ички ишлар органларининг тезкор экспертиза бўлимида амалга оширилиши мумкин.
• Тиббий суғуртани суғурта компанияларининг терминаллари мавжуд бўлса, давлат хизматлари марказларида ҳам олиш мумкин.
• Миллий паспорт, тиббий маълумотномалар, криминалист маълумотномаси, давлат божи тўланганлиги тўғрисидаги квитанция, тиббий суғурта тўлови тўғрисидаги квитанцияни ДХМга тақдим этиш орқали сиз 1 иш куни ичида ишлашга рухсат олишингиз мумкин.
Рухсат бериш муддати давлат божи тўланган муддатга боғлиқ, лекин 3 ойдан ошмаслиги керак.
Иш рухсатномасини узайтириш
1. иш рухсатномасини 1 йилгача узайтириш мумкин.
2. Рухсатномани узайтириш учун сиз Қозоғистон Республикаси ҳудудида вақтинчалик яшаш жойингиздаги ДХМ билан боғланишингиз ва қўйдагиларни тақдим этишингиз керак:
3. меҳнат мухожири учун рухсатномани узайтириш учун ариза;
4. жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини олдиндан тўлаш тўғрисидаги квитанциялар (сканердан ўтказилгандан сўнг у хизматни олувчига қайтарилади)
5. меҳнат муҳожирига илгари берилган рухсатнома
6. Қозоғистон Республикаси Меҳнат кодексига мувофиқ иш берувчи ва хизматни олувчи ўртасида тузилган меҳнат шартномаси (сканердан ўтказилгандан сўнг у хизматни олувчига қайтарилади)
7. Тиббий суғурта (сканердан ўтказилгандан сўнг у хизматни олувчига қайтарилади)
• Шунингдек, ишлаш учун рухсатнома муддатини узайтириш учун www.egov.kz электрон ҳукумат портали орқали мурожжат қилишингиз мумкин.
Портал орқали рухсатнома қайта расмийлаштириш учун хизмат кўрсатувчининг электрон рақамли имзоси ва меҳнат муҳожирига рухсатноманинг амал қилиш муддатини узайтиришга розилик берган иш берувчининг электрон рақамли имзоси билан тасдиқланган электрон сўровни тақдим этиш зарур.

• 22876 количество просмотров
Для пересечения государственной границы Республики Казахстан потребуется действительный национальный паспорт (ID), после чего пограничная служба при пересечений Государственной границы проставит штамп в паспорте.
Все дальнейшие процедуры, включающие в себя получение разрешения на временное проживание, оформление ИИН (при необходимости) и получение разрешения на трудовую деятельность у физического лица, проводятся в Центре обслуживания населения (ЦОН).
Выдача разрешения на временное проживание:
Иностранцы прибывшие в Казахстан имеют право нахождения до 30 суток без получения разрешения на временное проживание (РВП).
На срок свыше 30 суток (для работы, учёбы, лечения, бизнес-иммигрантам, а также с целью воссоединения семьи и миссионерства), оформляют РВП.
Для оформления РВП принимающее лицо – гражданин Республики Казахстан, иностранец и лицо без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, или юридическое лицо, зарегистрированное в Республике Казахстан, ходатайствующие о приглашении иммигрантов в Республику Казахстан для временного проживания и (или) предоставляющие место для их проживания, обращаются в территориальные органы полиции.
Оформление ИИН для оплаты госпошлин:
Для получения разрешения на трудовую деятельность необходимо найти работодателя на территории Республики Казахстан и заключить трудовой договор. Граждане Республик Узбекистан, Таджикистан, Азербайджан, Молдова, Грузия и Украина имеют право осуществлять трудовую деятельность у физических лиц без получения выгоды. Граждане ЕАЭС (Россия, Кыргызстан, Беларусь, Армения) осуществляют трудовую деятельность на территории Республики Казахстан без получения разрешения на основании трудового договора.
Для оплаты государственной пошлины граждане Узбекистана, Таджикистана, Азербайджана, Молдовы, Грузии и Украины должны получить ИИН (индивидуальный идентификационный номер).
Для этого необходимо обратиться в ЦОН, при этом иммигранту надо иметь при себе национальный паспорт.
Для получения разрешения на трудовую деятельность необходимо предоставить в ЦОН по месту пребывания:
• заявление о выдаче разрешения трудовому иммигранту;
• квитанции об уплате предварительного платежа по индивидуальному подоходному налогу (после сканирования возвращается услугополучателю);
• паспорт с отметкой о пересечении Государственной границы (после сканирования возвращается услугополучателю);
• справки о медицинском освидетельствовании иностранца, подтверждающую отсутствие заболеваний, препятствующих трудовой деятельности по избранной специальности (медицинская справка формы 075/у);
• справку о прохождении дактилоскопирования и фотографирования (при наличии сведений о получении трудового разрешения иммигрантом в течении предыдущего календарного года дактилоскопирование и фотографирование не производится);
• медицинская страховка (после сканирования возвращается услугополучателю);
• трудовой договор, составленный между работодателем и услугополучателем в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан в случае оказания проактивной государственной услуги «Выдача разрешения на временное проживание иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан» (после сканирования возвращается услугополучателю).
Фото-, видео-, дактилоскопическую регистрацию можно будет пройти в ЦОНе или в оперативно-криминалистическом отделе полиции.
Медицинскую страховку также можно получить в ЦОНах, при наличии терминалов страховых компании.
Предоставив в ЦОН национальный паспорт, медицинские справки, справку криминалиста, квитанцию об оплате государственной пошлины, медицинскую страховку, вы в течение 1 рабочего дня можно получить разрешение на осуществление трудовой деятельности. Срок разрешения зависит от того, на какой срок уплачена государственная пошлина, но не более чем на 3 месяца.
Продление разрешения на трудовую деятельность:
Продлить разрешение можно на срок до 1 года.
Для продления разрешения необходимо обратиться в ЦОН по месту временного проживания на территории Республики Казахстан и предоставить:
• заявление о продлении разрешения трудовому иммигранту;
• ранее выданное разрешение трудовому иммигранту;
• трудовой договор, составленный между работодателем и услугополучателем в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан (после сканирования возвращается услугополучателю);
Также для продления разрешения на трудовую деятельность можно обратиться через портал электронного правительства по адресу: www.egov.kz.
Для продления разрешения через портал необходимо предоставить электронный запрос, удостоверенный электронной цифровой подписью услугополучателя и электронной цифровой подписью работодателя, давшего согласие на продление разрешения трудовому иммигранту.