• 21164 марта ўқилди
Халқ таълими соҳасида фаолият кўрсатаётган раҳбар, мутахассис ва педагог ходимларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш, умумий ўрта таълимнинг илмий асосларини яратиш мақсадида 2021 йил 1 сентябрдан бошлаб:
• малака тоифасини бериш ва сақлаб қолиш бўйича мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш йил давомида амалга оширилади;
• узрли сабабларга кўра (меҳнатга лаёқатсизлик, ҳомиладорлик, туғиш ҳамда болани парвариш қилиш таътили ва бошқалар) аттестациядан ўтмаган педагог кадрлар иш фаолиятига қайтганларига 1 йил тўлгандан сўнг аттестацияга жалб этилади ва мазкур давр мобайнида уларнинг малака тоифаси сақлаб қолинади (ўз ташаббусига кўра аттестациядан ўтмоқчи бўлган педагог кадрлар бундан мустасно).
• педагог кадрлар тайёрлайдиган олий таълим муассасалари, А. Авлоний номидаги халқ таълими муаммоларини ўрганиш ва истиқболларини белгилаш илмий-тадқиқот институти ҳамда ҳудудий марказларда жорий этиладиган педагогик тайёргарлик модуллари бўйича бакалавриатнинг сўнгги икки босқичида таҳсил олаётган талабалар ўқишга қабул қилинади;
• модуллар бўйича ўқитиш талабаларнинг олий таълим муассасасида таҳсил олишдан бўш бўлган вақтида Халқ таълими вазирлигининг гранти ва тўлов-контракт асосида амалга оширилади. Бунда, Халқ таълими вазирлигининг гранти эҳтиёж юқори бўлган педагогик мутахассисликлар бўйича вазирликнинг бюджет ва бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан ажратилади;
• модулларни Халқ таълими вазирлигининг гранти асосида ўзлаштирган талабалар олий таълим муассасасини битирганидан сўнг 2 йилдан кам бўлмаган муддатга ишлаб бериш учун вазирлик томонидан давлат умумий ўрта таълим ташкилотларига тақсимланади;
• модулларни ўзлаштирганлик тўғрисидаги сертификатга эга шахсларга олий таълим ташкилотида ўқишни битирганидан сўнг қайта тайёрлаш курсларидан ўтмасдан мутахассислигига оид фанлардан умумий ўрта ва профессионал таълим ташкилотларида педагогик фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқи берилади.

• 21489 количество просмотров
В целях совершенствования системы переподготовки и повышения квалификации руководителей, специалистов и педагогических работников, осуществляющих деятельность в сфере народного образования, создания научных основ общего среднего образования, определено, что начиная с 1 сентября 2021 года:
• аттестация педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных учреждений по присвоению и сохранению квалификационной категории проводится на протяжении всего года;
• педагогические кадры, не прошедшие аттестацию по уважительным причинам (нетрудоспособность, отпуск по беременности и родам, уходу за ребенком и другие), привлекаются к аттестации через год после возвращения к трудовой деятельности и в течение указанного периода их квалификационная категория сохраняется (за исключением педагогических кадров, изъявивших желание пройти аттестацию по своей инициативе).
• на учебу в высшие образовательные учреждения, подготавливающие педагогические кадры,  Научно-исследовательский институт изучения проблем и определения перспектив народного образования имени А. Авлони и региональные центры по внедряемым в них модулям педагогической подготовки, принимаются студенты, обучающиеся на последних двух курсах бакалавриата;
• обучение студентов по модулям проводится в свободное от учебы в высших образовательных учреждениях время на основе гранта Министерства народного образования и платного контракта. При этом грант Министерства народного образования выделяется на востребованные педагогические специальности за счет бюджетных и внебюджетных средств министерства;
• студенты, освоившие модули на основе гранта Министерства народного образования, после окончания высшего образовательного учреждения распределяются министерством в государственные общеобразовательные учреждения для прохождения обязательной отработки на срок не менее 2-х лет;
• лицам, имеющим сертификат об освоении модулей, после окончания учебы в высшем образовательном учреждении предоставляется право на занятие педагогической деятельностью по предметам своей специальности в учреждениях общего среднего и профессионального образования без прохождения курсов переподготовки.