2022 йил 1 январдан 2023 йил 1 январга қадар туризм фаолияти субъектлари ва авиаташувчиларнинг хорижий мамлакатлардан Ўзбекистонга чартер рейсларини ташкил қилиш бўйича харажатларининг бир қисми ҳар бир хорижий турист учун, у республика ҳудудида камида беш кеча тунаб қолган тақдирда, 10 АҚШ доллари, қиш мавсумида (20 ноябрдан 20 февралгача) эса 25 АҚШ доллари миқдорида Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.
2022 йил 1 майдан бошлаб ёшларнинг тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш мақсадида Давлат бюджетидан Туризм ва спортни қўллаб-қувватлаш жамғармасига ажратиладиган маблағлар ҳисобидан ҳар бир ташаббускорга 50 млн сўм миқдорида, жами 10 млрд сўмгача грантлар ажратилади. Бунда:
Туризм ва спортни қўллаб-қувватлаш жамғармасининг асосий молиявий манбаи ҳисобланган туристик (меҳмонхона) йиғимини ҳисоблаш ва тўлаш 2021 йил 1 сентябрдан тўхтатилди.
2022 йил 1 февралдан 2023 йил 1 январга қадар Туризм ва спортни қўллаб-қувватлаш жамғармасига ҳар ойда 2,5 млрд сўм миқдоридаги қўшимча трансфертлар Давлат бюджетидан ажратилади.

• 9007 количество просмотров
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан №УП - 52 от 15.01.2022г, установлен порядок, в соответствии с которым в период с 1 января 2022 года по 1 января 2023 года часть затрат субъектов туристской деятельности и авиаперевозчиков по организации чартерных рейсов из зарубежных стран в Узбекистан компенсируется за счет средств Государственного бюджета в размере 10 долларов США, а в период зимнего сезона (с 20 ноября по 20 февраля) - в размере 25 долларов США за каждого иностранного туриста при условии продолжительности его пребывания на территории республики не менее 5 ночевок.
С 1 мая 2022 года в целях поддержки молодежных предпринимательских инициатив каждому инициатору предоставляются гранты в размере 50 млн. сумов, в общей сложности до 10 млрд. сумов, за счет средств, выделяемых Фонду поддержки туризма и спорта из Государственного бюджета.
• грантовые средства предоставляются с условием организации туров для не менее 200 иностранных туристов из зарубежных стран в Республику Узбекистан в течение 3-х лет.
На срок до 1 сентября 2023 года приостановлены начисление и уплата туристского (гостиничного) сбора, являвшегося основным финансовым источником Фонда поддержки туризма и спорта.
С 1 февраля 2022 года по 1 января 2023 года ежемесячное обеспечение выделения дополнительных трансфертов в размере 2,5 млрд сумов Фонду поддержки туризма и спорта из Государственного бюджета.