• 10208 марта ўқилди
Референдум ўтказувчи участка комиссияси референдум тайинлаш тўғрисидаги қарор эълон қилинганидан кейин округ комиссияси томонидан 25 кундан кечикмай 5— 10 тўққиз нафар аъзодан, шу жумладан комиссия раиси, раис ўринбосари ва котибидан иборат таркибда тузилади.
• Референдум ўтказувчи участка комиссияси таркибининг сони зарур бўлган ҳолларда кўпайтирилиши ёки камайтирилиши мумкин.
• Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида референдум ўтказувчи участка комиссияси раисининг вазифаларини уларнинг раҳбари амалга оширади.
Референдум ўтказувчи участка комиссияси аъзолигига номзодлар фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, жамоат бирлашмалари, корхоналар, муассасалар ва ташкилотлар томонидан таклиф этилиб, бу номзодлар халқ депутатлари туман, шаҳар Кенгашларининг мажлисларида муҳокама қилинади ҳамда тегишли референдум ўтказувчи округ комиссиясига тасдиқлаш учун тавсия этилади.
Референдум ўтказувчи участка комиссияси:
1) участка бўйича референдумда иштирок этиш ҳуқуқига эга бўлган фуқароларнинг рўйхатини тузади;
2) фуқароларни овоз берувчи фуқаролар рўйхати билан таништиради, рўйхатда йўл қўйилган хатолар ва ноаниқликлар тўғрисидаги аризаларни қабул қилади ва кўриб чиқади ҳамда рўйхатга тегишли ўзгартишлар киритиш тўғрисидаги масалани ҳал этади;
4) аҳолини овоз бериш ўтказиладиган кун ва жой тўғрисида хабардор этади;
5) овоз бериш хоналари, кабиналари ва қутилари ҳамда бошқа ашёлар тайёрлаб қўйилишини таъминлайди;
6) референдум участкасида овоз беришни ташкил этади;
7) референдум участкасида берилган овозларни ҳисоблаб чиқади;
8) овоз беришга тайёргарлик кўриш ва овоз беришни ўтказиш масалалари юзасидан тушган ариза ва шикоятларни кўриб чиқади ҳамда улар юзасидан қарорлар қабул қилади;

• 10205 количество просмотров
Участковая комиссия по проведению референдума образуется окружной комиссией по проведению референдума не позднее 25 дней после опубликования решения о назначении референдума в составе 5-19 членов, в том числе председателя, заместителя председателя и секретаря комиссии.
• В необходимых случаях численный состав участковой комиссии по проведению референдума может быть увеличен или уменьшен.
• При дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах функции председателя участковой комиссии по проведению референдума осуществляет их руководитель.
Кандидатуры в члены участковой комиссии по проведению референдума предлагаются органами самоуправления граждан, общественными объединениями, предприятиями, учреждениями и организациями, обсуждаются на заседаниях районных, городских Кенгашей народных депутатов и рекомендуются для утверждения соответствующей окружной комиссией по проведению референдума.
Участковая комиссия по проведению референдума:
• составляет списки граждан, имеющих право на участие в референдуме по участку;
• проводит ознакомление граждан со списком голосующих граждан, принимает и рассматривает заявления об ошибках и неточностях в списке и решает вопрос о внесении в него соответствующих изменений;