Чет давлатларда турган фуқаролар Ўзбекистон Республикасининг чет давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида тузилган референдум ўтказувчи участка комиссияларига уларни овоз берувчи фуқаролар рўйхатига киритиш тўғрисида референдумдан 15 кун олдин ёзма шаклда ёки Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг расмий веб-сайти орқали электрон шаклда мурожаат қилиши мумкин.
Ўзбекистон Республикасининг чет давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида тузилган референдум ўтказувчи участка комиссиялари чет давлатларда турган фуқароларнинг уларни овоз берувчи фуқаролар рўйхатига киритиш тўғрисидаги мурожаатида кўрсатилган шахсга доир маълумотларини 3 кун ичида текширади ва фуқарони овоз берувчи фуқаролар рўйхатига киритиш ҳақидаги масалани ҳал қилади.
Ўзбекистон Республикасининг чет давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида тузилган референдум ўтказувчи участка комиссиялари овоз берувчи фуқаролар рўйхатига киритилган фуқаролар ҳақидаги маълумотларни дарҳол Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига тақдим этади.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги овоз берувчи фуқаролар рўйхатига киритилган фуқаролар ҳақидаги маълумотларни дарҳол Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш марказига Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатига тегишли тузатишлар киритиш учун тақдим этади.

• 8960 количество просмотров
Граждане, находящиеся в иностранных государствах, могут обратиться в письменной форме в участковые комиссии по проведению референдума, образованные при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, или в электронной форме через официальный веб-сайт Министерства иностранных дел Республики Узбекистан о включении их в список голосующих граждан за 15 дней до референдума.
Участковые комиссии по проведению референдума, образованные при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, в течение 3-х дней проверяют персональные данные, указанные в обращениях граждан, находящихся в иностранных государствах, о включении их в список голосующих граждан и решают вопрос о включении гражданина в список голосующих граждан.
Участковые комиссии по проведению референдума, образованные при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, незамедлительно представляют в Министерство иностранных дел Республики Узбекистан сведения о гражданах, включенных в список голосующих граждан.
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан незамедлительно представляет сведения о гражданах, включенных в список голосующих граждан, в Государственный центр персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан для внесения соответствующих изменений в Единый электронный список избирателей.