Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси референдум якунлари бўйича қабул қилинган қарорни референдум ўтказилгандан кейин кўпи билан 10 кун ичида Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг расмий веб-сайтида ва расмий манбаларда эълон қилади.
Референдумда қонун қабул қилинган тақдирда, унинг матни референдум якунлари бўйича қарор билан бирга эълон қилинади.
Агар референдумда қабул қилинган қарорнинг, қонуннинг мазмунидан бошқача қоида келиб чиқмаса, референдумда қабул қилинган қарор, қонун Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан референдум якунлари расмий эълон қилинган кундан эътиборан кучга киради.
• Референдумда қабул қилинган қарор, шу жумладан қонун шаклида қабул қилинган қарор Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан референдум якунлари расмий эълон қилинган куннинг ўзида унинг ижросини ташкил этиш учун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига ва Ўзбекистон Республикаси Президентига юборилади.
• Референдумда қабул қилинган қарор Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида мажбурий кучга эга бўлади ва Ўзбекистон Республикаси давлат ҳокимияти органларининг ҳужжатлари билан бирон-бир тарзда тасдиқ талаб қилмайди.
Ўзбекистон Республикасининг қонунлари ва бошқа норматив ҳужжатлари референдум қарорига мувофиқлаштирилмоғи лозим.

• 7361 количество просмотров
Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан не позднее 10 дней после проведения референдума публикует принятое по итогам референдума решение на официальном веб-сайте Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан и в официальных источниках.
В случае принятия на референдуме закона, его текст публикуется вместе с решением по итогам референдума.
Принятые на референдуме решение, закон вступают в силу со дня официального опубликования итогов референдума Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан, если иное не вытекает из решения, закона, принятого на референдуме.
• Решение, принятое на референдуме, в том числе решение, принятое в форме закона, в день официального опубликования итогов референдума для организации его исполнения направляется Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан в палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Президенту Республики Узбекистан.
• Решение, принятое на референдуме, имеет обязательную силу на всей территории Республики Узбекистан и не нуждается в каком-либо подтверждении актами органов государственной власти Республики Узбекистан.
Законы и иные нормативные акты Республики Узбекистан подлежат приведению в соответствие с решением референдума.