• 25603 марта ўқилди
Ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмаларига қарашли ташкилотлар ҳамда ногиронлиги бўлган якка тартибдаги тадбиркорларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш мақсадида қатор имтиёз ва имкониятлар белгиланган.
Давлат буюртмачилари билан узоқ муддатли шартномалар
Давлат буюртмачилари ўз эҳтиёжидан келиб чиқиб, кўргазма-ярмаркалар давомида:
• белгиланган талабларга жавоб берадиган юридик шахслар;
• ногиронлиги бўлган якка тартибдаги тадбиркорлар
билан улар томонидан ишлаб чиқариладиган товарлар ёки кўрсатиладиган хизматларни уч йилгача муддат давомида кафолатли харид қилишни назарда тутувчи шартномалар тузиши мумкин.
Ягона реестр
Қуйидагилар Ягона реестрга киритилади:
• ходимлар умумий сонининг камида 25 фоизи, бироқ камида 4 нафари ногиронлиги бўлган шахслардан иборат юридик шахслар;
• ушбу ходимлар ташкилотда камида олти ойдан буён меҳнат фаолиятини олиб бораётган бўлиши;
• ногиронлиги бўлган шахслар меҳнатига ҳақ тўлаш фонди ташкилотнинг умумий меҳнатга ҳақ тўлаш фондининг камида 25 фоизини ташкил этиши;
• камида олти ойдан буён фаолият юритаётган ногиронлиги бўлган якка тартибдаги тадбиркорлар;
• улар томонидан ишлаб чиқариладиган товарлар ва кўрсатиладиган хизматлар.
Реестр Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигининг расмий веб-сайтида ҳамда Ягона интерактив давлат хизматлари порталида юритилади ва ҳар ой якунида янгиланади.
Юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорлар Реестрга кириш учун:
• Давлат хизматлари марказига шахсан мурожаат қилиш орқали
ариза бериши мумкин.
Агар юридик шахс белгиланган ходимлар сони ёки меҳнатга ҳақ тўлаш фонди бўйича талабларга жавоб бермаса, у Реестрдан автоматик равишда чиқарилади.
Субсидия ажратишдаги енгиллик
Тадбиркорлик субъектларига иш ўринлари ва меҳнат шароитларини ногиронлиги бўлган шахсларга мослаштириш харажатларини қоплаш учун субсидия ажратишда, мазкур иш ўринларининг меҳнат шароитлари юзасидан давлат экспертизаси хулосасини талаб қилиш тартиби бекор қилинган.
Давлат харидларида камида 10 фоизлик харид
Давлат харидлари доирасида:
• Соғлиқни сақлаш вазирлиги;
• Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги;
• Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги;
• уларнинг тизимидаги ташкилотлар;
• бошқа давлат буюртмачилари
ўз эҳтиёжидан келиб чиқиб, харид режа-жадвалидаги тегишли харид предмети ҳажмининг камида 10 фоизи миқдорида Реестрга киритилган корхоналар ва ногиронлиги бўлган якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан ишлаб чиқарилган товарлар ёки кўрсатиладиган хизматларни шартнома асосида сотиб олади.
Давлат буюртмачилари бундай харидлар ҳақидаги маълумотларни ўзининг ёки юқори турувчи ташкилотнинг расмий веб-сайтида доимий равишда жойлаштириб боради.
Электрон кооперация портали орқали тўғридан-тўғри шартнома
Электрон кооперация порталида Реестрга киритилган юридик шахслар ва ногиронлиги бўлган якка тартибдаги тадбиркорларнинг товарлари ва хизматлари ҳақидаги маълумотлар акс эттирилади.
Давлат буюртмачилари ушбу портал орқали воситачилик йиғими ундирилмаган ҳолда электрон тўғридан-тўғри шартномалар тузиши мумкин.
«Имкониятлар маркази»
• ногиронлиги бўлган шахслар ва иш берувчилар ўртасида мулоқот майдони сифатида фаолият юритади;
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга кўмаклашади;
• улар билан дастлабки суҳбат ўтказиб, қизиқишларидан келиб чиққан ҳолда касб-ҳунарга ўқитишга кўмаклашади;

• 25602 количество просмотров
В целях государственной поддержки организаций, относящихся к общественным объединениям лиц с инвалидностью, а также индивидуальных предпринимателей с инвалидностью установлены специальные льготы и возможности.
Долгосрочные договоры с государственными заказчиками
Государственные заказчики исходя из своих потребностей вправе заключать в ходе выставок-ярмарок с:
• юридическими лицами, отвечающими установленным требованиям;
• индивидуальными предпринимателями с инвалидностью
договоры, предусматривающие гарантированное приобретение товаров или услуг на срок до трех лет.
Единый реестр
В Единый реестр включаются:
• юридические лица, у которых не менее 25 процентов общей численности работников, но не менее 4 человек, составляют лица с инвалидностью;
• указанные работники должны осуществлять трудовую деятельность в организации не менее шести месяцев;
• фонд оплаты труда лиц с инвалидностью должен составлять не менее 25 процентов общего фонда оплаты труда организации;
• индивидуальные предприниматели с инвалидностью, осуществляющие деятельность не менее шести месяцев;
• производимые ими товары и оказываемые услуги.
Реестр ведется на официальном веб-сайте Министерства занятости и сокращения бедности и на Едином портале интерактивных государственных услуг и обновляется по итогам каждого месяца.
Для включения в Реестр юридические лица и индивидуальные предприниматели могут обратиться:
• лично через Центр государственных услуг.
Если юридическое лицо перестает соответствовать требованиям по численности работников или фонду оплаты труда, оно автоматически исключается из Реестра.
Упрощение при выделении субсидии
При выделении субъектам предпринимательства субсидий на возмещение расходов по приспособлению рабочих мест и условий труда для лиц с инвалидностью отменено требование о представлении заключения государственной экспертизы условий труда.
Не менее 10 процентов в рамках государственных закупок
В рамках государственных закупок:
• Министерство здравоохранения;
• Министерство дошкольного и школьного образования;
• Национальное агентство социальной защиты;
• организации, входящие в их систему;
• другие государственные заказчики
исходя из своих потребностей приобретают на договорной основе товары и услуги, произведенные или оказанные включенными в Реестр предприятиями и индивидуальными предпринимателями с инвалидностью, в размере не менее 10 процентов объема соответствующего предмета закупки, предусмотренного планом-графиком.
Информация о таких закупках должна постоянно размещаться на официальном веб-сайте государственного заказчика либо вышестоящей организации.
Прямые договоры через Электронный портал кооперации
На Электронном портале кооперации размещается информация о товарах и услугах юридических лиц и индивидуальных предпринимателей с инвалидностью, включенных в Реестр.
Государственные заказчики могут заключать через данный портал электронные прямые договоры без взимания посреднического сбора.
«Центр возможностей»
• действует как площадка для диалога между лицами с инвалидностью и работодателями;
• содействует защите прав и законных интересов лиц с инвалидностью;
• проводит с ними предварительные собеседования и с учетом их интересов оказывает содействие в профессиональном обучении;